ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تریامترن Triamterene

نام های تجاری: تریامترین دیرنیوم

موارد مصرف

تریامترن

تریامترن یک "قرص آب" (ادرار آور) است که روی کلیه ها اثر می گذارد تا مقدار ادرار افزایش یابد. این به بدن کمک می کند تا آب اضافی را دفع کند. این دارو برای کاهش تورم (ادم) ناشی از شرایطی مانند سرطان، نارسایی احتقانی قلب، بیماری کبد و بیماری کلیوی استفاده می شود. این اثر می تواند به کلیه ها کمک کند و علائمی مانند مشکل تنفس و تورم مچ پا، پا، دست ها یا شکم را کاهش دهد.

تریامترن

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو بهتر است روزی یک یا دو بار  به صورت خوراکی بعد از غذا طبق دستور پزشک مصرف گردد. اگر این دارو را نزدیک زمان خواب مصرف کنید ممکن است از خواب برای رفتن به دستشویی بیدار شوید، بهتر است این دارو را حداقل 4 ساعت قبل از خواب مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

برای کاهش خطر بروز عوارض جانبی، پزشک ابتدا دارو را در مقادیر کم تجویز کرده و به تدریج مقدار آن را افزایش می دهد. از دستورالعمل های پزشک به دقت پیروی کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو ، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو را افزایش ندهید، این کار تاثیری در روند بهبودی ندارد و می تواند عوارض جانبی را افزایش دهد.

بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. با قطع ناگهانی این دارو، ممکن است شرایط تشدید شود و ممکن است لازم باشد دوز به تدریج کاهش یابد.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید شرایط به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

سرگیجه، سبکی سر، خستگی، سردرد، ناراحتی معده یا اسهال می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

تریامترن می تواند باعث از بین رفتن بیش از حد آب بدن (کمبود آب) و نمک و مواد معدنی شود. در صورت مشاهده علائم کم آبی یا از دست دادن مواد معدنی، مانند گیجی، خشکی دهان و تشنگی غیرمعمول، ضربان قلب سریع و نامنظم، سرگیجه شدید یا تشنج، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله حالت تهوع / استفراغ مداوم، درد معده و شکم، زردی چشم و پوست، ادرار تیره، علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز، سرفه)، علائم مشکلات کلیوی (مانند درد در پهلو / کمر / شکم، ادرار دردناک، خون در ادرار، تغییر در مقدار ادرار)، درد مفاصل (مانند درد شست پا)، کبودی و خونریزی آسان را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

تریامترن

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات کلیوی (مانند سنگ کلیه)، بیماری کبدی، عدم تعادل مواد معدنی (مانند سطح بالای پتاسیم خون، پایین بودن سطح سدیم خون)، از دست دادن بیش از حد آب بدن، نقرس، شرایطی که باعث کاهش سطح اسیدفولیک خون می شود (مانند سیروز الکلی، بارداری) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر دیابت دارید، تریامترن ممکن است بر قند خون تأثیر بگذارد. قند خون خود را ر منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید در صورت مشاهده علائم افزایش قند خون مانند تشنگی و ادرار بیش از حد، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است نیاز باشد پزشک دارو، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی را تغییر دهد.  

تعریق شدید، اسهال یا استفراغ می تواند خطر از دست دادن جدی آب بدن را افزایش دهد. اسهال یا استفراغ طولانی مدت را به پزشک خود گزارش دهید. برای جلوگیری از کمبود آب بدن، مایعات زیادی بنوشید مگر اینکه پزشک خلاف این امر را تجویز کرده باشد .

این دارو ممکن است سطح پتاسیم را افزایش دهد. قبل از استفاده از مکمل های پتاسیم یا نمک حاوی پتاسیم، با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو ممکن است حساسیت را نسبت به آفتاب بیشتر کند. کمتر زیر نور آفتاب قرار بگیرید . از سولار  و چراغ های آفتاب پرهیز کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس مناسب بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی و قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص افزایش سطح پتاسیم خون حساسیت بیشتری نشان دهند.

تریامترن

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در شرایط واجب استفاده شود. زیرا ممکن است این دارو به جنین آسیب برساند. درباره خطرات و فواید دارو با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است به شیر مادر منتقل شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی تریامترن را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: داروهایی که ممکن است سطح پتاسیم را در خون افزایش دهند (مانند آمیلوراید، سیکلوسپورین، اپلرونون، تاکرولیموس، قرص های ضد بارداری حاوی دروسپیرنون)، لیتیوم.

برخی از محصولات دارای موادی هستند که می توانند فشار خون یا تورم را افزایش دهد. محصولات مورد استفاده و نحوه استفاده بی خطر از دارو را از پزشک داروخانه جویا شوید (به ویژه محصولات سرفه و سرماخوردگی، کمک های رژیم غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن / ناپروکسن).

این دارو ممکن است در برخی آزمایش های تشخیصی تداخل ایجاد کند و باعث نتایج کاذب شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف ممکن است شامل موارد: سرگیجه شدید، ضعف عضلانی، ضربان قلب آهسته و نامنظم باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

در حین مصرف این دارو باید آزمایش های پزشکی / تشخیصی (مانند سطح پتاسیم، تست های عملکرد کلیه و کبد ) انجام شود.

 تمام  قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش