ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تاموکسیفن Tamoxifen

نام های تجاری: تامگلوب سولتاموکس نولوادکس نولوامون سایتوتام (بیشتر)

موارد مصرف

از تاموکسیفن در درمان سرطان پستان استفاده می شود. به علاوه از این دارو در پیشگیری از بروز سرطان پستان در بیمارانی که احتمال ابتلا به سرطان پستان در آنها بسیار زیاد می باشد نیز استفاده می شود.

این دارو باعث توقف و یا کاهش رشد سلول های سرطان پستان می شود. تاموکسیفن اثر استروژن بر بافت پستان را مختل می کند.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید برای 5 سال روزی یک یا دو بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد. دوزهای روزانه بیشتر از 20 میلی گرم معمولاً به نصف تقسیم می شوند و دو بار در روز، صبح و عصر یا طبق دستور پزشک مصرف می شوند. در صورت مصرف فرم مایع دارو، از قاشق های مخصوص استفاده کنید و از استفاده از قاشق های آشپزخانه به دلیل عدم دقت کافی خودداری کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. برای پیشگیری از عود سرطان، این دارو باید برای مدت 5 الی 10 سال مصرف شود؛ این مصرف به شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو بستگی دارد.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت ابتلا به سرطان پستان متاستاتیک (سرطانی که به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است)، ممکن است، با شروع مصرف تاموکسیفن درد استخوان یا سرطان افزایش یابد و بیماری عود کند. که در برخی موارد، نشانه ی پاسخ خوب بدن به دارو باشد. علائم می تواند شامل افزایش درد استخوان، افزایش اندازه تومور یا حتی تومورهای جدید باشد. این علائم معمولاً به سرعت از بین می روند. با این حال، بلافاصله بعد از بروز این علائم به پزشک اطلاع دهید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب می باشد، در صورت بارداری یا احتمال بارداری از مصرف این دارو و استنشاق گرد و غبار قرص ها خودداری کنید.

در صورت بدتر شدن شرایط، فوراً پزشک خود را در جریان امور قرار دهید.(برای مثال ایجاد تومور جدید در پستان)

عوارض جانبی

گرگرفتگی، حالت تهوع، گرفتگی عضلات پا، دردهای عضلانی، کم پشتی مو، سردرد و بی حسی یا سوزن سوزن شدن پوست می تواند از عوارض جانبی مصرف این دارو باشد.همچنین ممکن است کاهش توانایی و میل جنسی در مردان مشاهده شود. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند تغییرات بینایی (به عنوان مثال، تاری دید)، درد چشم، کبودی یا خونریزی آسان، تغییرات ذهنی و خلقی، تورم مچ پا یا پا، خستگی غیرمعمول، علائم عفونت (به عنوان مثال تب، گلودرد مداوم)، علائم بیماری کبد (به عنوان مثال، حالت تهوع و استفراغ که متوقف نشود، از دست دادن اشتها، درد معده یا شکم، زردی چشم یا پوست، ادرار تیره) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص لخته شدن خون (به عنوان مثال، ترومبوز ورید عمقی، آمبولی ریوی، سکته مغزی)، کلسترول یا تری گلیسیرید بالا، عدم توانایی یا توانایی محدود در راه رفتن (بی حرکتی)، دیابت، فشار خون بالا، سیگار کشیدن، آب مروارید و بیماری کبدی مطلع سازید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. از مصرف تاموکسیفن در حین بارداری خودداری کنید چرا که ممکن است منجر به آسیب به جنین شود. خانم هایی که از این دارو استفاده می کنند باید در طول درمان و به مدت 2 ماه پس از قطع درمان از راه های پیشگیری از بارداری غیر هورمونی قابل اطمینان (مانند کاندوم، دیافراگم یا اسپرم کش) استفاده کنند.همچنین آقایانی که که از این دارو استفاده می کنند باید از راه های پیشگیری از بارداری قابل اطمینان در طول درمان و 6 ماه پس از قطع درمان استفاده کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، بلافاصله با پزشک خود صحبت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر،اما به دلیل احتمال آسیب به نوزاد شیردهی در دوران مصرف دارو و 3 ماه پس از قطع مصرف آن توصیه نمی شود. به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی تاموکسیفن را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آناستروزول، "رقیق کننده های خون" (به عنوان مثال، وارفارین)، استروژن ها، لتروزول، انواع راه های هورمونی پیشگیری از بارداری (به عنوان مثال، قرص های ضد بارداری، پچ ها، ایمپلنت ها)، ریبوسیکلیب.

سایر داروها با دفع این دارو از بدن، بر روی عملکرد آن اثر می گذارند. از این دسته می توان به سایمتیدین، ​​میتوتان، ریفامایسین ها (به عنوان مثال، ریفامپین)، داروهای ضد افسردگی SSRI (به عنوان مثال، فلوکستین، پاروکستین)، گل راعی، داروهای مورد استفاده برای درمان تشنج (به عنوان مثال، کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین، پریمیدون)، و غیره اشاره کرد.

این دارو ممکن است در بعضی از تست های آزمایشگاهی (مانند آزمایش تیزوئید) اختلال ایجاد کند و باعث نتایج کاذب شود. مطمئن شوید که همه پرسنل آزمایشگاه و پزشک از مصرف شما از دارو مطلع اند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت لرزش، راه رفتن بدو تعادل، غش کردن و ضربان قلب نامنظم باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند شمارش کامل سلولهای خونی، عملکرد کبد، معاینات لگن، ماموگرافی، معاینات چشم) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید.

در صورت مصرف فرم مایع دارو از یخ زدن آن خودداری کنید. همچنین پس از باز کردن بطری حداکثر تا 3 ماه آن را مصرف کنید و باقی مانده را دور بریزید. داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

پرسش های متداول


گریپ فروت و نارنگی دو میوه ای هستند که در هنگام درمان با تاموکسیفن باید در مصرف آنها احتیاط نمود. بهتر است از مصرف گریپ فروت و مشتقات آن به کل خودداری شود و برای نارنگی بهتر است مصرف نشود و یا حداقل مقدار زیادی از آن خورده نشود.

افرادی که تاموکسیفن مصرف می کنند میزان بافت چربی هورمونی بیشتر در شکم و چربی کبدی بیشتری دارند. در مطالعات دیده شده است در بیماران مبتلا به سرطان پستانی که تحت درمان با تاموکسیفن هستند تجمع چربی شکمی بیشتر است.

خیر، تاموکسیفن باعث ریزش مو نمی شود، اما می تواند باعث نازک شدن مو شود. این اتفاق در نتیجه کاهش استروژن رخ دهد.

معمولاً پس از 4 هفته استفاده روزانه از تاموکسیفن، بدن به این دارو عادت می کند؛ بنابراین در این دوره بروز عارضه ناشی از دارو کاملاً عادی و قابل انتظار است.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش