ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تامسولوسین Tamsulosin

نام های تجاری: تدالوسین تامسولوسین آریا پروترال تامسوور تامسولوسین هگزال تامزو امنیسین مدالوسین پروستام تاموسین تامولیکس امنیک تامسوتک تامسولوسین یوریترال تدالوسین امنیک مکسولوسین (بیشتر)

موارد مصرف

تامسولوسین در مردان برای درمان علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات-BPH استفاده می شود. این دارو پروستات را کوچک نمی کند اما با شل شدن عضلات پروستات و مثانه به تسکین علائمی مانند مشکلات در شروع ادرار، جریان ضعیف و نیاز فوری به ادرار کردن کمک می کند.

تامسولوسین به دسته ای از داروها به عنوان آلفا بلاکر شناخته می شوند.

از این دارو برای درمان فشار خون بالا استفاده نکنید.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید. این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً یک بار در روز به صورت خوراکی، 30 دقیقه بعد از همان وعده غذایی در روز، مصرف کنید.

این دارو را کامل ببلعید. کپسولها را خرد نکنید، نجوید و باز نکنید. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود

تامسولوزین ممکن است باعث افت ناگهانی فشار خون شود که منجر به سرگیجه یا غش شود. هنگامی که برای اولین بار این دارو را شروع می کنید با اولین افزایش دوز یا مصرف مجدد پس از قطع مصرف خطر این عوارض بیشتر است ،در این مواقع از خطراتی که ممکن است با بیهوشی به شما وارد شود خودداری کنید.

از دستورالعمل های پزشک به دقت پیروی کنید بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. اگر چندین روز است که این دارو را مصرف نکرده اید، با پزشک خود تماس بگیرید تا شروع مجدد با دوز کمتر را برسی کنید

احتمال دارد 4 هفته طول بکشد تا بهبودی کامل را احساس کنید. در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

سرگیجه، سبکی سر، خواب آلودگی، آبریزش بینی یا گرفتگی بینی یا مشکلات انزال می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید. به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله غش کردن را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. درمردان، این دارو به ندرت ممکن است باعث نعوظ دردناک یا طولانی مدت برای 4 ساعت یا بیشتر شود. اگر این اتفاق افتاد، استفاده از این دارو را متوقف کرده و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، در غیر این صورت امکان دائمی شدن اختلالات وجود دارد

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: فشار خون پایین، برخی مشکلات چشمی (آب مروارید، گلوکوم)مطلع سازید

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

قبل از جراحی (از جمله جراحی چشم آب مروارید / آب سیاه)، اگر این دارو را مصرف می كنید یا قبلاً مصرف كرده اید و سایر داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه سرگیجه و فشار خون پایین هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده حساسیت بیشتری نشان می دهند و این عوارض جانبی می تواند خطر افتادن در سالمندان را افزایش دهد

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود.خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: داروهای دیگر مسدود کننده آلفا (مانند پرازوسین، ترازوسین).

اگر همچنین دارویی برای درمان اختلال نعوظ-ED یا فشار خون ریوی (مانند سیلدنافیل، تادالافیل) مصرف می کنید، ممکن است فشار خون شما خیلی پایین بیاید که منجر به سرگیجه یا غش شودو پزشک برای کاهش این خطر نیاز به برسی داروها دارد.

سایر داروها می توانند بر دفع و عملکرد تامسولوزین در بدن تأثیر بگذارند، به عنوان مثال می توان به داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، بوپسرویر، کلاریترومایسین، کوبی سیستات، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند لوپیناویر، ریتوناویر)، ریبوسیلیب و سایر موارد اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند آزمایشات پروستات، فشار خون) باید به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما کنترل شود و عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش