ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تريامسينولون و نیستاتین موضعی Nystatin & Triamcinolone Topical

نام های تجاری: مایکولوگ-2 مایترکس مایکازون مایکوبایوتیک 2، ان.تی.ای مایکوژن 2 مایکو-تریاست 2 تری-استاتین 2 نیست-اولون 2 مایکومار (بیشتر)

موارد مصرف

Nystatin & Triamcinolone Topical

این دارو برای درمان عفونت های قارچی پوست استفاده می شود. این محصول حاوی نیستاتین، داروی ضد قارچ، است که با جلوگیری از رشد قارچ فعالیت می کند.

همچنین حاوی تریامسینولون، کورتیکواستروئید، است که با کاهش تورم، خارش و قرمزی فعالیت می کند. این دارو فقط عفونت های قارچی پوست را درمان می کند. برای انواع دیگر عفونت های پوستی (به عنوان مثال، عفونت های ناشی از باکتری ها، ویروس ها) کارایی نخواهد داشت. استفاده غیرضروری یا سو مصرف هر آنتی بیوتیک می تواند منجر به کاهش اثر آن شود.

Nystatin & Triamcinolone Topical

زمان و نحوه مصرف

این دارو فقط جهت استفاده موضعی است. قبل از استفاده دست های خود و ناحیه آسیب دیده را بشویید و خشک کنید.

سپس مقدار کمی دارو را به صورت لایه نازکی روی پوست قرار داده و به آرامی ماساژ دهید، طبق دستور پزشک یا معمولاً دو بار در روز (صبح و عصر) دستان خود را بعد از استفاده بشویید، مگر اینکه دارو جهت استفاده برای پوست دست باشد.

ناحیه تحت درمان را پانسمان نکنید، آن را نپوشانید یا آن را نپیچید، مگر اینکه توسط پزشک به بیمار دستور داده شود. اگر از این دارو در پوشک کودک استفاده می کنید، از پوشک تنگ یا پلاستیکی استفاده نکنید.

اگر این دارو را در ناحیه کشاله ران استفاده می کنید، در مقادیر کمتری استفاده نمایید و لباس های گشاد بپوشید.

از مصرف این دارو در چشم، بینی یا دهان خودداری کنید، در صورت تماس با این نواحی، دارو را پاک کرده و با آب کاملاً بشویید.

این دارو جهت استفاده در شرایط فعلی بیمار تجویز شده است، از مصرف آن در موارد مشابه پرهیز نمایید. از مقادیر زیاد از این دارو استفاده نکنید یا این دارو را بیشتر از زمان تجویز شده استفاده نکنید. بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

این دارو را در زمان تجویز شده توسط پزشک مصرف نمایید، حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید بدون مشورت با پزشک قطع شود. قطع ناگهانی دارو، می تواند باعث تشدید رشد قارچ ها شود.

در صورت عدم بهبودی یا تداوم وضعیت بیمار، به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی

سوزش یا خشکی پوست می توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

Nystatin & Triamcinolone Topical

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی: علائم کشش، نازک شدن / تغییر رنگ پوست، آکنه، رشد موهای زائد، "برجستگی مو" (فولیکولیت) بلافاصله به پزشك مراجعه کنید.

به ندرت این دارو از پوست به جریان خون جذب شده و می تواند منجر به عوارض جانبی کورتیکواستروئیدی شود. این عوارض جانبی بیشتر در کودکان و در افرادی که از این دارو برای مدت طولانی یا در مناطق وسیعی از پوست استفاده می کنند رخ می دهد. در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی: خستگی غیرمعمول / شدید، کاهش وزن، سردرد، تورم مچ پا / پا، افزایش تشنگی / ادرار، مشکلات بینایی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری به کورتیکواستروئیدهای دیگر (به عنوان مثال، هیدروکورتیزون، پردنیزون)، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به ندرت استفاده از داروهای کورتیکواستروئید به مدت طولانی یا در مناطق وسیع از پوست می تواند پاسخ دادن به استرس های جسمی را برای بدن دشوارتر کند. بنابراین، قبل از جراحی یا درمان، یا وجود بیماری / جراحت جدی، مصرف این دارو در حال حاضر یا گذشته را به پزشک یا دندانپزشک اطلاع دهید.

Nystatin & Triamcinolone Topical

اگرچه بعید به نظر می رسد، اما اگر این دارو برای مدت طولانی استفاده شود، می تواند به طور موقت رشد کودک را کاهش دهد. به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید تا قد فرزند بررسی شود.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز به وضوح استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

تداخلات دارویی

پزشک خود یا پزشک داروخانه از قبل در مورد هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه بوده و شخص را برای آنها تحت نظر دارد. قبل از اینکه ابتدا با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید، دوز دارو را شروع یا متوقف نکنید و آن را تغییر ندهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی یا کورتیکواستروئیدهای خوراکی به عنوان مثال پردنیزون) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

Nystatin & Triamcinolone Topical

این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید

سوءمصرف

این دارو در صورت مصرف خوراکی مضر می باشد، در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو فقط برای شرایط فعلی تجویز شده لذا از مصرف آن برای سایر عفونت ها خودداری نمایید، مگر اینکه بنابرتجویز پزشک باشد.

آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند تست های عملکرد غده فوق کلیه) به صورت دوره ای انجام شده تا پیشرفت کنترل شود یا از نظر وجود عوارض جانبی بررسی شود، به خصوص اگر از این دارو برای مدت زمان طولانی یا در مناطق وسیع بدن استفاده می کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

دوز فراموش شده

این دارو باید طبق برنامه مصرف شود. اگر یک نوبت را فراموش کردید، برای راهنمایی با پزشک خود یا پزشک داروخانه تماس بگیرید. دوز را برای جبران دوبرابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از یخ زدن دارو جلوگیری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش