ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تستوسترون (خوراکی) Testosterone

نام های تجاری: جاتنزو آندریول تستوکپس کیزاترکس (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو درمردانی کاربرد دارد که به دلیل برخی بیماری ها (مانند هیپوگنادیسم) تستوسترون کمی دارند یا فاقد ترشح تستوسترون هستند. تستوسترون متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان آندروژن شناخته می شوند که به بدن کمک می کند تا خصوصیات جنسی مردان (مردانگی) مانند صدای بم و موهای بدن را ایجاد و حفظ کند. همچنین به حفظ عضله و جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان کمک می کند و برای توانایی / میل طبیعی جنسی مورد نیاز است. این دارو نباید در زنان استفاده شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولاً دو بار در روز به صورت خوراکی مصرف کنید. بعضی از انواع دارویی نباید جویده شود و باید برای رسیدن به بهترین اثر کاملاً بلعیده شوند. دستورالعمل های پزشک خود را برای استفاده از این دارو با دقت دنبال کنید.

مقدار مصرف براساس شرایط پزشکی، آزمایش های تشخیصی و پاسخ به درمان متقاوت است.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

سو مصرف یا سو استفاده از تستوسترون می تواند عوارض جانبی جدی مانند بیماری قلبی (از جمله حمله قلبی)، سکته مغزی، بیماری کبدی، مشکلات روحی / خلقی، رفتار غیرطبیعی در جستجوی دارو یا رشد نامناسب استخوان (در بزرگسالان) ایجاد کند.

دوز درمانی را افزایش ندهید و از این دارو بیشتر از زمان تجویزشده استفاده نکنید. درصورت سو مصرف این دارو، احتمال بروز علائم ترک (مانند افسردگی، تحریک پذیری، خستگی) وجود دارد. این علائم از هفته ها تا ماه ها ادامه دارد.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید وضعیت، به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، سردرد، تغییر رنگ پوست، افزایش / کاهش علاقه جنسی، پوست چرب، ریزش مو و آکنه می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی جدی، از جمله: تغییرات روانی/خلقی (مانند اضطراب، افسردگی، افزایش عصبانیت)، مشکلات خواب/خروپف (از جمله آپنه خواب)، علائم بیماری کبدی (مانند تهوع/استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده/شکم، زردی چشم ها/پوست، ادرار تیره)، تورم دست ها/قوزک ها/پاها، خستگی غیرمعمول، ضربان قلب سریع/نامنظم، مشکل در ادرار کردن، افزایش ادرار (به خصوص در شب)، تورم/ حساسیت به لمس پستان، نعوظ های مکرر/طولانی، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: تنگی نفس / تنفس سریع، درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تعریق غیرمعمول، گیجی، سرگیجه ناگهانی / غش، درد / تورم / گرما در کشاله ران، سردردهای ناگهانی / شدید، مشکل در تکلم، ضعف در یک طرف بدن، تغییرات ناگهانی بینایی بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

به ندرت،در مردان نعوظ دردناک یا طولانی مدت به مدت 4 ساعت یا بیشتر ایجاد می شود. اگر این اتفاق افتاد، استفاده از این دارو را متوقف کنید و بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید، در غیر این صورت مشکلات دائمی رخ می. دهد

این دارو می تواند تولید اسپرم را کاهش دهد که باعث کاهش قدرت باروری در مردان می شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش (عارضه پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: سرطان (مانند سرطان پستان در مردان، سرطان پروستات)، لخته شدن خون (مانند پا، ریه ها)، بیماری قلبی (مانند نارسایی قلبی، درد قفسه سینه، حمله قلبی)، سکته مغزی، مشکلات کبدی، مشکلات کلیوی، عدم تعادل معدنی خاص (سطح کلسیم خون بالا)، کلسترول بالا، فشار خون بالا، بزرگ شدن پروستات، مشکلات تنفسی (مانند آپنه خواب، بیماری انسدادی مزمن ریوی-COPD)، دیابت مطلع سازید.

اگر دیابت دارید، این محصول قند خون را کاهش می دهد. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت بروز علائم کاهش قند خون، مانند تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه یا گزگز دست / پاها، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. احتمالا پزشک نیاز به تنظیم داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی داشته باشد.

این دارو میزان کلسترول خون را تحت تأثیر قرار داده و خطر مشکلات قلبی یا عروقی (بیماری عروق کرونر) را افزایش می دهد. پزشک سطح کلسترول را از نزدیک کنترل می کند.

اگر در مدت زمان طولانی استفاده از این دارو قادر به راه رفتن نیستید به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک سطح کلسیم خون را کنترل می کند تا از بروز مشکلات جلوگیری کند.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه مشکلات پروستات / کبد، تورم بازوها / پاها حساسیت بیشتری نشان می دهند.

این دارو برای مصرف در کودکان دارای احتیاط در مصرف است زیرا رشد استخوان تحت تأثیر قرار گرفته و باعث کوتاهتر شدن قد بزرگسالان می شود. پزشک کودک رشد استخوان را در طول درمان کنترل می کند.

این دارو به خصوص در دوران بارداری یا شیردهی نباید در خانم ها استفاده شود. زیرا قادر است به جنین یا نوزاد شیرخوار آسیب برساند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: "داروهای رقیق کننده خون" (مانند وارفارین).

این دارو در برخی آزمایش های تشخیصی (از جمله تست های عملکرد تیروئید) تداخل ایجاد می کند و احتمالاً باعث ایجاد نتایج نادرست می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده از این دارو مطلع هستند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

حین مصرف این دارو آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند فشار خون، سطح تستوسترون، شمارش خون، عملکرد کبد، سطح کلسترول، PSA) باید انجام شود. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ نمایید.

 دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش