ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

توریسل (تمسیرولیموس) Torisel (Temsirolimus)

نام های تجاری: توریسل سی سی آی-779

موارد مصرف

این دارو برای درمان سرطان کلیه به کار می رود. این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

محلول وریدی (25 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو از طریق تزریق داخل وریدی یک بار در هفته (بیش از 30 تا 60 دقیقه) توسط متخصص مراقبت های بهداشتی و طبق دستور پزشک انجام می شود. دوز مصرفی دارو طبق شرایط فرد، تداخلات دارویی و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

پزشک ممکن است پیش از تزریق داروی دیگری(به عنوان مثال دیفن هیدرامین) را برای پیشگیری از بروز عوارض جانبی تجویز کند (واکنش های بدن به تزریق دارو).

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، روزهایی را که نیاز به دریافت دارو دارید را در تقویم علامت گذاری کنید.

عوارض جانبی

درد / زخم در دهان یا گلو، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد، تغییر در چشایی، ضعف و از دست دادن اشتها می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی می شوند. به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: گرگرفتگی، ترمیم کند زخم، تورم مچ پا / پا، قرمزی چشم / خارش، کبودی / خونریزی آسان، خستگی غیرمعمول، گرفتگی عضلات، تپش سریع قلب /، درد / قرمزی / تورم بازوها یا پاها، دوره های نامنظم/طولانی و دردناک عادت ماهانه.

این دارو ممکن است توانایی فرد در مبارزه با بیماری ها را کاهش دهد.

تمسیرولیموس می تواند احتمال ابتلا به بیماری ها(به ندرت کشنده) و یا شدت بیماری های فعلی را بیشتر کند. در صورت مشاهده علائم ابتلا به بیماری (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم، سرفه) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

تمسیرولیموس می تواند باعث افزایش کلسترول / تری گلیسیرید یا قند خون شود. سطح کلسترول / تری گلیسیرید یا قند خون خود را به صورت دوره ای کنترل کنید. برای کنترل کلسترول / تری گلیسیرید یا قند خون ممکن است به دارو نیاز داشته باشید. در صورت مشاهده علائم افزایش قند خون، از جمله افزایش تشنگی / گرسنگی، تکرر ادرار، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت باعث مشکلات جدی (به ندرت کشنده) ریه، کلیه یا روده شود. در صورت مشاهده علائم مشکلات ریوی، کلیوی یا روده ای، از جمله: تنگی نفس، تنفس سریع، سرفه، تغییر در مقدار ادرار، ادرار کف دار، درد شدید در ناحیه شکمی، مدفوع سیاه / خونی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو خطر ابتلا به بیماری های مغزی کشنده را افزایش می دهد (PML - لکوآنسفالوپاتی چند کانونی پیش رونده). در مشاهده هر یک از این علائم، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: از دست دادن هماهنگی اندام های بدن، تغییر ناگهانی افکار (مانند گمراهی، عدم تمرکز)، دشواری در حرکت عضلات، تشنج، اختلال در گفتار.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو، خصوصاً در زمان مصرف دوز (واکنش بدن به تزریق دارو) نادر است. در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

تمزیرولیموس باعث بروز راش پوستی (عارضه های پوستی) می شود که معمولاً جدی نیست. با این حال بیمار ممکن است نتواند عارضه پوستی را از موارد نادر آن که می تواند نشانه ای از یک واکنش شدید باشد، تشخیص دهد. در صورت بروز عارضه های پوستی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف تمسیرولیموس، در صورت حساسیت به آن دارو یا به سیرولیموس یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: دیابت، سطح کلسترول / تری گلیسیرید بالا، بیماری کبد، بیماری کلیوی، عفونت یا زخم های اخیر / فعلی، جراحی اخیر، سرطان مغز مطلع سازید.

کابازیتاکسل می تواند احتمال ابتلا به بیماری ها و یا شدت بیماری های فعلی را بیشتر کند. از تماس با افرادی که دچار بیماری های مسری هستند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) پرهیز کنید. اگر در معرض بیماری های مسری قرار گرفته اید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این عارضه کسب کنید با پزشک خود صحبت کنید.

هرگز بدون تایید پزشک، واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های حاوی ویروس زنده دریافت کرده اند اجتناب کنید (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود).

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

درد یا زخم در دهان و گلو از عوارض دیگر این دارو است. دندان های خود را به آرامی و با دقت مسواک بزنید، از استفاده از دهان شویه حاوی الکل خودداری کنید و دهان خود را مرتبا با آب خنک حاوی جوش شیرین یا نمک شستشو دهید. بهتر است غذاهای نرم و مرطوب بخورید

این دارو در نباید در دوران بارداری مصرف شود. این دارو می تواند به جنین آسیب برساند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. توصیه می شود که مردان و زنانی باید در هنگام استفاده از این دارو و تا 3 ماه پس از اتمام درمان، از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری (به عنوان مثال، کاندوم، قرص های جلوگیری از بارداری) استفاده کنند. اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل وجود خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و تا 3 هفته پس از اتمام درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی تمسیرولیموس را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: مهار کننده های ACE (مانند بنازپریل، لیزینوپریل)، "داروهای رقیق کننده خون" (مانند وارفارین، انوکساپارین)، سایر داروهایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند / خطر ابتلا به بیماری/عفونت را افزایش می دهند (مانند سیکلوسپورین، ناتالیزوماب، ریتوکسیماب، تاکرولیموس)، سونیتینیب.

بعضی از دارو ها می توانند بر تمسیرولیموس اثر مهارکنندگی داشته باشند و بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول و وریکونازول)، آنزالوتامید، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین)، میفپریستون، مهارکننده های پروتئاز HIV و HCV (مانند ایندیناویر، ریتوناویر، تلاپراوین، ریفابین)، ریفابین، گل راعی و سایر موارد اشاره کرد.

تمسیرولیموس شباهت ساختاری زیادی به سیرولیموس دارد. هنگام استفاده از تمسیرولیموس از داروهای حاوی سیرولیموس استفاده نکنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت: تشنج، تغییرات ذهنی / خلقی، اختلال در تنفس باشد.

توجه

آزمایش های تشخیصی (مانند شمارش کامل فاکتورهای خونی، سطح کلسترول / تری گلیسیرید، سطح گلوکز خون، عملکرد کبد / کلیه، عکس برداری از قفسه سینه، آزمایش ادرار) باید قبل از و در حین مصرف دارو انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را نگه دارید.

تمام ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر داشته باشید و آنها را به موقع انجام دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود.

 اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود مشورت کنید.

نگهداری

این دارو قابل نگهداری در منزل نیست و تنها در بیمارستان تجویز می شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش