ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تنوفوویر Tenofovir

نام های تجاری: تنوبایوویر تنویر ویرید ویریبیت وملیدی تنوفوویر دیسوپروکسیل فومارات تنوویر شاری رپلیکات تنویرال ویریاد (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو با سایر داروهای HIV برای کمک به کنترل عفونت HIV استفاده می شود. این دارو باعث میشود میزان HIV در بدن کاهش یابد و سیستم ایمنی شما بهتر کار کند، که ابتلا به عوارض HIV (مانند عفونت های جدید، سرطان) را کاهش می دهد و کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد. این دارو به گروهی از داروها معروف است که به عنوان مهار کننده های غیر نوکلئوزیدی ترانس اسکریپتاز معکوس (NNRTIs) شناخته می شوند.

این دارو برای درمان عفونت HIV نیست. برای اینکه خطر شیوع بیماری اچ آی وی به دیگران را کاهش دهید باید همه موارد زیر را انجام دهید:

(1) مصرف تمام داروهای اچ آی وی دقیقاً طبق دستور پزشک ادامه دهید،

(2) همیشه در تمام فعالیتهای جنسی از(کاندوم لاتکس یا پلی اورتان) استفاده کنید،

(3) وسایل شخصی که ممکن است با خون یا مایعات دیگر بدن (مانند سوزن، سرنگ، مسواک و تیغ) تماس داشته باشند، به اشتراک نگذارید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

همچنین این دارو با تداخل در رشد ویروس به کاهش میزان نوع خاصی از عفونت و درمان در کبد( ویروس هپاتیت B) استفاده می شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد، عملکرد کلیه ها و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.، اما تعیین دوز مصرفی برای کودکان بر اساس وزن است.

نباید مصرف این دارو بیشتر یا کمتر از دوز تجویز شده باشد و همچنین مصرف همزمان این دارو با سایر داروهای HIV ممکن است مقدار ویروس را افزایش دهد و درمان عفونت دشوار تر شود و یا عوارض جانبی را بدتر کند، بهتر است در زمان مصرف این دارو مدتی مصرف آنها متوقف شود، مگر اینکه توسط پزشک دستور داده شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید

عوارض جانبی

سرگیجه، اسهال، سردرد یا مشکل خواب ممکن است از علائم مصرف این دارو میتواند باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

با قوی تر شدن سیستم ایمنی بدن و یا فعال بودن بیش از حد سیستم ایمنی، دفاع مقابل عفونت موجود در بدن ، آغاز و به دنبال آن علائم بیماری ظاهر می شود این واکنش ممکن است هر زمانی پس از شروع به درمان HIV اتفاق بیوفتد، در صورت بروز هر گونه علائم جدی از جمله: کاهش وزن غیر قابل توجیه، خستگی شدید، دردهای عضلانی یا ضعف برطرف نشده، سردردهایی که شدید هستند یا از بین نمی روند، درد مفاصل، بی حسی یا گزگز( دستها، پاها، بازوها )، تغییرات بینایی، علائم عفونت (مانند تب، لرز، تورم غدد لنفاوی، مشکل تنفس، سرفه، زخم های پوستی غیر قابل بهبود)، علائم پرکاری تیروئید (مانند تحریک پذیری، عصبی بودن، عدم تحمل گرما، ضربان قلب سریع یا تپش نامنظم قلب، برجستگی چشم ها، رشد غیرمعمول در گردن، تیروئید معروف به گواتر)، علائم یک مشکل عصبی خاص معروف به سندرم گیلن باره (مانند مشکل تنفس، بلع، حرکت دادن چشم ها، افتادگی صورت، فلج، مشکل در صحبت کردن) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند: تغییرات ذهنی یا خلقی (مانند افسردگی، اضطراب، گیجی)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما جدی، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، تشنگی غیرمعمول بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید

مصرف این دارو به ندرت می تواند مشکلات شدید (گاهی کشنده)، کبدی و خونی (اسیدوز لاکتیک) ایجاد کند. در صورت بروز علائم مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع یا استفراغ که متوقف نمی شود، از دست دادن اشتها، درد معده یا شکم، زردی چشم یا پوست، ادرار تیره) یا اسیدوز لاکتیک (مانند تنفس عمیق یا سریع، خواب آلودگی، حالت تهوع یا استفراغ، ضعف غیرمعمول) فوراً به پزشک اطلاع دهید

تنوفوویر ممکن است خطر پوکی استخوان را افزایش دهد. برای کاهش این عارضه جانبی و همچنین استفاده احتمالی از کلسیم و ویتامین D با پزشک خود صحبت کنید. اگر در معرض پوکی استخوان قرار بگیرید، ممکن است پزشک تراکم مواد معدنی استخوان شما را کنترل کند. در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی جدی: درد استخوان، شکستن آسان استخوان ها فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

اینه دارو معمولاً می تواند بثوراتی ایجاد کند که معمولاً جدی نیست. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، که تشخیص اینکه ممکن است نشانه ای از یک واکنش شدید باشد مشکل است، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات کبدی (مانند هپاتیت B یا C، سیروز)، مشکلات کلیوی، مشکلات استخوانی (مانند بیماری استخوان، از دست دادن استخوان یا پوکی استخوان، ضعف یا شکستگی استخوان)، بیماری پانکراس (پانکراتیت)، استفاده از الکل مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

همچنین مصرف الکل را محدود کنید زیرا ممکن است خطر ابتلا به مشکلات کبدی و پانکراتیت را افزایش دهد.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

استفاده از این دارو می تواند خطر انتقال عفونت HIV به نوزاد شما را کاهش دهد و تنوفوویر ممکن است بخشی از درمان در دوران بارداری باشد، مصرف این دارو فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز است در این زمان استفاده شود. در مورد خطرات و فواید با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. اگر به عفونت HIV مبتلا هستید، از شیر مادر تغذیه نکنید زیرا شیر مادر می تواند HIV را منتقل کند

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آدفوویر، اورلیستات، سایر داروهایی که ممکن است به کلیه ها آسیب برساند (از جمله آمینوگلیکوزیدها مانند آمیکاسین یا جنتامایسین)

این دارو را با سایر محصولات حاوی تنوفوویر مصرف نکنید.

تنوفوویر ممکن است با برخی از داروهای دیگر درمان عفونت HIV (از جمله آتازاناویر) نیز تداخل داشته باشند. تنوفوویر می تواند اثر آتازاناویر (با کاهش سطح خون) را کاهش دهد اگر با این محصول آتازاناویر مصرف می کنید، ممکن است لازم باشد داروی (ریتوناویر) نیز مصرف کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا پزشک داروخانه مشورت کنید. پزشک داروهای شما را تنظیم کرده و برای کاهش خطر عوارض جانبی، درمان شما را کنترل می کند

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

انجام منظم آزمایش های پزشکی (مانند آزمایش کلیه، گلوکز یا پروتئین ادرار، آزمایش کبد، بار ویروسی، تعداد سلولهای T، میزان مواد معدنی خون، آزمایش تراکم استخوان) باید قبل از شروع درمان و به صورت دوره ای برای کنترل پیشرفت یا عوارض جانبی را بررسی کنید. هیچ یک از وقت هایی که با پزشک و آزمایشگاه دارید را پشت گوش نیاندازید

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برای جلوگیری از رطوبت ماده خشک کننده را در بسته دارو نگاه داشته و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش