ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تری متوپریم Trimethoprim

نام های تجاری: پریمسول تریمپکس پرولوپریم

موارد مصرف

Trimethoprim

تری متوپریم، نوعی آنتی بیوتیک است که برای درمان عفونت های باکتریایی مصرف می شود. این آنتی بیوتیک، موحب توقف رشد باکتری ها می شود. البته تری متوپریم فقط عفونت های باکتریایی را درمان می کند و برای عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی و آنفولانزا) موثر واقع نخواهد شد. همواره به یاد داشته باشید که استفاده از هر نوع آنتی بیوتیکی در مواقعی که نیازی به آن نیست می تواند باعث عدم کارایی آن نوع آنتی بیوتیک در عفونت های بعدی شود.

Trimethoprim

زمان و نحوه مصرف

این دارو به صورت خوراکی، همراه با یا بدون آن وطبق دستور پزشک معمولاً یک یا دو بار در روز، مصرف می شود. دوز این دارو بر اساس وضعیت پزشکی فرد بیمار و میزان پاسخ دهی او به درمان، تعیین خواهد شد. همچنین در کودکان، وزن نیز در تعیین دوز داروی مورد نیازشان، دخیل می باشد.

درصورتیکه از شکل شربت این دارو استفاده می کنید، دوز را با استفاده از دستگاه اندازه گیری/قاشق مخصوص اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است در اندازه گیری دوز، دچار اشتباه شود.

بیشترین اثرگذاری این دارو درنتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای کمک به یادآوری این امر، دارو را هر روز و در زمان های خاصی مصرف کنید.

مصرف این دارو را تا پایان کامل مقدار تجویز شده، حتی اگر علائم پس از چند روز ناپدید شده اند، ادامه دهید زیرا قطع زودهنگام دارو، منجر به بازگشت عفونت خواهد شد.

درصورت تداوم یا تشدید بیماری پس از چند روز، پزشک خود را مطلع سازید.

عوارض جانبی

اسهال، تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، از دست دادن اشتها، احساس تغییر در قدرت چشایی و سردرد، از عوارض جانبی مصرف این دارو می باشند. درصورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. زیرا بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

Trimethoprim

درصورت وجود هریک ازعوارض جانبی جدی زیر، فوراً پزشک خود را مطلع سازید: علائم جدید عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب)، کبودی/خون‌ریزی آسان، پوست رنگ پریده، خستگی غیرمعمول، ضربان قلب سریع/نامنظم، تغییرات روانی/خلقتی، علائم بیماری کبدی (مانند تهوع/استفراغ مداوم، ادرار تیره، درد معده / شکم، زردی چشم‌ها / پوست)، سفتی گردن، سردرد مداوم، ضعف عضلانی، خواب آلودگی شدید، علائم قند خون پایین (مانند تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع،گرسنگی، تاری دید، سرگیجه، یا گزگز دست/پا).

این دارو به ندرت می تواند به دلیل وجود نوعی باکتری به نام کلستریدیوم دیفیسیل منجر به نوعی بیماری شدید روده ای شود. این عارضه ممکن است در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از پایان درمان، رخ دهد. در صورت بروز عوارضی مانند اسهال مداوم، درد شکم یا معده / گرفتگی شکم و خون / مخاط در مدفوع، فوراً پزشک خود را مطلع سازید.

درصورت وجود هر یک از علائم ذکر شده، از داروهای ضد اسهال یا مواد افیونی استفاده نکنید زیرا علائم را تشدید خواهند کرد.

مصرف طولانی مدت یا مکرر این دارو ممکن است به برفک دهان یا عفونت قارچی جدید، منجر شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژن یا سایر علائم جدید با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت وجود هر گونه عوارض جانبی بسیار جدی از جمله تشنج، فوراً به پزشک تان مراجعه نمایید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی از جمله موارد: راش، خارش / تورم (مخصوصاً در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و مشکل در تنفس به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در برنمی گیرد. درصورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف تری متوپریم، درصورت داشتن حساسیت به آن یا هرنوع حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید زیرا این محصول حاوی اجزا غیرفعالی می باشد که می تواند به واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات، منجر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه، مشورت کنید.

پیش از مصرف این دارو، سابقه پزشکی خود مخصوصاً: نوع خاصی از کم خونی (به دلیل کمبود فولات)، بیماری های کلیوی، بیماری های کبدی، کمبود ویتامین (فولات یا اسید فولیک)، اختلالات خونی (مانند سرکوب مغز استخوان، کمبود G6PD)، عدم تعادل مواد معدنی (مانند افزایش سطح پتاسیم یا کاهش سطح سدیم در خون) را به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید.

Trimethoprim

این دارو ممکن است شما را نسبت به آفتاب حساس تر کند. بنابراین سعی کنید که زنان کم تری را در مقابل آفتاب، سپری کنید. همچنین از استفاده از از اتاق های برنزه کننده و لامپ های آفتابی نیز خودداری نمایید. در بیرون از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. اگر دچار آفتاب سوختگی یا تاول /قرمزی پوست شدید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این محصول درصورتیکه به دیابت مبتلا باشید می تواند بر قند خون تأثیر بگذارد. بنابراین همواره، قند خون خود را به طور منظم و طبق دستور پزشک، بررسی کرده و نتایج را با او در میان بگذارید. درصورت وجود علائم قند خون پایین، فوراً پزشکتان را مطلع سازید زیرا ممکن است که نیاز باشد تا پزشک، مجدداً داروهای دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی را تنظیم کند.

تری متوپریم همچنین ممکن است باعث عدم کارایی مناسب واکسن های باکتریایی زنده (مانند واکسن تیفوئید) شود. بنابراین قبل از انجام هر گونه ایمن سازی/واکسیناسیون، به پزشک خود اطلاع دهید که از تری متوپریم استفاده می کنید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، مخصوصاً عدم تعادل مواد معدنی (سطح بالای پتاسیم خون) و واکنش های آلرژیک، حساس تر می باشند.

درصورتیکه باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید زیرا در طول مصرف تری متوپریم، نباید باردار شوید زیرا تری متوپریم ممکن است سطح اسید فولیک را کاهش دهد و خطر نقص نخاع را افزایش داده و اینگونه به جنین، آسیب برساند. با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که اسید فولیک کافی مصرف می کنید. اگر باردار شدید، فوراً در مورد خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

تری متوپریم می تواند وارد شیر مادر می شود. بااین وجود، تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر آسیب رساندن به نوزادان شیرده گزارش نشده است. در هرصورت، قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر داده و اینگونه خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را نیز افزایش خواهد داد. البته این متن حاوی تمامی تداخلات دارویی احتمالی نیست. فهرستی از تمامی داروهای مصرفی تان (از جمله داروهای نسخه ای/غیر نسخه ای و محصولات گیاهی)تهیه کرده و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه، قرار دهید. همچنین بدون تائید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا قطع نکرده و تغییری نیز در آنها ایجاد نکنید.

دوفتیلید می تواند با این دارو تداخل داشته باشد.

Trimethoprim

 تری متوپریم همچنین ممکن است با برخی از آزمایش های تشخیصی (از جمله عملکرد کلیه و سطوح خونی متوترکسات) تداخل داشته باشد و احتمالاً باعث نادرست شدن نتایج آزمایش شود. بنابراین پیش از انجام هرگونه آزمایشی، مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و همه پزشکان از مصرف این دارو مطلع هستند.

سوءمصرف

درصورتیکه فردی بیش از حد، این دارو را مصرف کرده باشد، دچار علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی خواهد شد. سایر علائم مصرف بیش از حد تری متوپریم عبارتند از: تغییرات روانی/خلقتی (مانند گیجی)، کبودی/خونریزی آسان.

توجه

هرگز این دارو را سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بنابراین برای درمان عفونت های دیگر، از آن استفاده نکنید مگر اینکه پزشکتان تجویز کرده باشد.

آزمایش های تشخیصی و/یا پزشکی (مانند شمارش کامل خون، عملکرد کلیه، سطح پتاسیم خون، کشت) نیز می بایست در حین مصرف این دارو، انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کنید. برای کسب جزئیات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

درصورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، به محض یادآوری، آن را مصرف کنید اما چنانچه نزدیک به زمان مصرف نوبت بعدی بود، نوبت فراموش شده را نادیده بگیرید ولی دوز بعدی خود را در زمان منظم مصرف کنید. همچنین برای جبران فراموشی مصرف دارو، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید و آن را در حمام، نگه ندارید. همواره تمامی داروهایتان را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی، قرار دهید.

داروها را داخل توالت یا چاه فاضلاب نریزید مگراینکه در دستورالعمل مصرف آن، ذکر شده باشد. این محصول را زمانی که تاریخ مصرف آن تمام شده یا دیگر مورد نیاز نیست، به درستی دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش