ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تورمیفن Toremifene

نام های تجاری: فارستون

موارد مصرف

از این دارو در زنان یائسه برای درمان سرطان پستان استفاده می شود. این ماده معمولاً برای معالجه سرطانی که به استروژن، هورمون زنانه، جهت رشد نیاز دارد (گیرنده استروژن مثبت) استفاده می شود. که یک آنتی استروژن غیر استروئیدی است که جلوی اثرات استروژن در بافت پستان را می گیرد و در نتیجه رشد سرطان را کند یا متوقف می کند.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (60 میلی گرم)

زمان نحوه مصرف

این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از مصرف دارو همراه با آب میوه (مانند گریپ فروت ) خودداری کنید، زیرا باعث کاهش جذب دارو می شود.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را کنترل کنند و یا گرد و غبار قرص ها را تنفس کنند.

در صورت وخیم تر شدن وضعیت خود، بلافاصله پزشک خود را مطلع کنید (به عنوان مثال، لمس توده های جدید در پستان).

عوارض جانبی

گرگرفتگی، تعریق، حالت تهوع، استفراغ، خشکی چشم یا سرگیجه می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی: درد یا تورم استخوان، مفصل و عضله، یبوست، تغییرات ذهنی و خلقی (به عنوان مثال افسردگی)، مشکل در راه رفتن و گرفتگی، تورم مچ پا، خستگی غیرمعمول، تغییرات بینایی (به عنوان مثال، تاری دید، درد چشم) سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

مصرف این دارو ممکن است خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهد. در صورت تغییر در دوره قاعدگی، خونریزی و ترشحات واژینال غیرمعمول یا درد و فشار در زیر ناف، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی: خونریزی و کبودی آسان، علائم عفونت (به عنوان مثال تب، لرز، گلودرد مداوم)، علائم بیماری کبد (مانند حالت تهوع و استفراغ که باعث نمی شود) توقف، کاهش اشتها، درد معده و شکم، زردی چشم و پوست، ادرار تیره، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید

این دارو به ندرت باعث لخته شدن خون بسیار جدی (احتمالاً کشنده) در ریه ها و پاها، مغز (سکته) و قلب (حمله قلبی) شده است. در صورت بروز درد و تورم در کشاله ران و ساق پا، درد در قفسه سینه و فک و بازوی چپ، گیجی، غش غش، سردرد شدید ناگهانی، اختلال در گفتار، تغییرات ناگهانی بینایی، تنگی نفس یا ضعف از یک طرف، سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: سرطان استخوان (متاستاز)، اختلالات خونی (به عنوان مثال، کم خونی، پلاکت پایین)، دیابت، سابقه سکته مغزی یا سایر لخته های خون (به عنوان مثال در پاها، ریه ها)، بیماری قلبی (به عنوان مثال، حمله قلبی، ضربان قلب نامنظم)، فشار خون بالا، بیماری کبدی، دوره های طولانی نشستن یا دراز کشیدن (به عنوان مثال، به دلیل بی حرکتی مانند بستری بودن)، مشکلات رحمی مانند هیپرپلازی آندومتر مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر جراحی می کنید یا مدت طولانی بر روی صندلی و تخت هستید (مانند پرواز در هواپیمای طولانی) از قبل به پزشک خود اطلاع دهید.

در طول بارداری، باید فقط در صورت نیاز به وضوح استفاده شود. این ممکن است به یک جنین آسیب برساند. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً پزشک خود را در جریان بگذارید. زنان در سنین باروری هنگام استفاده از این دارو باید از فرم های قابل اطمینان جلوگیری از بارداری غیر هورمونی (مانند کاندوم، دیافراگم همراه با اسپرم کش) استفاده کنند. در مورد استفاده از پیشگیری از بارداری، خطرات و مزایای این دارو و سایر نگرانی ها در مورد استفاده از این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، هنگام استفاده از این دارو شیردهی توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از"داروهای رقیق کننده خون" (به عنوان مثال وارفارین)، استروژن ها، تیبولون، داروهای موثر بر آنزیم های کبدی اثرات این دارو را از بدن شما خارج می کنند (از جمله داروهای ضد تشنج مانند کاربامازپین، کلونازپام، فنوباربیتال، فنی توئین، ریفامپین)

بسیاری از داروها علاوه بر توریمیفن ممکن است بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تأثیر بگذارند، از جمله آنتی بیوتیک های آمیودارون، گرانیسترون، پیموزید، پروکائینامید، کینیدین، ​​سومالول و ماکرولید (مانند اریترومایسین)

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند شمارش کامل خون، سطح کلسیم، آزمایش های کبدی، معاینه لگن) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برای جلوگیری از رطوبت ماده خشک کننده را در بسته دارو نگاه داشته و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

 دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش