تموزولوماید (تمودال) Temozolomide (Temodal)

نام های تجاری: تموزولومید تمودار گلیدار تمودال تموزاید تموزان تموزولومید اکتِ تکتانکس آمیتزو رادوتم (بیشتر)
توضیحات صوتی

موارد مصرف داروی تمودال

داروی تمودال 100

این دارو در درمان بعضی از سرطان ها و تومورهای مغز کابرد دارد. تموزولوماید از دسته ی داروهای آلکیله کننده می باشد که باعث کاهش و توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

تاثیر مثبت داروی تمودال 100 بر روی سرطان های مغزی

مشاوره تهیه و خرید تمودال

اَشکال دارویی داروی تمودال (تمودار)

کپسول خوراکی (100 میلی گرم؛ 140 میلی گرم؛ 180 میلی گرم؛ 20 میلی گرم؛ 250 میلی گرم؛ 5 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف تمودال

پیش از هر بار باز کردن بسته جدید دارو، راهنمای مصرف آن را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید مطابق برنامه درمانی پزشک، معمولاً روزی یک بار و به صورت خوراکی مصرف شود. کپسول ها را با یک لیوان آب کامل (8 اونس یا 240 میلی لیتر) ببلعید. از خرد کردن، جویدن و باز کردن کپسول ها خودداری کنید. در صورتی که بیمار پس از مصرف دارو استفراغ کرد، از مصرف دوباره ی دارو خودداری کرده و نوبت بعدی را در زمان از پیش تعیین شده مصرف کند. برای کاهش حالت تهوع و استفراغ، تموزولوماید را با معده خالی یا پیش از خواب بخورید. بهترین اثربخشی این دارو زمانی حاصل می شود که هر روز و در یک بازه ی زمانی مشخص با یک وعده غذایی (مثلاً 1 ساعت قبل یا 3 ساعت بعد از غذا) مصرف شود.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد، قد، وزن و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. به دقت از دستورات پزشک پیروی کنید. برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو زمان دوز بعدی را در تقویم علامتگذاری کنید.

همچنین ممکن است برای جلوگیری از بروز عفونت و عوارض جانبی، پزشک داروهای دیگری (مانند آنتی بیوتیک)  تجویز کند. از دستورات پزشک پیروی کرده و تمامی دارو ها را مصرف کنید.

از افزایش دوز و مصرف طولانی تر از مدت تجویز شده دارو، خودداری کنید. زیرا با این کار نه تنها عارضه سریع تر بهبود پیدا نمی کند بلکه خطر ابتلا به عوارض دیگر افزایش می یابد.

در صورت باز شدن یا شکسته شدن کپسول از استنشاق آن خودداری کرده و اجازه ندهید با پوست تماس داشته باشد. در صورت تماس آن با پوست، محل را با آب شستشو دهید. از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، در صورت بارداری یا احتمال بارداری از مصرف این دارو خودداری کرده و در معرض گرد و غبار کپسول قزاز نگیرید.

عوارض جانبی داروی تمودال 

حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، زخم های دهان، تغییر چشایی، یبوست، خستگی، سرگیجه، اختلال خواب یا سردرد می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. ممکن است حالت تهوع و استفراغ شدید باشد. در بعضی موارد، پزشک برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ، دارو تجویز می کند. خوردن چندین وعده غذایی کم حجم به جای حجم زیادی غذا در دو یا سه وعده، نخوردن غذا قبل از مصرف دارو و یا کم کردن فعالیت های جسمی می تواند به کاهش برخی از این عوارض کمک کند. تشدید یا بروز عوارض جدید را با پزشک خود در میان بگذارید.

عوارض داروی تمودال

ممکن است ریزش مو رخ دهد که به طور معمول موقتی است، اما معمولاً رشد طبیعی مو پس از پایان درمان باز می گردد.

ممکن است عوارض جانبی جدی در افرادی که از این دارو استفاده می کنند مشاهده شود. به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

اگرچه تموزولوماید برای درمان سرطان استفاده می شود، اما در موارد بسیار نادری ممکن است خطر ابتلا به سرطان های دیگر را افزایش دهد. علاوه بر آن، تموزولوماید با کاهش عملکرد مغز استخوان، ممکن است منجر به کاهش تعداد سلول های خونی مانند سلول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها و در نتیجه باعث کم خونی، کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت یا کبودی وخونریزی آسان شود. در صورت بروز علائمی مانند خستگی غیرمعمول، رنگ پریدگی پوست، علائم عفونت (مانند گلودردی که برطرف نمی شود، تب، لرز)، کبودی یا خونریزی سریع، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند علائم آسیب کبدی (مانند درد معده یا شکم، زردی چشم یا پوست، ادرار تیره) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی مانند تشنج، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

مشاوره تهیه و خرید دارروی تمودال

موارد احتیاطی و منع مصرف تمودال

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا داکاربازین و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، خونریزی یا اختلالات خون مطلع سازید.

عوارض داروی تمودال

تموزولوماید می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش داده یا عفونت های فعلی را تشدید کند. از تماس با افرادی که ممکن است به عفونت های واگیردار (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) مبتلا باشند خودداری کنید. اگر در معرض عفونت هستید یا برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک از واکسیناسیون خودداری کنید.از تماس با افرادی که اخیراً واکسن زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با احتیاط از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر استفاده کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود و استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند این سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن و زنان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص ابتلا به عفونت ها و خونریزی و کبودی آسان حساسیت بیشتری نشان دهند.

مردان در حین مصرف این دارو و 3 ماه پس از قطع مصرف آن نمی توانند اسپرم اهدا کنند.

در صورت بارداری یا احتمال بارداری، به پزشک خود اطلاع دهید. در حین مصرف تموزولوماید باردار نشوید. تموزولوماید می تواند منجر به آسیب به جنین شود؛ به همین دلیل ممکن است پزشک توصیه کند تا پیش از شروع مصرف آن، بیمار تست بارداری دهد. در صورت مصرف این دارو، زنان باید از راه های قابل اطمینان کنترل بارداری در طول درمان و به مدت 6 ماه پس از قطع درمان استفاده کنند. همچنین مردانی که از این دارو استفاده می کنند باید از راه های قابل اطمینان کنترل بارداری در طول درمان و به مدت 3 ماه پس از قطع درمان استفاده کنند. در صورت بارداری، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، اما به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی هنگام استفاده از این دارو یا 1 هفته پس از قطع مصرف دارو توصیه نمی شود به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی تمودال

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی تموزولوماید را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: نالیدیکسیک اسید.

سوء مصرف داروی تمودال 

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند شمارش کامل خون، عملکرد کبد، اسکن مغز) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود.بنابراین مهم است که هر دوز مصرفی را در زمان تعیین شده مصرف کنید. در صورت فراموش کردن دوز مصرفی با پزشک خود یا پزشک داروخانه تماس بگیرید تا یک برنامه دیگر برای شما تنظیم کنند.

نگهداری داروی تمودال 

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

مشاوره تهیه و خرید دارروی تمودال100

مشاوره خرید داروی تمودال

جهت مشاوره سفارش و خرید داروی تمودالمی توانید از لینک زیراقدام نمایید. همچنین با توجه به دوز مصرفی این دارو، قیمت کپسول تمودال 100و140و250 متفاوت می باشد.

مشاوره تهیه و خرید دارروی تمودال100-40-250

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت