ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تالازوپاریب Talazoparib

نام های تجاری: تالزنا

موارد مصرف

از تالازوپاریب در درمان سرطان پستان استفاده می شود. این دارو، رشد سلول های سرطانی را کند می کند یا متوقف می سازد.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی(۰. ۲۵ میلی گرم؛ ۱میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف تالازوپاریب و یا در هر بار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را، در صورت موجود بودن، مطالعه نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو طبق تجویز پزشک، معمولاً یک بار در روز و بصورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن مصرف می شود. کپسول ها را کامل ببلعید و آنها را باز و یا حل نکنید. دوز مصرفی دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار، میزان پاسخ دهی او به درمان و سایر داروهای مصرفی اش، تعیین خواهد شد. حتماً نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید.

اگر پس از مصرف یک دوز از این دارو استفراغ کردید، در آن زمان از مصرف دوز دیگر، صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کنید.

دوز و مقدار مصرفی دارو را افزایش ندهید و آن را طولانی تر از زمان تجویز شده، مصرف نکنید. با انجام این کار، بیماری تان سریع تر بهبود نمی یابد، بلکه خطرات ناشی از عوارض جانبی افزایش خواهد یافت.

ازآنجایی که این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف و یا گرد کپسول آن تنفس کنند.

عوارض جانبی

تهوع، استفراغ، کاهش اشتها، اسهال، درد معده / شکم، سردرد، خستگی، احساس تغییر در طعم غذا یا سرگیجه ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

ریزش موقتی مو نیز، از عوارض جانبی مصرف این دارو هست. رشد طبیعی موها پس از پایان درمان بازخواهد گشت.

مصرف کنندگان این دارو ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند. با این وجود، پزشک معالجتان این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. نظارت دقیق توسط پزشک، خطرات ناشی از این دارو را کاهش خواهد داد.

این دارو عملکرد مغز استخوان را کاهش می دهد که این امر منجر به کاهش تعداد سلول های خونی مانند گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها می شود و در نهایت می تواند باعث کم خونی، کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها یا کبودی / خونریزی آسان شود. این دارو همچنین خطر ابتلا به برخی سرطان های مغز استخوان (سندرم میلو دیسپلاستیک، سرطان خون حاد میلوئیدی) را نیز افزایش خواهد داد. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: ضعف، کاهش غیرعادی وزن، رنگ پریدگی پوست، علائم عفونت (مانند گلودرد مزمن، تب، لرز)، کبودی / خونریزی آسان.

واکنش بسیار جدی آلرژیک نسبت به این محصول، به ندرت رخ می دهد. با این وجود، در صورت مشاهده علائم واکنش های جدی آلرژیک از جمله موارد زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: راش، خارش / تورم (مخصوصاً صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف تالازوپاریب، در صورت داشتن حساسیت به آن و یا هرنوع حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این‌محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

پیش از شروع مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی مخصوصاً مشکلات کلیوی، مطلع سازید.

این دارو، باعث سرگیجه می شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) این سرگیجه را تشدید خواهند کرد. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات و سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارد را با خیال راحت انجام دهید، از انجام آنها خودداری نمایید. نوشیدنی های الکل دار را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشکتان صحبت کنید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید.

تالازوپاریب، افراد را در معرض ابتلا به عفونت های مختلف قرار می دهد و یا عفونت های فعلی را تشدید خواهد کرد. از تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری(مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری نمایید. اگر در معرض عفونت قرار گرفته اید یا برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

بدون رضایت پزشک، از انجام هرگونه واکسیناسیون/ایمن سازی خودداری نمایید. همچنین از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده را دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) اجتناب کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ ریش تراشی و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری نمایید.

از آنجایی که این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف و یا گرد کپسول آن را تنفس کنند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشکتان را مطلع سازید. هنگام مصرف تالازوپاریب نباید باردار شوید زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. مرداتی که همسری باردار یا در سنین باروری دارند، می بایست هنگام مصرف این دارو و حداقل ۴ ماه پس از قطع درمان، از روش های مانع قابل اطمینان کنترل بارداری (مانند کاندوم) استفاده کنند. همچنین زنان در سنین باروری باید هنگام مصرف این دارو و حداقل ۷ ماه پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. اگر باردار هستید، فوراً در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل وحود خطرات احتمالی برای نوزاد شیرخوار، شیردهی هنگام مصرف این دارو و حداقل ۱ ماه پس از قطع درمان، توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

اداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان(داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید. همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

سوء مصرف

اگر فردی، بیش از حد این دارو را مصرف کند، دچارعلائم جدی مانند غش کردن یا دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

هرگز این دارو را به صورت سر خود به دیگران تجویز نکنید.

تست های آزمایشگاهی/ پزشکی (مانند شمارش کامل سلول های خونی، عملکرد کلیه) می بایست پیش از شروع مصرف این دارو و در طول مصرف آن انجام شود. همچنین زنان در سنین باروری باید قبل از شروع این دارو تست بارداری دهند. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی تان را به خاطر داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید و از آن در حمام و دستشویی نگهداری نکنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

داروها را داخل توالت یا چاه فاضلاب نیندازید مگراینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب، آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش