ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تلبیوودین Telbivudine

نام های تجاری: تلبی وودین تیزکا (بیشتر)

موارد مصرف

از تلبیودین در درمان عفونت طولانی مدت هپاتیت B استفاده می شود. هپاتیت B یک نوع عفونت کبدی است که توسط ویروس هپاتیت B ایجاد می شود. عفونت طولانی مدت کبد می تواند منجر به آسیب کبدی، در موارد نادری سرطان کبد و نارسایی کبدی شود.. این دارو به کاهش میزان ویروس هپاتیت B در بدن کمک می کند. این دارو یک داروی ضد ویروس و از دسته ی دارو های مهار کنندگان نوکلئوزیدی ترانس کریپتاز معکوس می باشد
تلبی وودین، دارو ی درمان قطعی هپاتیتB نمی باشد و از سرایت ویروس به سایر افراد در اثر روابط جنسی یا تماس با خون و مایعات آلوده به ویروس (مانند استفاده از سرنگ مشترک)، جلوگیری نمی کند.

 

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید. این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد.
دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد، شرایط کلیه و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. مصرف این دارو کاملاً مطابق تجویز پزشک بسیار حائز اهمیت است. بنابراین مصرف هیچ دوزی از دارو را فراموش نکنید.
بهترین عملکرد این دارو زمانی است که میزان دارو در بدن در حد ثابتی باشد. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.
در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

سرگیجه، خستگی، اسهال، سرفه یا سر درد می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.
به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.


در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی جدی مانند درد شدید، سفتی و ضعف عضلانی فوراً به پزشک مراجعه کنید.
تلبی وودین به ندرت می تواند باعث بروز مشکلات شدید کبدی و تجمع اسید لاکتیک در خون شود (اسیدوز لاکتیک). این عوارض جانبی جدی در خانم ها و بیماران چاق بیشتر دیده می شود.
بروز هر گونه عارضه جانبی جدی مانند علائم ناشی از مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع یا استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده یا شکم، زردی چشم یا پوست، ادرار تیره)، علائم اسیدوز لاکتیکی (مانند تنفس عمیق یا سریع، خواب آلودگی، حالت تهوع / استفراغ) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی مانند تنفس آهسته وسطحی، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
قبل از مصرف این دارو، پزشک یا داروساز را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه: مشکلات کلیوی، مصرف الکل مطلع سازید.
این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
به منظور جلوگیری از سرایت هپاتیت B در حین تمام فعالیت های جنسی از روش های موثر پیشگیری (از جمله استفاده از کاندوم لاتکس یا دهانی) استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.
تنها در صورت لزوم، از این دارو در دوران بارداری استفاده کنید. همچنین هنوز مشخص نیست که آیا این دارو قادر به جلوگیری از انتقال ویروس هپاتیت B از مادر به کودک هست یا خیر. در رابطه با خطرات و فواید دارو، با پزشک خود صحبت کنید.
هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی تلبی وودین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
برخی از محصولاتی که می توانند با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهایی که قادرند کلیه ها را تحت تأثیر قرار دهند (از جمله داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی(NSAIDها) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن).
مصرف ترکیبی تلبی وودین با محصولات اینترفرون (مانند پگنترفرون) به منظور درمان هپاتیت، می تواند احتمال بروز بی حسی یا گزش دست ها و پاها را افزایش دهد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر، با پزشک خود مشورت کنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.
از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایش های کبدی، خونی) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.
به طور مرتب به پزشک مراجعه و آزمایشات را انجام دهید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش