ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تازاروتن Tazarotene Topical

نام های تجاری: آرازلو فابیور تازوراک Tazorac (بیشتر)

موارد مصرف

از تازاروتن برای درمان پسوریازیس یا آکنه استفاده می شود. این دارو یک رتینوئید مرتبط با ویتامین A است و بر روی رشد سلول ها اثر می گذارد.

تنها شکل فوم یا لوسیون این دارو برای درمان آکنه تأیید شده است.

زمان و نحوه مصرف

پیش از مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

کاربرد این دارو تنها به صورت موضعی می باشد. پیش از استفاده از دارو دستان خود را تمیز و خشک کنید. در درمان آکنه، ناحیه درگیر را تمیز و خشک کنید و در صورت استفاده برای بیماری پسوریازیس، پیش از استفاده از دارو از خشک بودن پوست اطمینان حاصل کنید. پس از آن یک لایه نازک از دارو را بر روی ناحیه آسیب دیده قرار داده و آن را به آرامی و طبق دستور پزشک ماساژ دهید. معمولاً این دارو باید روزی یک بار و ترجیحاً شب ها استفاده شود، با این حال دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و پاسخ پوست به درمان متفاوت می باشد.

در صورت استفاده از شکل فوم این دارو، پیش از هر بار استفاده قوطی را تکان دهید. این شکل دارو قابل اشتعال است، بنابراین هنگام استفاده از آن از استعمال دخانیات یا نزدیک شدن به منابع گرمایشی و آتش خودداری نمایید.

از تماس دارو با چشم ها، دهان، واژن، پلک و لب ها اجتناب کنید، و در صورت بروز این اتفاق آن را با آب فراوان بشویید.

محل دارو را نپوشانید و یا پانسمان نکنید. همچنین این دارو را روی پوست های سالم استفاده نکنید و از استعمال آن بر روی زخم، خراشیدگی ها، آفتاب سوختگی و یا نواحی مبتلا به اگزما خودداری کنید.

پس از استفاده از دارو دستان خود را بشویید مگر آن که از این دارو برای معالجه دست ها استفاده شود. در این شرایط از لمس چشمان خودداری کنید.

از آنجا که ممکن است با استفاده از شکل فوم این دارو، استفاده از مرطوب کننده ضروری باشد، کرم یا لوسیون های مرطوب کننده را حداقل یک ساعت پیش از استفاده از این دارو مصرف کنید.

بیشترین اثر بخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

بیشتر از حد مجاز (افزایش مقدار یا زمان مصرف) از دارو استفاده نکنید، زیرا در این صورت پوست نه تنها بهبود نمی یابد بلکه احتمال وقوع عوارض جانبی نیز افزایش می یابد.

از آنجایی که این دارو از طریق پوست جذب می شود و ممکن است به جنین آسیب برساند، در نتیجه زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند باید از استفاده از این دارو خودداری کنند.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط پس از استفاده از دارو برای چند هفته پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

خارش، قرمزی، تحریک، سوزش/پوست پوسته شدن، خشکی پوست یا درد در محل استفاده می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض فورا پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی مانند قرمزی/ التهاب/ پوسته پوسته شدن شدید در محل دارو را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال در صورت مشاهده علائمی همچون راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش و تورم(به خصوص در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور تمام عوارض جانبی این دارو را در بر نمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هرگونه عارضه جانبی دیگری آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف تازاروتن در صورت حساسیت به آن یا هر نوع داروهایی از خانواده ویتامینA (سایر رتینوئیدها مانند ایزوترتینوئین) یا هر نوع حساسیت دیگری پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش‌های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص عارضه های دیگر پوستی (مانند اگزما، آفتاب سوختگی، حساسیت به آفتاب) مطلع سازید.

مصرف این دارو ممکن است حساسیت شما را نسبت به آفتاب بیشتر کند. بنابراین کم تر در معرض نور خورشید قرار داشته و از برنزه کردن (چه زیر آفتاب و چه در سولاریوم) پرهیز کنید. همچنین در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کرده و لباس هایی که از پوست شما محافظت می کنند بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا مشاهده تاول یا قرمزی پوست فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت آفتاب سوختگی حتماً قبل از استفاده از این دارو از بهبود یافتن کامل پوست خود اطمینان حاصل کنید. همچنین شرایط آب و هوایی مانند باد یا سرما نیز می توانند برای پوست تحریک کننده باشند.

هنگام استفاده از این محصول از الکترولیز، اپیلاسیون و مصرف موبر های شیمیایی در مناطق تحت درمان خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

به دلیل خطر آسیب به جنین مصرف این دارو در حین بارداری توصیه نمی شود. در مورد استفاده از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری (مانند کاندوم، قرص های جلوگیری از بارداری) با پزشک خود مشورت کنید. با این حال در صورت بارداری یا امکان باردار بودن فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. نتیجه آزمایش بارداری باید دو هفته پیش از شروع استفاده از دارو منفی باشد. شروع مصرف این دارو باید در دوره قاعدگی باشد.

از آنجا که این دارو از طریق پوست جذب می شود و می تواند به جنین آسیب برساند، پیش از بارداری یا در دوران بارداری از این دارو استفاده نکنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل میشود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهند‌. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی تازاروتن را پوشش نمی دهد، بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه درمیان بگذارید و بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکرده و به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: محصولات ویتامین‌ A، محلولهای پرم مو، سایر محصولات پوستی با اثرات خشک کنندگی قوی، محصولات پوستی حاوی الکل/ لیمو/ ادویه (مانند لوسیون‌های اصلاح، آستریجنت ها مانند لوسیون کالامین، عطر)، صابون ها/ شامپوها/ پاک کننده های دارویی.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت قرمزی/ تحریک پوست/ و پوسته پوسته شدن شدید در محل استفاده دارو باشد.

توجه

این دارو را به صورت سر خود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری آن در دستشویی یا حمام خودداری کنید. در صورت استفاده از شکل فوم این دارو، قوطی را به صورت ایستاده در دمای اتاق نگهداری کنید و آن را در نزدیکی آتش یا در فریزر نگه ندارید. همچنین این داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آنکه دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش