ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دیفرلین (تریپتورلین) Diphereline (Triptorelin)

نام های تجاری: ترلستار تریپتودور ترلستار دیپوت تریپتادن دیفرلین میکرورلین واریوپپتیل دکاپپتیل دکارلین بی دی رلین تریپترو دکاپپتیل دیلی ترلستار ال آ ترلستار ال آ میکس جکت ترلستار دپو میکس جکت ترلستار میکس جکت تریپتو (بیشتر)

موارد مصرف

از تریپتورلین برای درمان سرطان پیشرفته پروستات استفاده می شود. همچنین این دارو نوعی درمان به شمار نمی رود. بیشتر انواع سرطان های پروستات برای رشد و گسترش به هورمون تستوسترون نیاز دارند. تریپتورلین باعث کاهش میزان تستوسترون در بدن می شود. این دارو باعث کاهش سرعت رشد سلول های سرطانی و یا توقف آن می شود و به تسکین علائمی مانند ادرار دردناک / دشوار کمک می کند. همچنین این دارو مشابه ماده طبیعی ساخته شده توسط بدن (هورمون آزاد کننده هورمون لوتئین ساز-LHRH) است. با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای این دارو مشورت کنید.

اَشکال دارویی

  • پودر عضلانی برای تزریق (11.25 میلی گرم در 3 ماه؛ 22.5 میلی گرم در 6 ماه؛ 3.75 میلی گرم در ماه)؛
  • پودر عضلانی برای تزریق، طولانی رهش (22.5 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو به شکل عضلانی و توسط متخصص مراقبت های بهداشتی، معمولاً هر 3 ماه یک بار (12 هفته) یا طبق دستور پزشک تزریق می شود.

برای اثربخشی بیشتر، این دارو را طبق برنامه تجویز شده مصرف کنید همچنین برای به خاطر سپردن زمان مصرف آن، می توانید موعد مصرف دوز بعدی را در تقویم خود علامت گذاری کنید.

در طی چند هفته اول درمان، سطح تستوسترون قبل از اینکه کاهش یابد، در واقع افزایش می یابد.که این پاسخی طبیعی از طرف بدن نسبت به این دارو است. این اثر ممکن است در چند هفته اول علائم جدید یا شدید تری ایجاد کند. اگر مبتلا به سرطان پروستات هستید که در ستون فقرات گسترش یافته یا باعث انسداد ادرار شده است، ممکن است نیاز به نظارت دقیق توسط پزشک، به خصوص در هنگام شروع درمان داشته باشید. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی جدی زیر، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید: استخوان درد، بی حسی / گزگز / ضعف بازوها / پاها، خون در ادرار، ادرار دردناک / دشوار.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید عارضه به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

گرگرفتگی، کاهش میل / توانایی جنسی، کوچک شدن بیضه ها و حساسیت / تورم پستان ممکن است در نتیجه کاهش سطح تستوسترون رخ دهد. سرگیجه و سردرد نیز ممکن است از عوارض این دارو باشد. اگر هر یک از این اثرات شما را آزار می دهد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی، فوراً به پزشک خود بگویید: درد غیرمعمول استخوان / مفصل /، شکستگی سریع استخوان، تورم مچ پا / پا، ضعف غیرمعمول، عدم توانایی در حرکت (فلج)، افزایش تشنگی، افزایش ادرار.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی، سریعاً به فوریت های پزشکی مراجعه کنید: درد قفسه سینه / فک / بازو چپ، ضربان قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید، غش کردن، ضعف در یک طرف بدن، گفتار نامنظم.

به ندرت، ممکن است مشکل جدی در غده هیپوفیز (آپوپلکسی هیپوفیز)، معمولاً در ساعات اول تا 2 هفته پس از مصرف اولین دوز این دارو رخ دهد. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی جدی، فوراً به فوریت های پزشکی مراجعه کنید: سردرد ناگهانی شدید، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند گیجی)، تغییرات بینایی، استفراغ.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تحریکات پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، سریعا به فوریت های پزشی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از استفاده از تریپتورلین، درباره حساسیت به آن یا به سایر داروهای نوع LHRH (مانند لوپرولید) یا دیگر حساسیت های خود به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. زیرا این دارو ممکن است حاوی اجزای غیرفعالی باشد، که می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به بیماری کلیوی، بیماری کبدی، سابقه شخصی یا خانوادگی ضعف / پوکی استخوان، دیابت، بیماری قلبی (مانند حمله قلبی)، سکته مغزی، زیاد کلسترول مطلع سازید.

تریپتورلین ممکن است باعث ایجاد عارضه ای شود که بر ریتم قلب تأثیرگذار است(طولانی شدن QT). طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ایجاد ضربان تند قلب / نامنظم جدی (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که بلافاصله باید به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

ابتلا به عارضه ای خاص یا مصرف داروهایی که باعث طولانی شدنQT می شوند، می تواند خطر طولانی شدن QT را نیز افزایش دهد. قبل از مصرف تریپتورلین، پزشک یا داروساز خود را درجریان تمام داروهای مصرفی خود بگذارید و در صورت ابتلا به هر یک از این عارضه ها : مشکلات قلبی خاصی (نارسایی قلبی، ضربان قلب کند، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی عارضه قلبی خاص (QT) طولانی شدن در EKG، مرگ ناگهانی قلب) به پزشک خود اطلاع دهید.

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است باعث افزایش خطر طولانی شدن QT شود. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / "قرص های مدر") یا داشتن شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده ایمن از تریپتورلین با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه طولانی شدن QT، حساسیت بیشتری نشان دهند (به موارد بالا توجه کنید).

زنان: زنان معمولا از تریپتورلین استفاده نمی کنند. همچنین زنان باردار باید از مصرف آن خودداری کنند زیرا ممکن است باعث آسیب به جنین شود. اگر باردار هستید یا مشکوک به بارداری هستید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. شیردهی در طول درمان با تریپتورلین نیز توصیه نمی شود. برای جزئیات بیشتر، قبل از شیردهی و بحث در مورد روش های مطمئن کنترل بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

بهتر است آزمایش ها / یا معاینات پزشکی (مانند آزمایش سطح خون تستوسترون، آزمایش خون PSA، گلوکز خون) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

باید توجه داشته باشید که مصرف به موقع این دارو اهمیت زیادی دارد. با این حال، اگر دوز مصرفی خود را فراموش کردید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید تا برنامه جدیدی برای مصرف آن تعیین کند.

نگهداری

این دارو در خانه نگهداری نمی شود و فقط درمراکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش