ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تریازولام Triazolam

نام های تجاری: هالسیون

موارد مصرف

Triazolam

این دارو برای درمان بی خوابی استفاده می شود و به شخص کمک می کند تا سریعتر و بیشتر بخوابد و دفعات بیدار شدن در طول شب را کاهش دهد، بنابراین می تواند استراحت شبانه بهتری داشته باشد.

تریازولام به گروهی از داروها بنام بنزودیازپین ها تعلق دارد که بر روی مغز تأثیر می گذارد تا اثر آرام بخشی ایجاد کند. استفاده از این دارو معمولاً به دوره های درمانی کوتاه مدت 1 تا 2 هفته یا کمتر محدود می شود. اگر بی خوابی مدت طولانی تری ادامه داشت، با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا به درمان دیگری نیاز دارید یا خیر.

Triazolam

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً درست قبل از خواب، به صورت خوراکی با یا بدون غذا مصرف کنید. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی، سن و پاسخ به درمان متفاوت است.

اگرچه بعید است، این دارو به ندرت می تواند باعث از دست دادن حافظه کوتاه مدت شود. برای اینکه احتمال این حالت کمتر شود، این دارو را مصرف نکنید مگر اینکه وقت کافی برای خواب کامل شبانه حداقل 7 تا 8 ساعت داشته باشید. اگر مجبور شوید قبل از آن از خواب بیدار شوید، کمی در حافظه مشکل ایجاد می شود.

در هنگام استفاده از این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر اینکه پزشک معالج یا پزشک داروخانه تجویزکرده باشند. گریپ فروت می تواند از طریق تداخل مصرف با این دارو احتمال عوارض جانبی را افزایش دهد. از پزشک خود یا پزشک داروخانه برای جزئیات بیشتر سوال نمایید.

اگر ناگهان استفاده از این دارو را متوقف کنید، علائم ترک مصرف (مانند حالت تهوع، استفراغ، گرگرفتگی، گرفتگی معده، عصبی بودن، لرزش) ایجاد می شود. برای کمک به پیشگیری از این موارد، پزشک دوز درمانی را به آرامی کاهش می دهد. در صورت استفاده طولانی مدت از تریازولام یا دوزهای بالا، احتمال ترک مصرف بیشتر است. در صورت قطع مصرف، فوراً به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

هنگامی که این دارو برای مدت طولانی استفاده می شود، تاثیر مناسبی ندارد. درصورت توقف مصرف دارو به پزشک اطلاع دهید.

اگرچه این دارو به بسیاری از افراد کمک می کند، اما گاهی باعث اعتیاد می شود. در صورت ابتلا به اختلال مصرف مواد (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل) این خطر افزایش می یابد. این دارو را دقیقاً طبق دستورالعمل مصرف کنید تا خطر اعتیاد را کاهش دهد. از پزشک خود یا پزشک داروخانه برای جزئیات بیشتر سوال نمایید.

اگر وضعیت بعد از 7 تا 10 روز ادامه پیدا کرد یا تشدید شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

امکان دارد در چند شب اول پس از قطع مصرف این دارو در خواب مشکل داشته باشید. به این حالت بی خوابی برگشتی گفته می شود و طبیعی است. معمولاً بعد از 1 یا 2 شب از بین می رود. در صورت ادامه این عارضه، با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی

سرگیجه یا مشکل در هماهنگی عضلانی می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید. جهت کاهش خطر سرگیجه یا زمین خوردن، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شما در طول روز شود. در صورت خواب آلودگی روزانه به پزشک خود اطلاع دهید. دوز مصرفی شما ممکن است لازم باشد تنظیم شود.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

Triazolam

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: از دست دادن حافظه، تغییرات ذهنی / خلقی / رفتاری (مانند افسردگی جدید / شدید، افکار غیرطبیعی، افکار خودکشی، توهم، گیجی، تحریک، رفتار پرخاشگرانه، اضطراب) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین شخص در خواب بیدار شده، غذا خورده، تماس تلفنی برقرار کرده یا رابطه جنسی داشته. غالباً، این افراد این وقایع را به خاطر نمی آورند. این مشکل می تواند برای شما یا دیگران خطرناک باشد. اگر بعد از مصرف این دارو متوجه شدید که هر یک از این فعالیت ها را انجام داده اید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت استفاده از الکل یا سایر داروهایی که باعث خواب آلودگی در هنگام مصرف تریازولام می شود، خطر عوارض جانبی افزایش می یابد.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سدیم اکسی بات با این دارو تداخل دارد.

Triazolam

این دارو می تواند باعث کاهش سرعت دفع سایر داروها از بدن شود، که می تواند بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. از این داروها می توان به بوپسرویر، میفپریستون، تلاپرویر، مریم گلی، برخی از داروهای ضد افسردگی (مانند نفازودون، SSRI ها مانند فلوکستین / پاروکستین)، ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند آنتی بیوتیک های اریترومایسین، کلارین های آنتی بیوتیک، کلارین، آنتی بیوتیک ها) (مانند لوپیناویر، ریتوناویر)، NNRTI های HIV (مانند دلاواردین)، ریفامایسین ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین) و سایر موارد اشاره کرد.

در صورت مصرف این دارو با سایر محصولاتی که باعث خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی می شوند، خطر عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آرام / کم عمق، خواب آلودگی شدید / سرگیجه) افزایش می یابد. اگر از داروهایی که باعث خواب آلودگی و گیجی می شوند از جمله الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی و مسکن های افیونی (مانند کدئین) استفاده می کنید، حتماً آن را به پزشک خود اطلاع دهید. برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند آلرژی یا داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی) چرا که می توانند حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شود. از پزشک داروخانه نحوه استفاده صحیح داروها را جویا شوید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تنفس کند یا خواب عمیقی باشد که نمی توانید از آن بیدار شوید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. تجویز سرخود دارو خلاف قانون است.

با افزایش سن، الگوی خواب به طور طبیعی تغییر کرده و خواب در طول شب چندین بار قطع می شود. با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد راه های بهبود خواب بدون دارو مانند عدم مصرف کافئین و الکل نزدیک به زمان خواب، جلوگیری از چرت زدن در روز و خوابیدن در یک ساعت مشخص مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک نوبت را فراموش کردید، آن را مصرف نکنید مگر اینکه 7 تا 8 ساعت بعد از آن زمان خوابیده باشید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش