ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تریامسینولون استنشاقی Triamcinolone nasal

نام های تجاری: نازاکورت تری-نازال اسپری بینی تریامسینولون Nasacort AQ Nasacort HFA (بیشتر)

موارد مصرف

از تریامسینولون به منظور پیشگیری و درمان علائم آلرژی فصلی و سالانه (مانند گرفتگی بینی یا آبریزش بینی، خارش چشم، بینی وگلو، عطسه) استفاده می شود. تریامسینولون به دسته ای از داروها تحت عنوان کورتیکواستروئید تعلق می گیرد. عملکرد این دارو به صورت کاهش تورم (التهاب) در مجاری بینی است.


مواد تشکیل دهنده روی برچسب محصول را بررسی کنید حتی اگر قبلا از محصول استفاده کرده باشید. زیرا ممکن است شرکت سازنده دارو، مواد تشکیل دهنده را تغییر داده باشد. همچنین، محصولاتی با نام های مشابه می توانند حاوی مواد مختلفی باشند که برای اهداف مختلفی به کار می روند. مصرف محصول اشتباه، می تواند به شما آسیب برساند.

زمان و نحوه مصرف

در صورت مصرف داروی بدون نسخه به منظور خود درمانی آلرژی، قبل از مصرف این دارو تمام دستورالعمل های موجود در بسته محصول را بخوانید و آن ها را دنبال کنید. در صورت وجود هرگونه سوال، با داروساز خود مشورت کنید. اگر پزشک این دارو را تجویز کرده است، آن را مطابق دستور مصرف کنید.
قبل از شروع استفاده از این دارو و هر بار استفاده مجدد از آن، بروشور مربوط به اطلاعات بیمار و دستورالعمل های استفاده از این دارو را، در صورت وجود، از داروخانه دریافت و آن رامطالعه کنید. در صورت داشتن هرگونه سوالی، از پزشک یا داروساز سوال کنید.
این دارو برای استفاده در بینی است. در بزرگسالان، دوز معمول آن ٢ اسپری در هر سوراخ بینی، یک یا دو بار در روز یا مطابق دستور پزشک است. در کودکان، دوز معمول ١ تا ٢ اسپری در هر سوراخ بینی یک بار در روز یا مطابق دستور پزشک است. ازاسپری کردن این دارو در چشم یا دهان خودداری کنید. قبل از استفاده از این دارو بینی خود را به آرامی تخلیه کنید. اسپری را قبل از هر بار مصرف به خوبی تکان دهید. دستورالعمل های بسته را دنبال کنید تا اسپری به درستی پر شود.
قبل از استفاده از اسپری درپوش محافظ را بردارید. با فشار دادن انگشت خود یکی از سوراخ های بینی خودرا ببندید. سر خود را مطابق دستور خم کرده و اعمال کننده بینی را با احتیاط در سوراخ دیگر بینی فرو کنید. دستگاه را محکم فشار دهید تا مقدار تجویز شده دارو را به داخل بینی اسپری کنید. از اسپری کردن دارو به صورت مستقیم بر روی دیواره وسط بینی (سپتوم بینی)، خودداری کنید. به آرامی از طریق بینی نفس را به داخل و از طریق دهان آن را خارج کنید. این کار را در سوراخ دیگر بینی تکرار کنید. سرپوش را روی اسپری بینی قرار دهید. پس از استفاده از این دارو به مدت١٥ دقیقه از تخلیه کردن بینی خودداری کنید.
میزان مصرف براساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است. کودکان خردسال به منظور مصرف صحیح دارو،به دوز کمتری نسبت به بزرگسالان و همچنین کمک بیشتری نیاز دارند.
به منظور رسیدن به بهترین نتیجه، دارو را به طور منظم مصرف کنید. برای کمک به یادآوری مصرف دارو، هر روز آن را در یک ساعت مشخص مصرف کنید. دوز مصرفی خود را به مقدار زیاد یا بیشتر از حد مجاز افزایش ندهید.
این دارو بلافاصله تاثیرگذار نیست. برخی از افراد احساس می کنند که این دارو در عرض ١ روز نتیجه بخش است، اما برای ثمربخش بودن دارو به صورت کامل، ممکن است حداکثر ١ هفته زمان ببرد. از پزشک یا داروساز خود درمورد مصرف سایر داروها (مانند قطره بینی / اسپری، داروهای ضد آلرژی خوراکی) همراه با این دارو، جهت رسیدن به نتیجه ثمربخش، سوال کنید.
تعداد اسپری های استنشاقی که استفاده می کنید را در نظر بگیرید و بعد از استفاده از برچسب های مربوط به استنشاق ها، روی بسته که بندی محصول قراردارند ، اسپری استنشاقی را دور بریزید. هرگز باقی مانده ی دارویی را در قوطی دارویی دیگر نریزید. به منظور رفع انسداد یا تمیز کردن اسپری، دستورالعمل های موجود در بسته را دنبال کنید.
در صورت تداوم وضعیت یا وخیم تر شدن آن، یا اگر فکر می کنید به یک بیماری جدی مبتلا هستید، فورا از اقدامات پزشکی استفاده کنید.

عوارض جانبی

امکان بروز خشکی یا تحریک بینی یا گلو، سرفه، عطسه، خون دماغ و طعم و بوی نامطبوع وجود دارد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، بلافاصله پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید.
به خاطر داشته باشید که به علت وجود مزایایی بیشتر از خطر عوارض جانبی، پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است. بسیاری از افرادی که این دارو را مصرف می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.
در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: از دست دادن حس چشایی و بویایی، درد یازخم در بینی، بلافاصله از اقدامات پزشکی کمک بگیرید.


به ندرت امکان جذب کورتیکواستروئیدهای مصرف شده در بینی از طریق جریان خون وجود دارد. این امرمی تواند منجر به بروزعوارض جانبی ناشی از مصرف بیش از حد کورتیکواستروئید شود. این عوارض جانبی در کودکان و افرادی که از این دارو برای مدت طولانی و در دوزهای بالا استفاده می کنند بیشتر است. در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر، فورا به پزشک مراجعه کنید: خستگی غیرعادی یا شدید، کاهش وزن ، سردرد، تورم مچ پا یا پا، افزایش تشنگی یا تکررادرار، مشکلات بینایی.
کورتیکواستروئیدها قادرند توانایی بدن در مبارزه علیه عفونت ها را تضعیف کنند. این مسئله می تواند باعث شود که فرد مصرف کننده به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) مبتلا شود و یا هر عفونتی که وجود دارد را بدتر کند. این اثر به ندرت با مصرف کورتیکواستروئیدهای استنشاق شده از بینی (مانند تریامسینولون) نیز می تواند رخ دهد. در صورت مصرف دوزهای بالا، به خصوص هنگامی که به صورت طولانی مدت استفاده شود، خطر بروز این مسئله افزایش می یابد. در صورت مشاهده علائم عفونت(مانند درد گوش، گلودرد مداوم، تب، لرز، لکه های سفید داخل بینی یا پشت گلو)، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
واکنش حساسیت نسبت به این دارو خیلی کم اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم حساسیت جدی، از جمله: بثورات جلدی، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس، فورا به پزشک مراجعه شود.
موارد بالا، لیستی کامل از تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. در صورت مشاهده هرگونه عارضه ای که در بالا قید نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

موارد احتیاط و منع مصرف

قبل از استفاده از بکلومتازون، در صورت داشتن حساسیت به آن یا داشتن هرگونه حساسیت دیگری، پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید. این محصول می تواند حاوی مواد غیرفعالی، که باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شوند، باشد. جهت اطلاع از جزئیات بیشتر، با داروساز خود صحبت کنید.
قبل از مصرف این دارو، پزشک یا داروساز را از سوابق پزشکی خود آگاه کنید، به خصوص داشتن سابقه:
مشکلات چشم (مانند گلوکوم/ آب سیاه، آب مروارید/ کاتاراکت)، عفونت ها(از جمله سل)، مشکلات بینایی که اخیرا به آن مبتلا بوده اید (مانند آسیب، زخم، جراحی).
از تماس با افرادی که دارای عفونت های مسری هستند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا)، خودداری کنید. در صورت قرار گرفتن در معرض عفونت یا به منظور اطلاع ازجزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
استفاده طولانی مدت از داروهای کورتونی ندرتا می تواند پاسخ دادن به استرس های جسمی را برای بدن دشوارتر کند. بنابراین، قبل از جراحی یا انجام درمان اضطراری، یا در صورت دچار شدن به بیماری یا جراحت جدی، پزشک یا دندانپزشک خود را از مصرف این دارو یا داشتن سابقه مصرف آن طی چند ماه گذشته، آگاه سازید.
قبل از انجام جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را از تمامی محصولات مصرفی خود (از جمله داروهای با نسخه یا بدون نسخه و محصولات گیاهی).
این دارو می تواند به صورت موقتی، در صورت مصرف طولانی مدت رشد کودکان را آهسته کند. به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا قد فرزند شما بررسی شود.
در دوران بارداری، از این دارو فقط باید در مواردی که الزامی است، استفاده شود. در مورد خطرات و فواید دارو، با پزشک خود صحبت کنید.
ندرتا، در نوزادان متولد شده از مادرانی که به مدت طولانی از داروهای کورتونی (از جمله تریامسینولون) استفاده کرده اند، امکان دارد سطح هورمون های کورتیکواستروئیدی پایین باشد. در صورت مشاهده علائمی مانند حالت تهوع یا استفراغ مداوم، اسهال شدید یا ضعف در نوزاد تازه متولد شده، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و خطرات و فواید مصرف آن را با وی درمیان بگذارید.
امکان ورود این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی سبب تغییر در عملکرد داروها می شود و خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش می دهد. این امر شامل تمام تداخل های دارویی نمی شود. لیستی از تمام داروهای مصرفی شامل داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی تهیه شود و با پزشک یا داروساز به اشتراک گذاشته شود. دوز داروها بدون تأیید پزشک تغییر داده نشود و مصرف دارو نیز بدون تأیید پزشک شروع یا پایان داده نشود.
به منظور کمک به پزشک یا داروساز جهت تجویز درمان صحیح، حتما لیستی از تمام محصولات مصرفی خود (از جمله داروهای با نسخه یا بدون نسخه و محصولات گیاهی)، تهیه کنید و آن را در اختیار پزشک و داروساز خود قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف دارو را شروع یا متوقف نکنید و یا دوز مصرفی را تغییر ندهید.
تمام برچسب های داروهای تجویز شده را به دقت بررسی کنید زیرا داروهای مشابه (سایر داروهای کورتیکواستروئید مانند پردنیزون) اگر همراه با این دارو مصرف شوند، قادرند خطر عوارض جانبی را افزایش دهند. در صورت داشتن هرگونه سوالی در مورد داروهای خود، از پزشک یا داروساز بپرسید.
موارد ذکر شده لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نمی باشد. در صورت مشاهده سایر عوارض، با پزشک یا داروساز تماس گرفته شود. داروهای مصرفی خود را به پزشک یا پزشک داروخانه اطلاع دهید تا خطر ابتلا به مشکلات جدی ناشی از تداخلات دارویی کاهش یابد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و ایجاد مشکل در تنفس و قطع شدن آن، با اورژانس تماس گرفته شود. 

توجه

از تجویز سرخود این دارو به سایر افراد پرهیز کنید.

تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی به طور منظم انجام شوند. 

در صورت مصرف طولانی مدت این دارو، تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند معاینه وضعیت تنفسی، اندازه گیری قد در کودکان) به منظور نظارت بر پیشرفت شما و بررسی عوارض جانبی انجام می شود.

تا حدی که امکان دارد از قرارگیری در معرض موادی که قادرند از طریق ایجاد تحریک یا واکنش آلرژیک مشکل تنفسی را وخیم تر کنند مانن،د دود سیگار، گرده، موی حیوانات خانگی، گرد و غبار و قارچ ها اجتناب نمایید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموش کردن دوز مصرفی، به محض یادآوری مصرف شود. اما اگر نزدیک به زمان دوز بعدی می باشد، از دوز فراموش شده صرف نظر شود. سپس دوز بعدی در زمان معین استفاده شود. دوز مصرفی برای جبران فراموشی، دو برابر نشود.

نگهداری

دارو در دمای اتاق، دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از یخ زدن یا نگهداری دارو در حمام اجتنابشود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش