ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

توپیرامات Topiramate

نام های تجاری: توپیرامات آریا توپیرامات سها توپاماکس Trokendi XR Topiragen Topiramate ER (Eqv-Qudexy XR) (بیشتر)

موارد مصرف

توپیرامات به تنهایی یا همراه با سایر داروها برای جلوگیری و کنترل تشنج ناشی از صرع استفاده می شود. این دارو همچنین برای پیشگیری از سردردهای میگرنی و کم شدن میزان این سردردها استفاده می شود. توپیرامات اثر سریعی برای درمان حملات میگرنی ندارد. اگر سردرد میگرنی دارید، طبق دستور پزشک این دارو را مصرف کنید (مانند مصرف داروهای ضد درد، دراز کشیدن در یک اتاق تاریک).

توپیرامات به عنوان داروی ضد تشنج یا ضد صرع شناخته می شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو طبق دستورالعمل پزشک به صورت خوراکی معمولاً دو بار در روز با غذا یا بدون آن مصرف کنید، قرص ها را کامل ببلعید زیرا شکستن آنها ممکن است طعم تلخی ایجاد کند. برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه درصورت موافقت پزشک، هنگام مصرف این دارو مایعات زیادی بنوشید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. برای کودکان، دوز نیز بر اساس وزن بدن می باشد.

 پزشک به تدریج دوز را افزایش می دهد تا خطر ابتلا به عوارض جانبی کاهش یابد. برای برخی شرایط، ممکن است یک بار در روز درمان با توپیرامات را هنگام خواب شروع کنید و به آرامی دوز خود را به دو بار در روز افزایش دهید. ممکن است چندین هفته یا ماه زمان ببرد تا بهترین دوز مناسب شناسایی شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید بدون مشورت با پزشک قطع شود. قطع ناگهانی دارو، می تواند باعث تشدید برخی عوارض شود، بنابراین لازم است ابتدا میزان دوز دارو به تدریج کاهش یابد.

در صورت عدم بهبودی و تشدید شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

خستگی، خواب آلودگی، سرگیجه، از دست دادن هماهنگی، گزگز دست / پا، از دست دادن اشتها، بد مزه بودن دهان، اسهال و کاهش وزن، مشکلات ذهنی مانند گیجی، کندی فکر، مشکل در تمرکز یا توجه، عصبی بودن، مشکلات حافظه یا گفتار / زبان، می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: علائم سنگ کلیه (مانند درد شدید پشت / پهلو / شکم / کشاله ران، تب، لرز، ادرار دردناک / مکرر، ادرار خونین / صورتی) به پزشک اطلاع دهید

در موارد کمی افرادی که به طور مکرر از داروهای ضد تشنج استفاده می کنند دچار افسردگی، افکار/اقدام به خودکشی یا سایر مشکلات روحی می شوند. اگر در خود یا خانواده، متوجه تغییرات غیرمعمول / ناگهانی در روحیه، افکار یا رفتار از جمله علائم افسردگی، افکار / اقدام به خودکشی یا افکار آسیب رساندن به خود شده اید، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی از جمله تنفس سریع، ضربان قلب سریع / آهسته / نامنظم، درد استخوان، شکستگی استخوان، از دست دادن هوشیاری، خونریزی غیرمعمول و کبودی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

به ندرت این دارو مشکلات بینایی ایجاد می کند، به طور کلی 1 ماه پس از شروع درمان اگر مشکل بینایی درمان نشود می تواند منجر به کوری شود. بنابراین، در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی از جمله تغییرات ناگهانی بینایی (مانند کاهش بینایی، تاری دید)، درد / قرمزی چشم به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت می تواند یک مشکل جدی در متابولیسم (مقدار زیاد آمونیاک در خون) ایجاد کند، به خصوص اگر از اسید والپروئیک استفاده می کنید. در صورت بروز خستگی ناگهانی / بی علت، استفراغ یا تغییرات ذهنی (مانند کاهش هوشیاری)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: یک مشکل خاص چشم (گلوکوم زاویه باریک)، مشکلات کلیوی (مانند سنگ کلیه)، مشکلات کبدی، مشکلات روحی / خلقی (مانند افسردگی، افکار خودکشی)، مشکلات ریوی / تنفسی، عدم تعادل متابولیکی خاص (اسیدوز متابولیک)، اسهال طولانی مدت، رژیم غذایی پر چربی و کربوهیدرات کم (رژیم کتوژنیک)، استخوان های شکننده (پوکی استخوان) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو ممکن است باعث تعرق کمتر و بالا رفتن احتمال گرمازدگی شود. ازکارهایی که منجر به تعریق زیاد می شود مثل کار فیزیکی سنگین یا ورزش در هوای گرم یا استفاده از وان اب گرم خودداری کنید. وقتی هوا گرم است، مایعات زیادی بنوشید و لباس نازک بپوشید. اگر بیش از حد گرم شدید، به سرعت به دنبال مکانی برای خنک شدن و استراحت باشید. در صورت وجود تب بدون علت، تغییرات ذهنی / خلقی، سردرد یا سرگیجه سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه ضعیف شدن استخوان ها، کاهش سرعت رشد و کاهش تعریق حساسیت بیشتری نشان دهند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه سرگیجه، حساسیت بیشتری نشان می دهند. و این سرگیجه می تواند خطر زمین خوردن را افزایش دهد.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. این دارو می تواند به جنین آسیب برساند،در مورد استفاده از اشکال دارویی ایمن در بارداری با پزشک خود مشورت کنید. اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید، بلافاصله در مورد مزایا و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید. درصورت استفاده از این داروجهت درمان تشنج، توجه داشته باشید که تشنج های درمان نشده یک بیماری جدی هستند که هم به یک زن باردار و هم به جنین آسیب می رسانند، بنابراین مصرف این دارو را قطع نکنید مگر اینکه به دستور پزشک خود باشد.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر کودک شیرخوار داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی توپیرامات را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که با این دارو تداخل دارد عبارت است از: اورالیستات.

این دارو ممکن است باعث کاهش اثرات هورمونی محصولات جلوگیری از بارداری (مانند قرص، پچ حلقه) شود که می تواند منجر به بارداری شود. درمورد جزئیات این موارد و استفاده از روش های مطمعن جلوگیری از بارداری با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر دچار لکه بینی یا خونریزی جدیدی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا اینها ممکن است نشانه هایی باشد که کنترل بارداری به خوبی کار نمی کند.

اگر از داروهایی که باعث خواب آلودگی و گیجی می شوند از جمله الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی و مسکن های افیونی (مانند کدئین) استفاده می کنید، حتماً آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند آلرژی یا داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی) چرا که می توانند حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شود. از پزشک داروخانه نحوه استفاده صحیح داروها را جویا شوید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت خواب آلودگی شدید یا از دست دادن هوشیاری باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

برای نظارت بر پیشرفت و بررسی عوارض جانبی، باید آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند معاینات چشم، سطح خون بی کربنات) انجام شود.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر 6 ساعت به مصرف دوز بعدی باقی مانده بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید. اگر بیش از یک دور را فراموش کردید، با پزشک خود صحبت کنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش