ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تریامسینولون موضعی Triamcinolone topical

نام های تجاری: تریامسینولون تریامسینولون-بهوزان تریامسینولون-عماد تریامسیکورت تریلوتاپ DermasilkRx SDS Pak Dermasorb TA DermaWerx SDS Pak Oralone Trianex Triderm Aristocort A Triacet Aricin Aristocort R Delta-Tritex Flutex, Rx Triamcinolone Aristocort (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو برای درمان انواع مختلف بیماری های پوستی(مانند اگزما، آلرژی، راش و آماس پوست) استفاده می شود.تریامسینولون خارش، التهاب و قرمزی ناشی از این بیماری ها را کاهش می دهد.تریامسینولون به طبقه ای از داروهای کورتیکواستروئیدی متوسط تا بسیار قوی تعلق دارد.قدرت این داروها به شکلی که استفاده می شوند بستگی دارند.برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه مشورت کنید.

زمان و نحوه مصرف

 این دارو تنها به صورت موضعی استفاده می شود.بدون توصیه پزشک آن را در صورت، کشاله ران و زیر بغل مصرف نکنید.

پیش از استفاده از این دارو دست هایتان را بشویید و خشک کنید.همچنین ناحیه آسیب دیده پوستتان را نیز تمیز و سپس خشک کنید.و بنابر توصیه پزشک ۲ الی ۴ بار در روز یک لایه نازک از کرم را بر روی قسمت آسیب دیده بمالید و به خوبی ماساژ دهید. بدون توصیه پزشک ناحیه آسیب دیده را نپوشانید و باند پیچی نیز نکنید.اگر این دارو را در نواحی از بدن نوزاد که در زیر پوشک پنهان شده اند مصرف می کنید، پوشک او را محکم نبندید.

 

پس از استفاده از این دارو دست هایتان را بشویید مگراینکه این دارو را برای درمان پوست دستتان مصرف می کنید.اگر این دارو را به پوست اطراف چشمتان می مالید مراقی باشید تا وارد چشم هایتان نشوند زیرا باعث تشدید یا ایجاد بیماری گلوکوما می شود.همچنین از برخورد این کرم با بینی و دهانتان نیز جلوگیری کنید.در صورت برخورد این دارو با نواحی مذکور، بلافاصله آنها را با مقدار بسیار زیادی آب بشویید.

 این دارو را تنها برای درمان بیماری فعلی تان مصرف کنید و بیشتر از مدت زمانی که پزشک تجویز کرده است از آن استفاده نکنید.

در صورت تشدید یا تداوم بیماری، پزشکتان را در جریان قرار دهید.

عوارض جانبی

خارش، سوزش، التهاب و خشکی پوست از عوارض جانبی استفاده از این دارو هستند‌ که می بایست چند روز پس از مصرف دارو از بین بروند.در صورت تشدید یا تداوم هر یک از این علائم، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض جانبی آن بیشتر است.بیشتر افراد با مصرف این دارو دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی نامحتمل اما خطرناک زیر، فوراً پزشکتان را در جریان قرار دهید: ترک های پوستی، باریک شدن پوست و تغییر رنگ آن، آکنه، افزایش رشد مو و التهاب فولیکول مو.

مصرف تریامسینولون باعث تشدید عفونت های پوستی می شود. در صورت مشاهده التهاب، قرمزی یا تورمی که بهبود نمی یابد، پزشکتان را در جریان قرار دهید.

در مواقع نادر امکان دارد که این دارو جذب پوست شود و سپس از این طریق وارد جریان خون شود که این امر می تواند منجر به ایجاد عوارض جانبی خطرناکی مانند افزایش سطح کلسیم خون شود.این عوارض جانبی بیشتر در کودکان و آن دسته از افرادی که مدت طولانی است که از این دارو استفاده می کنند و همچنین آنهایی که این کرم را به نواحی وسیعی از پوست خود می زنند، رخ خواهد داد.در صورت وقوع هر یک از عوارض جانبی زیر فوراً پزشکتان را در جریان قرار دهید: خستگی غیرعادی و بیش از اندازه، از دست دادن وزن، تورم در زانوها و پاها، افزایش تشنگی و مقدار ادرار و مشکلات بینایی.

واکنش های جدی آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد.در صورت مشاهده هر یک از عوارض این واکنش ها که در زیر آورده شده است، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید:‌ ایجاد راش، خارش، ایجاد تورم(مخصوصاً در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی.

البته موارد مذکور تمامی عوارض ناشی از واکنش های آلرژیک را در برنمی گیرد.در صورت مشاهده علائمی به غیر از مواردی که در بالا ذکر شد، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از شروع مصرف این دارو  در صورت داشتن آلرژی به تریامسینولون یا سایر داروهای کورتیکواستروئیدی(مانند هیدروکورتیزون، پردنیزون)یا آلرژی های دیگر پزشکتان را در جریان قرار دهید.این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که باعث ایجاد واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگری خواهد شد.برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از شروع مصرف این دارو پزشکتان را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر مطلع سازید: گردش خون ضعیف، مشکلات سیستم ایمنی.

در صورت ابتلا به بیماری های پوستی یا وجود زخم بر روی پوست، از مصرف این دارو امتناع کنید.

استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئیدی یا استفاده از آنها در نواحی وسیعی از پوست، به ندرت بدن را در فشار فیزیکی سختی قرار خواهد داد. بنابراین پیش از انجام هرگونه عمل های جراحی و یارابتلا به بیماری های سختی که نیاز به درمان اورژانسی دارند، به پزشک یا دندانپزشکتان اطلاع دهید که در حال مصرف این نوع داروها هستید یا در چند ماه گذشته از این دارو استفاده کرده اید.

اگرچه بعید به نظر می رسد اما این دارو می تواند باعث کاهش موقتی رشد کودکان شود.برای بررسی و چکاپ قد کودکتان بطور منظم به ملاقات پزشکش بروید.

استفاده از این دارو در دوران بارداری فقط در مواقع ضروری توصیه می شود.درباره فواید و ضررهای مصرف این دارو در طول بارداری، با پزشکتان مشورت کنید.

هنوز مشخص نشده است که این دارو می تواند از طریق پوست جذب بدن شود و سپس وارد شیر مادر شود یا خیر.سایر داروهای خوراکی که به طبقه داروهای کورتیکواستروئیدی تعلق دارند می توانند وارد شیر مادر شوند.اگر قصد مصرف این دارو در دوران شیردهی را دارید، با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه از تمامی تداخلات دارویی ناشی از تریامسینولون آگاه است و از شما در برابر آنها محافظت خواهد کرد. بدون تائید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

پیش از شروع مصرف دارو، نام تمامی داروهای مصرفی تان را(داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید.البته در این یادداشت همه تداخلات دارویی ناشی از تریامسینولون آورده نشده است.

سوء مصرف

بلعیدن این دارو بسیار زیان بخش خواهد بود. در صورت وقوع این اتفاق عوارض جانبی خطرناکی مانند غش کردن و دشواری در تنفس ایجاد می شود.در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی یا مرکز کنترل سموم  تماس بگیرید.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو تنها برای عارضه پوستی فعلی تان تجویز شده است.بدون توصیه پزشک برای درمان سایر مشکلات پوستی تان آن را مصرف نکنید زیرا ممکن است به داروهای دیگری برای درمان نیاز داشته باشند.از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای(مانند تست های عملکرد غده های فوق کلیه)غافل نشوید.انجام این آزمایش ها می تواند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کند.مخصوصاً اگر مدت طولانی است که در حال مصرف این دارو هستید یا از آن در نواحی گسترده ای از پوستتان استفاده می کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

نام تمامی داروهایی که در حال مصرف آنها هستید(یا بودید) را به اطلاع پزشک خود برسانید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید به محض به خاطر آوردن، آن را مصرف کنید اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید.همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را ۲ برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق بین ۵۹ الی ۸۶ درجه فارنهایت(۱۵ الی ۳۰ درجه سانتیگراد) دور از رطوبت و نور نگه دارید.دارو را در داخل فریزر نگه ندارید و همچنین از آن در داخل حمام و دستشویی نگهداری نکنید.همواره همه داروهایتان را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

هیچ گاه دارو را داخل توالت یا فاضلاب نیندازید مگراینکه در دستورالعمل استفاده از آن ذکر شده باشد.در صورت منقضی شدن محصول یا عدم نیاز به آن با یک روش مناسب آن را دور بیندازید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش