ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

بیکتگراویر، امتریستابین و تنوفوویر آلافن آمید Bictegravir & Emtricitabine & Tenofovir Alafenamide

نام های تجاری: بیکتاروی

موارد مصرف

این محصول همراه با سایر داروهای HIV برای کنترل بیماری استفاده می شود. این دارو به کاهش میزان ویروس HIV در بدن کمک می کند. در نتیجه سیستم ایمنی بدن می تواند بهتر کار کند. این دارو شانس ابتلا به عوارض HIV (مانند بروز عفونت های جدید و سرطان) را کاهش می دهد و کیفیت زندگی را بهبود می بخشد. این محصول ترکیبی از ۳ داروی مختلف است : بیکتگراویر و امتریسیتابین و تنوفوویر آلافنامید.

دارو بیکتگراویر از دسته دارو های مهارکننده انتقال رشته اینتگراز-INSTI می باشد. امتریسیتابین نیز از دسته داروهای مهارکننده رونویسی معکوس نکلئوزید است. در حالی که تنوفوویر آلافنامید از دسته مهارکننده رونویسی معکوس نکلئوتید می باشد.

همچنین بیکتگراویر و امتریسیتابین و تنوفوویر آلافنامید درمان کننده HIV نیستند. برای کاهش خطر شیوع بیماری HIV به دیگران، همه موارد زیر را رعایت کنید:

1. مصرف تمام داروهای HIV را دقیقاً طبق دستورالعمل ادامه دهید؛

2. در تمام فعالیت های جنسی از یک سد موثر (کاندوم لاتکس یا پلی اورتان) استفاده کنید؛

3. وسایل شخصی (مانند سوزن / سرنگ، مسواک و تیغ) را که ممکن است با خون یا مایعات دیگر بدن تماس داشته باشند، به اشتراک نگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف داروها راهنمای مصرف آنها را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد.

در صورت استفاده از آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم یا منیزیم این دارو را حداقل ۲ ساعت قبل یا ۶ ساعت پس از مصرف این آنتی اسید ها مصرف کنید. همچنین اگر از محصولات حاوی آهن یا کلسیم استفاده میکنید آنهارا همزمان با مصرف این دارو با غذا مصرف کنید. ‏میتوانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

ادامه مصرف این دارو دقیقاً طبق تجویز پزشک بسیار مهم است. هیچ یک از دوزهای مصرفی را فراموش نکنید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان مصرف کنید.

از این دارو بیشتر یا کمتر از مقدار تجویز شده استفاده نکنید و یا مصرف آن را حتی برای مدت کوتاهی متوقف نکنید، مگر با توصیه پزشک. با این کار ممکن است مقدار ویروس افزایش یابد، درمان عفونت دشوارتر شود یا عوارض جانبی را بدتر کند.

عوارض جانبی

اسهال، تهوع یا سردرد می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله : نشانه هایی از مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار، ادرار صورتی / خونین)، نشانه هایی از مشکلات کبدی (مانند تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زرد شدن چشم / پوست، ادرار تیره، نشانه هایی از اختلال متابولیسم خاص اسیدوز لاکتیک (مانند خستگی غیرمعمول، سرگیجه، خواب‌آلودگی شدید، لرز، پوست سرد / آبی، درد عضلانی، تنفس سریع / دشوار، ضربان قلب آهسته / نامنظم، و یا درد معده با تهوع / استفراغ / اسهال، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

هرچه سیستم ایمنی بدن شما قویتر می شود، از بین رفتن عفونت هایی که قبلاً داشته اید بیشتر می شود و احتمالاً باعث بازگشت علائم بیماری شود. این واکنش ممکن است در هر زمانی (بلافاصله پس از شروع درمان HIV یا ماه ها بعد) اتفاق بیفتد. در صورت بروز علائم جدی، از جمله: کاهش وزن غیر قابل توضیح، خستگی شدید، دردهای عضلانی، ضعف، سردردهای شدید، درد مفاصل، بی حسی و گزگز دستها / پاها / بازوها، تغییرات بینایی، علائم عفونت (مانند تب، لرز، تورم غدد لنفاوی، مشکل تنفس، سرفه، زخم های پوستی غیر قابل بهبود)، علائم پرکاری تیروئید (مانند تحریک پذیری، عصبی بودن، عدم تحمل گرما، ضربان قلب سریع / تپش / نامنظم قلب، برجستگی چشم ها، گواتر یا بزرگ شدن غده تیروئید)، علائم یک مشکل عصبی خاص معروف به سندرم گیلن باره (مانند مشکل تنفس / بلع / حرکت دادن چشم ها، افتادگی صورت، فلج، مشکل در صحبت کردن).

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون : راش، جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف این محصول، در صورت حساسیت به بیکتگراویر یا امتریسیتابین یا تنوفوویر آلافنامید یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، خصوصاً : بیماری های کبدی (مانند عفونت هپاتیت B، عفونت هپاتیت C، سیروز)، مصرف الکل و بیماری های کلیوی.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز است استفاده شود.. درمان می تواند خطر انتقال عفونت HIV به کودک شما را کاهش دهد. ابن محصول می تواند بخشی از آن درمان باشد. در مورد خطرات و فواید با پزشک خود مشورت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. از آنجا که شیر مادر می تواند ویروس HIV را منتقل کند، از شیردهی خودداری کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این محصول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از : اورلیستات، داروهای دیگری که ممکن است به کلیه ها آسیب برسانند (از جمله آدفوویر، سیدوفوویر، امینوگلیکوسایدها مانند آمیکاسین/جنتامیسین).

داروهای دیگر می توانند بر دفع این دارو از بدن شما تأثیر بگذارد که ممکن است بر نحوه کار آن موثر باشد. از نمونه های آن می توان به ریفامایسین ها (مانند ريفامپين، ریفابوتين)، گل راعی، داروهایی که برای درمان تشنج (مانند باربیتورات ها، کاربامازپين، فنيتوين) استفاده می شود، اشاره کرد.

همچنین این دارو می تواند سرعت دفع داروهای دیگر از بدن شما را کاهش دهد که ممکن است بر نحوه کار آنها تاثیر بگذارد. نمونه ای از این داروهای آسیب پذیر دوفتیلید است.

از مصرف این دارو همراه با سایر محصولاتی که عفونت HIV را درمان می کنند و یا محصولاتی که حاوی بیکتگراویر، امتریکیتابین، یا تنوفویر هستند خودداری کنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

قبل از شروع مصرف این دارو آزمایش ها و تست های پزشکی مانند (تست های عملکرد کبد / کلیه، بار ویروسی، تعداد سلول های T، آزمایش هپاتیت B) باید انجام شود.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برای جلوگیری از رطوبت ماده خشک کننده را در بسته دارو نگاه داشته و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش