ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

توپوتکان Topotecan

نام های تجاری: توپوتکان (خوراکی/تزریقی) توپوتکان هیدروکلراید های کمتین هایکمتین توپوتکان فارز (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو در درمان سرطان سلول کوچک ریه استفاده می شود. که منجر به از بین بردن سلولهای سرطانی یا کاهش رشد آنها می شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید به صورت خوراکی، معمولاً یک بار در روز به مدت 5 روز یا طبق دستور پزشک مصرف شود. به هر دوره درمان 5 روزه یک چرخه گفته می شود. معمولاً این چرخه هر 21 روز تکرار خواهید شد. مقدار دوز مصرفی براساس اندازه بدن، شرایط پزشکی، تست های آزمایشگاهی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود.

این دارو باید همراه با غذا یا بدون غذا مصرف شود. کپسول ها را به صورت کامل ببلعید و از باز، خرد کردن و جویدن کپسول ها خودداری کنید. در صورت تماس محتویات کپسول با پوست، پوست را بلافاصله و کاملاً با آب و صابون بشویید. در صورت ورود محتویات به داخل چشم، دهان یا بینی تا حداکثر 15 دقیقه فوراً با آب بشویید. در صورت قرمزی / سوزش / تورم در آن ناحیه یا ورود محتوای به چشم، با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت استفراغ پس از دوز اول، از مصرف دوز بعدی در آن زمان خودداری کنید. دوز بعدی را در زمان تعیین شده مصرف کنید.

پس از لمس این دارو حتماً دست های خود را به دقت بشویید. در صورت بارداری یا احتمال بارداری از لمس کردن این دارو خودداری کنید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، خستگی، کاهش اشتها، ضعف می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

حالت تهوع و استفراغ می تواند تشدید شود. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش برخی از این عوارض کمک کند.

همچنین اسهال می تواند تشدید شود و ممکن است نیاز به درمان در بیمارستان داشته باشد. در صورت بروز اسهال همراه با تب، اسهال همراه با درد معده یا اسهال 3 بار یا بیشتر در روز، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است در طی درمان ریزش موی موقت ایجاد شود که پس از قطع مصرف دارو رشد طبیعی مو برمی گردد.
به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند مشکلات ریوی (مانند سرفه، تنگی نفس) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات کلیوی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو می تواند فرد را در معرض ابتلا به عفونت قرار دهد یا ممکن است عفونت های فعلی را تشدید کند. از تماس با افراد مبتلا به بیماری های مسری (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. در صورت قرار گرفتن در معرض عفونت یا برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

از انجام واکسیناسیون بدون موافقت پزشک خود خودداری کنید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، در استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش هایی که در آن افراد در تماس با یکدیگرند، خودداری کنید.

ممکن است افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو بخصوص اسهال و کاهش عملکرد مغز استخوان نشان دهند.

این دارو می تواند بر بارداری مردان و زنان تاثیر بگذارد. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت بارداری یا احتمال بارداری به پزشک خود اطلاع دهید. از بارداری در طی مصرف این دارو به دلیل احتمال آسیب به جنین خودداری کنید. پزشک قبل از شروع مصرف دارو باید یک تست بارداری انجام دهد. زنان باید از راه های مطمئن پیشگیری از بارداری در طی مصرف دارو و 6 ماه پس از قطع مصرف دارو و مردان باید از راه های مطمئن پیشگیری از بارداری در طی مصرف دارو و 3 ماه پس از قطع مصرف دارو استفاده کنند. در صورت باردار شدن یا بارداری شریک جنسی خود فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی توپوتکان را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سایر داروها با دفع توپوتکان از بدن، بر روی عملکرد آن اثر می گذارند. از این دسته می توان به ضد قارچهای آزول (مانند کتوکونازول)، سیکلوسپورین، آنتی بیوتیکهای ماکرولید (مانند اریترومایسین)، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند ریتوناویر) و غیره اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند شمارش کامل سلولهای خونی، عملکرد کلیه) غافل نشوید. به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و تمامی تست های آزمایشگاهی را انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در یخچال نگهداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش