ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تمازپام Temazepam

نام های تجاری: رستوریل

موارد مصرف

تمازپام

تمازپام برای درمان نوعی مشکل خاص خواب (بی خوابی) مصرف می شود. این دارو به افراد کمک می کند تا سریع تر و بیشتر بخوابند و تعداد دفعات بیدار شدن در طول شب را کاهش می دهد بنابراین افراد می توانند استراحت شبانه بهتری داشته باشند. تمازپام به دسته از داروها به نام بنزودیازپین ها تعلق دارد. این دارو، مغز را تحت تأثیر قرار می دهد و اثر آرام بخشی ایجاد می کند. استفاده از این دارو معمولاً به دوره های درمانی کوتاه مدت ۱ تا ۲ هفته یا کمتر محدود می شود. در صورت تداوم بی خوابی، با پزشک در مورد سایر درمان ها صحبت کنید.

تمازپام

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف تمازپام و در هر بار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را مطالعه نمایید.در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالج یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو طبق دستور پزشک، بصورت خوراکی، همراه با غذا یا بدون آن و معمولاً درست قبل از خواب، مصرف می شود. دوز مصرفی دارو بر اساس شرایط پزشکی، سن و میزان پاسخ دهی بدن به درمان، تعیین خواهد شد.

اگرچه بعید به نظر می رسد،‌ اما این دارو به ندرت می تواند باعث از دست دادن موقتی حافظه شود. برای جلوگیری از این امر، این دارو به غیر از مصرف برای یک خواب کامل شبانه که حداقل۸ -۷ ساعت طول می کشد، نباید مصرف شود. اگر مجبور به زود بیدار شدن هستید، امکان از دست دادن موقتی حافظه وجود دارد.

در صورت قطع ناگهانی این دارو، ممکن است علائم ترک (مانند حالت تهوع، استفراغ، گرگرفتگی، گرفتگی معده، عصبی بودن، لرزش) ایجاد شوند. پزشک برای کمک به جلوگیری از ایجاد این علائم، دوز دارو را به تدریج کاهش می دهد. در صورت استفاده طولانی مدت از تمازپام و یا مصرف آن در دوزهای بالا، احتمال ایجاد این علائم بیشتر است. در صورت قطع مصرف این دارو، فوراً پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

مصرف طولانی مدت این دارو، موجب عدم عملکرد مناسب آن می شود. درمورد قطع مناسب این دارو با پزشکتان صحبت کنید.

اگرچه این دارو به بسیاری از افراد کمک کرده است اما گاهی اوقات باعث اعتیاد نیز شده است. در صورت ابتلا به اختلال مصرف مواد (مانند سوء مصرف یا اعتیاد به مواد مخدر / نوشیدنی های الکلی) این خطر افزایش خواهد یافت. این دارو را دقیقاً طبق دستورالعمل مصرف کنید تا خطر اعتیاد کاهش یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

در صورت تداوم یا تشدید این حالت پس از ۱۰-۷ روز، پزشکتان را مطلع سازید.

در چند شب اول پس از قطع مصرف این دارو، ممکن است که دچار مشکل در خوابیدن شوید. به این حالت بی خوابی برگشتی نیز گفته می شود و امری طبیعی است و معمولاً پس از ۱ یا ۲ شب از بین خواهد رفت. در صورت تداوم این امر، با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی

سرگیجه یا مشکل در هماهنگی ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. برای کاهش خطر سرگیجه یا زمین خوردن، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

این دارو باعث خواب آلودگی در طول روز می شود. در صورت خواب آلودگی روزانه، پزشکتان را مطلع سازید زیرا ممکن است نیاز به تنظیم مجدد دوز مصرفی باشد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است.بیشتر مصرف کنندگان این دارو دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت وقوع هر یک از عوارض جانبی جدی: از دست دادن حافظه، تغییرات ذهنی / خلقی / رفتاری (مانند ایجاد افسردگی جدید / تشدید آن، افکار غیرطبیعی، افکار خودکشی، توهم، گیجی، تحریک، رفتار پرخاشگرانه، اضطراب) فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

مصرف کنندگان این دارو به ندرت و در حالی که کاملاً بیدار نیستند، پس از مصرف این دارو، از رختخوابشان خارج شده و وسایل نقلیه خود را رانده اند(رانندگی در خواب). این افراد همچنین در خواب بیدار شده اند، غذا آماده کرده اند یا خورده اند، تماس تلفنی گرفته اند یا رابطه جنسی برقرار کرده اند. اغلب این افراد این وقایع را به خاطر نیاورده اند. این مشکل می تواند برای مصرف کنندگان این دارو یا دیگران خطرناک باشد. اگر پس از مصرف این دارو متوجه شدید که هر یک از این فعالیت ها را انجام داده اید، فوراً پزشکتان را مطلع سازید. در صورت مصرف نوشیدنی های الکلی یا سایر داروهایی که باعث خواب آلودگی در هنگام مصرف تمازپام می شوند، این خطر افزایش خواهد یافت.

تمازپام

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله: : راش پوستی، خارش یا تورم (به خصوص در صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی، به پزشک مراجعه نمایید.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالج یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف تمازپام، در صورت داشتن حساسیت به آن و یا به سایر بنزودیازپین ها (مانند دیازپام، اگزازپام) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.این محصول حاوی اجزای غیر فعالی می باشد که می تواند منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً: بیماری کلیوی، بیماری کبدی، مشکلات ریوی / تنفسی (مانند بیماری انسدادی مزمن ریوی، آپنه خواب) مشکلات روحی / خلقی (مانند افسردگی، افکار خودکشی)،داشتن سابقه شخصی یا خانوادگی از یک اختلال مصرف مواد (مانند سوء مصرف و یا اعتیاد به مواد مخدر/ نوشیدنی های الکل دار)، سابقه شخصی یا خانوادگی از راه رفتن در خواب، نوعی بیماری عضله خاص (گراو میاستنی) مطلع سازید.

از آنجاییکه این دارو باعث خواب آلودگی می شود، تا زمانی که نتوانسته فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین‌آلات و سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند را با خیال راحت انجام دهید، از انجامشان خودداری نمایید. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) این خواب آلودگی را تشدید خواهند کرد. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری نمایید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو مخصوصاً سرگیجه، گیجی، بی ثباتی و خواب آلودگی، حساس می باشند. این عوارض جانبی خطر زمین خوردن را افزایش خواهد داد.

تمازپام

تمازپام در دوران بارداری نباید مصرف شود زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر خانمی هستید در سنین باروری، هنگام مصرف این دارو از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنید. اگر قصد بارداری دارید، این دارو را مصرف نکنید. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

این دارو می تواند به شیر مادر منتقل شود و اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان(داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

سدیم اکسی بات با این دارو تداخل دارد.

مصرف هم زمان این دارو با سایر محصولاتی که باعث خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی می شوند، خطر عوارض جانبی جدی را (مانند تنفس آرام / کم عمق، خواب آلودگی شدید / گیجی) افزایش خواهند داد. در صورتی که در حال مصرف مسکن ها یا داروهای سرفه(مانند کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریزوپرودول سیکلوبنزاپرین)، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) هستید، پزشک ‌معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند داروهای آلرژی، سرفه و سرماخوردگی) زیرا ممکن است حاوی اجزای خواب آور باشند. از پزشک داروخانه، نحوه مصرف امن این دارو را سوال کنید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. سایر علائم سوء مصرف این دارو عبارتند از: تنفس کند، خواب عمیقی که نمی توانید از آن بیدار شوید.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سرخود به دیگران تجویز نکنید زیرا امری خلاف قانون است.

با افزایش سن، الگوی خواب نیز به طور طبیعی تغییر خواهد کرد و خواب در طول شب چندین بار قطع می شود. در مورد راه های بهبود خواب بدون دارو مانند اجتناب از مصرف کافئین و نوشیدنی های الکلی نزدیک به زمان خواب، جلوگیری از خوابیدن در روز و خوابیدن هر شب در یک ساعت مشخص، با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، از مصرف آن صرف نظر کنید مگر اینکه زمان داشته باشید ۷ الی ۸ ساعت پس از مصرف آن بخوابید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید و از آن در حمام نگهداری نکنید. همواره تمام داروهایتان را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

هیچ گاه داروها را داخل توالت یا چاه فاضلاب نریزید مگر اینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب، آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش