ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تربینافین Terbinafine

نام های تجاری: لامیسیل بینافین آپو-تربینافین

موارد مصرف

این دارو برای درمان انواع خاصی از عفونت های قارچی (به عنوان مثال، ناخن انگشت دست یا پا) استفاده می شود. تربینافین از رشد قارچ جلوگیری می کند. این دارو متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان ضد قارچ شناخته می شوند.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد. دوز و طول درمان بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است.

بعد از اتمام درمان ممکن است چندین ماه طول بکشد تا فواید کامل این دارو را ببینید. طول می کشد تا ناخن های سالم رشد کنند و جای ناخن های آلوده را بگیرند.

مصرف این دارو را تا پایان دوره کامل تجویز شده ادامه دهید. متوقف کردن زود هنگام دارو ممکن است باعث ادامه رشد قارچ و بازگشت عفونت شود.

در صورت عدم بهبودی و تشدید شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

اسهال یا ناراحتی معده می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

ممکن است تغییراتی در حس چشایی و بویایی ایجاد شود. این عوارض جانبی ممکن است پس از قطع دارو بهبود یابد، اما می تواند برای مدت طولانی ادامه یابد یا دائمی شود. در صورت مشاهده هر یک از این عوارض، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: تغییرات بینایی، تغییرات ذهنی و خلقی (مانند افسردگی)، خونریزی غیر قابل وصف و کبودی، خستگی غیرمعمول، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث بیماری جدی (احتمالاً کشنده) کبد شود. در صورت مشاهده علائم آسیب کبدی، از جمله: حالت تهوع و استفراغ مدوم، از دست دادن اشتها، درد شدید معده و شکم، زردی چشم و پوست و ادرار تیره بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون تب، تورم غدد لنفاوی، راش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مشکلات سیستم ایمنی بدن، بیماری کلیه، بیماری کبد، لوپوس مطلع سازید.

نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. استفاده روزانه از الکل ممکن است احتمال بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد.

این دارو ممکن است حساسیت شما را نسبت به آفتاب بیشتر کند. وقت خود را در زیر نور آفتاب محدود کنید. از غرفه های برنزه کننده و چراغ های آفتاب پرهیز کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی و قرمزی پوست فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز مصرف شود. درمان عفونت قارچی ناخن معمولاً می تواند پس از تولد کودک انجام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولات ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند: وارفارین، داروهای مؤثر بر آنزیم‌های کبدی که تربینافین را از بدن دفع می‌کنند (مانند آمیودارون، سایمتیدین، ریفامپین، ضد قارچ‌های آزول مانند فلوکونازول/کتوکونازول)، داروهایی که توسط آنزیم‌های کبدی خاصی از بدن خارج می‌شوند (مانند ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای، داروهای ضد افسردگی SSRI)، دکسترومتورفان، تیوریدازین، داروهایی برای درمان مشکلات ریتم قلب، مهارکننده های مونوآمین اکسیداز نوع B (مانند رازاگیلین).

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعداً از آن برای عفونت دیگر استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک گفته باشد.

آزمایش های تشخیصی و پزشکی (مانند شمارش کامل خون، آزمایش عملکرد کبد) باید قبل از شروع مصرف این دارو و هنگام مصرف آن انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را به طور منظم انجام دهید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید. از نگهداری دارو در حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش