توسیتوموماب Tositumomab

نام های تجاری: بکسار بکسار دوزیمتریک بکسار تراپوتیک

موارد مصرف

توسیتوموماب یک آنتی بادی مونوکلونال است که مرتبط با ید رادیواکتیو I-131 است. آنتی بادی های مونوکلونال برای هدف قرار دادن و از بین بردن فقط سلولهای خاصی در بدن ساخته شده اند. آنها ممکن است باعث محافظت سلولهای سالم از آسیب شوند.

توسیتوموماب برای درمان اشکال خاصی از لنفوم غیر هوچکین استفاده می شود. معمولاً این دارو را بعد از استفاده داروهای دیگر که درمان موفقیت آمیزی نداشته اند تعیین می کنند.

همچنین از توسیتوموماب ممکن است برای اهدافی دیگری استفاده کرد که در این یادداشت ذکر نشده است.

زمان و نحوه مصرف

این دارو طبق دستور پزشک معالج از طریق IV به ورید تزریق می شود. در این تزریق شما دو آمپول مختلف دریافت خواهید کرد (tositumomab و ید I-131 tositumomab) در یک زمان داده می شود. اولین تزریق حداقل در 60 انجام می شود و تزریق دوم حداقل 20 دقیقه انجام می شود.

درمان با توسیتوموماب معمولاً در دو مرحله و در مدت زمان 7 روز انجام می شود. در اولین قدم، شما این دو تزریق را پیش از انجام رادیوگرافی کل بدن انجام دهید.

بوسیله این اسکن پزشک می تواند میزان نفوذ مواد رادیواکتیو توسیتوموماب در سراسر گردش خون و بدن شما را مشخص کند. همچنین ممکن است طی چند روز آینده به اسکن های اضافی نیاز داشته باشید.

بر اساس نتایج اسکن شما، پزشک تعیین می کند که دوم مرحله درمان توسیتوموماب را بدهید یا نه. در مرحله دوم، دوباره دو تزریق را دریافت خواهید کرد.

درمان 2 مرحله ای توسیتوموماب معمولاً فقط یکبار انجام می شود.

بعد از اینکه از توسیتوموماب برای درمان استفاده کرده اید، ممکن است بدن شما مواد رادیواکتیو را برای چند روز در خود حفظ کند. برای این منظور شما باید دستورالعمل های لازم را در مورد چگونگی عدم قرار گرفتن دیگر افراد در معرض اشعه در صورت مراقبت از شما تا از بین رفتن این اثر یاد بگیرید.

همچنین توسیتوموماب می تواند باعث کاهش سلول های خونی که به بدن برای مقابله با عفونت ها و لخته شدن خون کمک می کنند، شود. ای عارضه می تواند خونریزی در شما را در اثر آسیب دیدگی یا مریض شدن نسبت به دیگر بیماریها، آسانتر کند. بدین منظور همیشه باید خون شما آزمایش شود. در طول درمان و احتمالاً برای مدت کوتاهی پس از آن، خون شما باید هر 3 ماه یکبار آزمایش شود شما دیگر این دارو را دریافت نمی کنید.

زمانی که تحت درمان با توسیتوموماب هستید، برای جلوگیری از عفونت، مرتباً دستان خود را بشویید.

توسیتوموماب می تواند خطر ابتلا به کم کاری تیروئید (تیروئید کم کار) را افزایش دهد. پزشک ممکن است بعضی داروها را برای محافظت از غده تیروئید و جلوگیری از واکنش های آلرژیک برای شما تجویز کند. زیرا ممکن است شما نیاز داشته باشید تا بعد از پایان درمان به مصرف برخی از این داروها ادامه دهید.

تمام داروهای تجویز شده توسط پزشک را برای کمک به محافظت از غده تیروئید حتماً مصرف کنید. ممکن است لازم باشد آزمایش خون برای بررسی عملکرد تیروئید در فواصل منظم تا پایان عمر خود انجام دهید. نتایج این آزمایشات را در اختیار پزشک خود قرار دهید.

ممکن است که توسیتوموماب بر نتایج دیگر آزمایشات از جمله: آزمایشات تشخیصی یا درمان با استفاده از پروتئین های نوترکیب(موش) یا آنتی بادی مونوکلونال تاثیر بگذارد و باعث ایجاد واکنشهای آلرژیک در شخص شود. بنابراین قبل از انجام هردرمانی به پزشک خود در مورد مصرف توسیتوموماب اطلاع دهید.

مصرف توسیتوموماب طبق دستور پزشک تزریق 450 میلی گرم توسیتوموماب در مدت 60 دقیقه و به دنبال آن توسیتوموماب I-131 5 میلی گرم و تزریق پروتئین IV I-131 35 میلی گرم در مدت 20 دقیقه تجویز می شود.

عوارض جانبی

در طول درمان با توسیتوموماب ممکن است واکنش های آلرژیک جدی و گاهی کشنده رخ دهد. در صورت بروز هرگونه علائمی همچون: احساس سرگیجه، حالت تهوع، سبکی سر، تعریق یا تب، گرفتگی قفسه سینه، خس خس سینه، یا مشکل تنفس که ممکن است در حین تزریق یا حداکثر 48 ساعت بعد بروز کنند بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: خارش، تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو) و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

رنگ پریدگی پوست، احساس سبکی سر یا تنگی نفس، ضربان قلب سریع، مشکل در تمرکز، کبودی آسان، خونریزی غیرمعمول (از بینی، دهان، واژن یا راست روده)، لکه های قرمز و بنفش یا قرمز زیر پوست شما، ضعف، احساس خستگی، تب، لرز، گلو درد، بدن درد، علائم آنفولانزا؛ خون در ادرار یا مدفوع، سرفه کردن خون یا استفراغ شبیه تفاله قهوه یا خنجر زدن درد قفسه سینه، خس خس سینه، سرفه با مخاط زرد یا سبز و احساس تنگی نفس می توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت مشاهده هرکدام از آنها به پزشک خود اطلاع دهید.

برخی عوارض از جمله حالت تهوع، استفراغ، اسهال، درد معده، از دست دادن اشتها؛ درد مفصل یا عضله؛ سردرد و خارش یا راش پوستی خفیف ممکن است از عوارض جانبی جدی این دارو باشند.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

در طول درمان با توسیتوموماب ممکن است واکنش های آلرژیک جدی و گاهی کشنده رخ دهد. در صورت مشاهده هر یک از عوارضی همچون: سرگیجه، حالت تهوع، سبکی سر، تعریق، گرفتگی قفسه سینه، خس خس سینه و یا مشکل تنفس بافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین توسیتوموماب می تواند باعث کاهش سلول های خونی که به بدن برای مقابله با عفونت ها و لخته شدن خون کمک می کنند، شود. ای عارضه می تواند خونریزی در شما را در اثر آسیب دیدگی یا مریض شدن نسبت به دیگر بیماریها، آسانتر کند. بدین منظور همیشه باید خون شما آزمایش شود.

بعد از اینکه از توسیتوموماب برای درمان استفاده کرده اید، ممکن است بدن شما مواد رادیواکتیو را برای چند روز در خود حفظ کند. برای این منظور شما باید دستورالعمل های لازم را در مورد چگونگی عدم قرار گرفتن دیگر افراد در معرض اشعه در صورت مراقبت از شما تا از بین رفتن این اثر یاد بگیرید.

در صورت وجود حساسیت پروتئین های نوترکیب (پروتئین موش) دارید یا قبلاً دچار آن شده اید، نباید از توسیتوموماب استفاده کنید. همچنین در صورت وجود واکنش آلرژیک به آنتی بادی مونوکلونال نیز از این دارو استفاده نکنید.

همچنین قبل از استفاده از توسیتوموماب، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کلیوی؛ یا سرکوب شدید مغز استخوان مطلع سازید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشک خود را مطلع سازید. هنگام استفاده از توسیتوموماب نباید باردار شوید. زیرا توسیتوموماب ممکن است به غده تیروئید نوزاد متولد شده آسیب برساند.

 با توجه به اینکه استفاده توسیتوموماب برای نوازد متولد شده ضرر دارد. بنابراین هنگام استفاده از این دارو و حداقل به مدت 12 ماه پس از پایان دوره درمان، در مورد اَشکال مطمئن پیشگیری از بارداری اطلاعات کسب کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

توسیتوموماب می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است به کودک شیرخوار آسیب برساند. بنابراین شما نبایددر زمان استفاده از توسیتوموماب از شیر مادر تغذیه کنید.

ممکن است بعضي از افرادی که برای درمان از توسیتوموماب استفاده میکنند، بعداً به سرطان خون يا سرطان هاي ديگري مبتلا شوند. با این حال، هنوز مشخص نیست که این دارو خطر ایجاد سرطان های دیگر را افزایش می دهد یا خیر. قبل از استفاده از این با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی توسیتوموماب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. همچنین تمام داروها باید از دسترس کودکان دور بمانند.دارو رو طبق دستور پزشک مصرف کنید.

سوءمصرف

از آنجا که این دارو توسط یک پزشک متخصص در یک محیط پزشکی تجویز می شود، مصرف بیش از حد آن است بعید است رخ دهد.

توجه

توسیتوموماب می تواند به مایعات بدن (از جمله ادرار، مدفوع یا استفراغ) منتقل شود. بنابراینن حداقل 48 ساعت بعد از اینکه شما دوز دریافت کردید، از تماس مایعات بدن با دست یا دیگران خودداری کنید. با پوشیدن دستکش لاستیکی لاتکس از تماس دست با مایعات بدن خود خودداری کنید. همچنین مراقبان باید اقدامات احتیاطی (مانند استفاده از دستکش، محافظ چشم و ماسک برای پوشاندن بینی و دهان) را برای جلوگیری از تماس با ادرار بیمار و سایر مایعات بدن انجام دهند.

زنی که باردار است و یا ممکن است باردار شود نباید با مایعات بدن فرد بیمار برخوردی داشته باشد.

هنگام تمیز کردن هرگونه نشت مایعات بدن، فقط از پارچه های تمیز کننده یکبار مصرف استفاده کنید که قابل شستشو هستند همچنین نباید آنها را به داخل توالت بریزید. با پزشک خود در مورد چگونگی دفع هرگونه مایعات از بدن مشورت کنید.

برای محافظت از دیگران در برابر ماده رادیواکتیو که در بدن خود، در طول درمان دارید سعی کنید حداقل فاصله خود با دیگر افراد به ویژه کودکان یا زنان باردار 6 قدم حفظ کنید.

 مراحل زیر را برای چند روز پس از پایان درمان توسیتوموماب ادامه دهید:

 • از ازدحام جمعیت و اماکن عمومی خودداری کنید. از مسافرت در سفرهای طولانی خودداری کنید.
 • از تختخواب یا حمام مشترک استفاده نکنید.
 • هنگام دفع ادرار روی توالت بنشینید و پس از استفاده 3 بار سیفون را بکشید.
 • همیشه پس از استفاده از دستشویی دستان خود را بشویید.
 • حوله، پارچه یا مسواک را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید.
 • لیوان، بشقاب ها یا ظروف نقره ای را به اشتراک نگذارید.
 • قبل از شستن هر یک از لباس ها و ملافه های تخت یا حمام که استفاده کرده اید حداقل 1 هفته صبر کنید،
 • در طول هفته پس از درمان این وسایل را از لباسشویی سایر افراد در خانه شما جدا نگه دارید.
 • لباس و سایر وسایل خود را جدا از سایر لباس های شسته شده در خانه بشویید.
 • از قرار گرفتن در مجاورت افراد بیمار یا دارای عفونت خودداری کنید. در صورت افزایش علائم عفونت بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
 •  هنگام استفاده از این دارو سعی کنید واکسن زنده (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود، سرخک، اوریون، سرخچه (MMR)، فلج اطفال، روتاویروس، حصبه، تب زرد، واریسلا (آبله مرغان) و زوستر (زونا) را در یافت نکنید. زیرا ممکن است باعث کاهش عملکرد دارو در طول دوره شود. را استفاده نکنید.
 • از انجام فعالیت هایی مانند اصلاح صورت یا مسواک زدن که احتمال خونریزی یا آسیب دیدگی شما را افزایش می دهد خودداری کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، بلافاصله برای گرفتن برنامه جدید با پزشک خود مشورت کنید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت