ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تنی پوزاید Teniposide

نام های تجاری: وومون وی ام-26

موارد مصرف

تنی پوزاید، برای درمان سرطان خون و برخی سرطان ها استفاده می شود. این دارو، رشد سلول های سرطانی را کاهش می دهد یا متوقف می سازد.

اَشکال دارویی

محلول داخل وریدی(۱۰ میلی لیتر/میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو بصورت داخل وریدی و به آهستگی توسط پزشک، حداقل طی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه و معمولاً یک یا دو بار در هفته به بیماران تزریق می شود. این دارو ممکن است فشار خون را پایین بیاورد. در صورت احساس سرگیجه، پزشکتان را مطلع سازید زیرا ممکن است نیاز به توقف تزریق یا افزایش سرعت آن باشد.

مقدار مصرفی دارو، براساس شرایط پزشکی فرد بیمار، اندازه بدن و میزان پاسخ دهی او به درمان تعیین خواهد شد. پزشک تعدلد سلول های خونی بیماران را بررسی می کند تا مطمئن شود که می توانند دوز بعدی از این دارو را دریافت کنند یا خیر. حتما تمامی قرارهای پزشکی / آزمایشگاهی تان را حفظ نمایید.

در صورت نشت تصادفی این دارو به بافت های اطراف ناحیه مورد تزریق، پوست/عضله به شدت آسیب خواهند دید. در صورت داشتن احساس درد یا سوزش در ناحیه تزریق، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

درصورت برخورد این دارو با پوستتان، فوراً آن ناحیه را با آب و صابون و به خوبی بشویید.همچنین اگر این دارو با چشمانتان تماس پیدا کرد، پلک هایتان را باز کرده و با آب آن را بشویید سپس به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، خواب آلودگی و درد / قرمزی در محل تزریق ممکن است رخ دهد. حالت تهوع و استفراغ می تواند شدید باشد. در برخی موارد، پزشک برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ داروهایی را تجویز خواهد کرد. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا پیش از درمان یا محدود کردن فعالیت ها، به کاهش برخی از این اثرات کمک خواهد کرد.در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک‌ داروخانه را مطلع سازید.

ریزش موقتی مو نیز ممکن است رخ دهد. رشد طبیعی مو پس از پایان درمان بازخواهد گشت.

بسیاری از مصرف کنندگان این دارو، دچار عوارض جانبی جدی شده اند.با این وجود، پزشک معالجتان این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی، پزشک شرایط بیماران را از نزدیک پیگیری و تست های آزمایشگاهی مختلفی را برای آنان تجویز خواهد کرد.

درد یا زخم در دهان و گلو نیز از دیگر عوارض جانبی مصرف این دارو هست. دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید، از استفاده از دهان شویه حاوی الکل خودداری نمایید و دهان خود را با آب خنک مخلوط با جوش شیرین یا نمک بشویید.همچنین بهترین گزینه برای خوردن، غذاهای نرم و مرطوب می باشد.

در صورت بروز هریک از عوارض جانبی جدی زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: سردرد، سرگیجه، غش کردن، مدفوع خونی / سیاه / قیری، ضعف / خستگی غیرعادی، سرفه حاوی خون، درد شدید شکم، تنفس آرام / کم عمق / سریع، تغییرات ذهنی/ خلقی (مانند گیجی، مشکل در بیدار ماندن).

واکنش بسیار جدی آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این وجود، در صورت مشاهده هر یک از علائم واکنش های جدی آلرژیک که در زیر آورده شده است، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: ضربان قلب سریع / نامنظم، گر‌ گرفتگی صورت، راش، خارش / تورم (مخصوصاً صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس و تب / لرز.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از شروع مصرف تنی پوزاید، در صورت داشتن حساسیت به آن و یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است (مانند روغن کرچک پلی اکسی اتیل شده) که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پزشکتان را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر، مطلع سازید: عفونت های فعلی، برخی از بیماری های ویروسی ( تبخال، آبله مرغان)، مشکلات کبدی، مشکلات کلیوی، اختلالات خونی (مانند کم خونی، مشکلات لخته شدن)، سندرم داون، کاهش پروتئین های خون (هیپوآلبومینمی).

این دارو باعث گیجی یا خواب آلودگی می شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) این سرگیجه یا خواب آلودگی را تشدید خواهند کرد. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات یا سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند را با خیال راحت انجام دهید، از انجام آنها خودداری نمایید.نوشیدنی های الکل دار را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

بدون رضایت پزشکتان، از انجام هرگونه ایمن سازی/واکسیناسیون خودداری نمایید.همچنین از تماس با افرادی که به تازگی واکسن خوراکی فلج اطفال و یا واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود را دریافت کرده اند، اجتناب کنید.

برای جلوگیری از شیوع عفونت، دست های خود را به خوبی بشویید.همچنین از تماس با افراد مبتلا به بیماری های مسری (مانند آنفولانزا، آبله مرغان) خودداری نمایید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ ریش تراشی و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری نمایید.

این محصول حاوی الکل است. در صورت داشتن اعتیاد به نوشیدنی های الکل دار یا ابتلا به بیماری های کبدی، احتیاط کنید. در مورد استفاده بی خطر از این محصول با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه مطلع سازید.

این دارو، باروری مردان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشکتان مشورت کنید.

مصرف تنی پوزاید در دوران بارداری توصیه نمی شود زیرا ممکن است که به جنین آسیب برساند. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً پزشکتان را مطلع سازید. برای جلوگیری از بارداری، زنان و مردان مصرف کننده این دارو می بایست در طول درمان از روش(ها) قابل اطمینان کنترل بارداری(مانند قرص های ضد بارداری، کاندوم ) استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و صحبت در مورد روش های موثر کنترل بارداری با پزشکتان مشورت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر.با این وحود، ممکن است اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار داشته باشد. بنابراین شیردهی هنگام مصرف این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد.این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی)بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید.بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که با تنی پوزاید تداخل دارند عبارتند از: واکسن های زنده (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود، واکسن خوراکی حصبه / فلج اطفال)، " داروهای رقیق کننده خون " (مانند وارفارین، انوکساپارین)، سالیسیلات ها / داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی ( آسپیرین ، ایبوپروفن، ناپروکسن، سدیم سالیسیلات)، داروهایی که با الکل تداخل دارند (مانند دی سولفیرام، مترونیدازول)، متوترکسات، سولفونامیدآنتی بیوتیک (مانند سولفامتیزول).

در صورتی که در حال مصرف داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند مانند مسکن ها یا داروهای تسکین دهنده سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریزوپرولول، سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) هستید، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

برچسب روی تمامی داروهایتان را (مانند داروهای آلرژی، سرفه، سرماخوردگی) بررسی نمایید زیرا ممکن است حاوی اجزا خواب آور باشند.درباره مصرف امن این دارو، از پزشک داروخانه سوال کنید.

تمامی برچسب های داروهای با نسخه و بدون نسخه را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از آنها حاوی تسکین دهنده درد / کاهش دهنده تب (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن یا آسپیرین ) هستند که می توانند خطر خونریزی را افزایش دهند. در صورت تجویز آسپیرین برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی، مصرف آن می بایست با دوز کم ادامه یابد (معمولاً در دوزهای ۳۲۵-۸۱ میلی گرم در روز). برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

سوء مصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کند، دچارعلائم جدی مانند غش کردن یا دشواری در تنفس می شود.در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از انجام منظم تست های آزمایشگاهی/پزشکی دوره ای(مانند شمارش کامل سلول های خونی، آزمایش کبد و کلیه) غافل نشوید.انجام این آزمایش ها به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

برای بهترین سود ممکن، دریافت هر دوز از این دارو، بصورت برنامه ریزی شده و طبق دستورالعمل بسیار حائز اهمیت است و باعث اثرگزاری بیشتر این دارو می شود.در صورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشکتان تماس بگیرید.همچنین برای جبران فراموشی، دوز دارو را ۲ برابر نکنید.

نگهداری

این دارو تنها در کلینیک یا بیمارستان به بیماران تزریق می شود و قابل نگهداری در خانه نیست.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش