ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ترابکتدین Trabectedin

نام های تجاری: یوندلیس

موارد مصرف

ترابکتدین برای درمان برخی از سرطان ها استفاده می شود. این یک داروی شیمی درمانی است که باعث کاهش رشد سلول های سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

پودر تزریق داخل وریدی (1 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو توسط یک متخصص در یک ورید بزرگ (از طریق کاتتر ورید مرکزی) تزریق می شود. این دارو معمولاً باید هر 3 هفته تزریق شود.

پزشک برای کاهش خطر مشکلات کبدی یا جلوگیری از عوارض جانبی مانند حالت تهوع و استفراغ، کورتیکواستروئید (مانند دگزامتازون) تجویز می کند. این داروها معمولاً حداقل 30 دقیقه قبل از مصرف ترابکتدین مصرف می شوند.

دوز دارو براساس قد، وزن، وضعیت پزشکی، نتایج آزمایشگاه و پاسخ به درمان تعیین میشود.

عوارض جانبی

سردرد، ضعف، خستگی، یبوست، اسهال، بدن درد، تیره شدن پوست یا مشکل خواب ممکن است از عوارض جانبی مصرف ترابکتدین باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

حالت تهوع و استفراغ نیز ممکن است رخ دهد و ممکن است شدید باشد. در صورت بروز این عوارض بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش حالت تهوع و استفراغ کمک کند.

بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ایجاد می کنند. با این حال، به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک ممکن است خطر بروز هر یک از عوارض جانبی را کاهش دهد.

ترابکتدین ممکن است باعث بروز آسیب جدی در محل تزریق شود. در صورت احساس درد، تحریک، قرمزی یا تورم در محل تزریق، فوراً به پزشک متخصص خود اطلاع دهید. درمان سریع به کاهش ناراحتی و آسیب احتمالی پوست کمک می کند.

ترابکتدین عملکرد مغز استخوان را کاهش می دهد، که ممکن است منجر به تعداد کم سلول های خونی مانند سلول های قرمز، سلول های سفید و پلاکت شود. پزشک در حین درمان از نزدیک شما را کنترل کرده و خون شما را مرتباً بررسی می کند. همچنین ممکن است داروی دیگری برای کاهش خطر این عارضه جانبی دریافت کنید. در صورتی که تعداد سلول های خون شما خیلی کم باشد، نباید ترابکتین دریافت کنید. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: خستگی غیرمعمول، رنگ پریدگی پوست، علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم)، کبودی / خونریزی آسان.

این دارو ممکن است باعث مشکلات کبدی شود. الکل می تواند خطر ابتلا به مشکلات کبدی را افزایش دهد. درنتیجه هنگام مصرف این دارو از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. پزشک شما آزمایش خون را برای بررسی مشکلات کبدی تجویز می کند. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی جدی زیر، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید: زردی چشم / پوست، ادرار تیره، درد شدید معده / شکم، تهوع مداوم / استفراغ.

این دارو به ندرت ممکن است باعث ایجاد مشکلات جدی در عضلات (رابدومیولیز) شود. در صورت بروز هر یک از این علائم، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید : درد / حساسیت / ضعف عضلانی، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار).

این دارو به ندرت ممکن است باعث لخته شدن خون در ریه ها (آمبولی ریوی) یا مشکلات جدی قلبی شود. در صورت داشتن: درد قفسه سینه، مشکل تنفس، سرفه کردن خون، تورم مچ پا / پا، افزایش ناگهانی وزن غیر قابل توضیح، خستگی شدید، ضربان قلب سریع، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

این دارو به ندرت ممکن است یک بیماری جدی (سندرم نشت مویرگی) ایجاد کند، که گاهی اوقات کشنده است. در صورت بروز علائم، از جمله: تورم ناگهانی، تنگی نفس، علائم مشکلات کلیوی (مانند دفع ادرار کمتر)، سرگیجه شدید، بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تحریکات پوستی، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید .

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص تعداد کم سلول های خونی، بیماری کبدی (مانند هپاتیت فعال)، بیماری کلیوی، عفونت های اخیر / فعلی، بیماری قلبی (مانند نارسایی قلبی) مطلع سازید .

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

مصرف ترابکتین می تواند شما را در معرض ابتلا به عفونت قرار دهد یا ممکن است عفونت های فعلی را تشدید کند. بنابراین، برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید و از تماس با افراد مبتلا به عفونت هایی که ممکن است به دیگران انتقال پیدا کنند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. در صورتی که در معرض عفونت هستید با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است هنگام استفاده از این دارو در معرض خطر بیشتری برای مشکلات قلبی باشند.

این دارو ممکن است به اسپرم در مردان آسیب برساند. برای هر دو زن و مرد که از این دارو استفاده می کنند، ترابکتدین ممکن است توانایی فرزندآوری در آینده را کاهش دهد. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. چراکه ممکن است به نوزاد آسیب برساند. در صورت بارداری یا احتمال بارداری، یا در صورت بارداری همسرتان، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. برای جلوگیری از بارداری، مردان و زنانی که این دارو را دریافت می کنند باید از فرم های قابل اطمینان برای جلوگیری از بارداری (مانند قرص های ضد بارداری، کاندوم) در طول درمان و 3 ماه پس از درمان برای زنان و 5 ماه پس از درمان برای مردان استفاده کنند.. برای کسب جزئیات بیشتر و بحث در مورد اشکال موثر کنترل بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی ترابکتدین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: "استاتین" (مانند آتورواستاتین، سیمواستاتین).

 برخی داروها نیز می توانند در از بین بردن ترابکتدین در بدن شما تأثیر بگذارند، در نتیجه بر نحوه عملکرد ترابکتین تأثیر می گذارند. این داروها شامل ضد قارچ های آزول (مانند فلوكونازول، كتوكونازول)، آنتی بیوتیك های ماكرولید (مانند کلاریترومایسین)، داروهای HIV (مانند ریتوناویر)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین)، گل راعی و برخی از داروها برای درمان تشنج (مانند از جمله کاربامازپین، فنوباربیتال، پریمیدون) می باشند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره (مانند شمارش کامل خون، عملکرد کلیه / کبد / قلب / عضله) قبل و خین مصرف ترابکتدین غافل نشوید.

دوز فراموش شده

مهم است که طبق برنامه پزشک خود ترابکتدین را مصرف کنید. در صورت فراموشی مصرف یک دوز، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید تا یک برنامه دوز جدید دریافت کنید.

نگهداری

این دارو در بیمارستان ها و یا کلینیک ها تجویز می شود و در خانه نگهداری نمی شود.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش