ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

توکیزا (توکاتینیب) Tukysa (Tucatinib)

نام های تجاری: توکیزا

موارد مصرف

توکاتینیب، برای درمان سرطان پستان مصرف می شود و به گروهی از داروها که تحت بازدارنده های کیناز شناخته می شوند، تعلق دارد. این دارو، رشد سلول های سرطانی را کند می کند یا متوقف می سازد.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (۱۵۰ میلی گرم؛ ۵۰ میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف توكاتينيب و در هر بار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را مطالعه نمایید.در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو، طبق تجویز پزشک، بصورت خوراکی، همراه با غذا یا بدون آن، معمولاً دو بار در روز (با فاصله حدود 12 ساعت) مصرف می شود.قرص را بصورت کامل ببلعید و از جویدن و خرد کردن آنها خودداری نمایید. اگر قرص ها شکسته، ترک خورده و یا آسیب دیده اند، از مصرف آنها امتناع کنید.

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو یا استفراغ کردن پس از استفاده از آن، دوز دیگری را مصرف نکنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کنید.

بیشترین اثرگزاری این دارو، در نتیجه مصرف منظم‌ آن حاصل می شود. برای کمک به یادآوری این امر، دارو را هر روز و در یک زمان خاص مصرف کنید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار و میزان پاسخ دهی او به درمان تعیین خواهد شد.دوز و مقدار مصرفی دارو را افزایش ندهید و آن را طولانی تر از زمان تجویز شده، مصرف نکنید.با انجام این امر، نه تنها بیماری تان بهبود نمی یابد بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی، افزایش خواهد یافت.

از آنجاییکه این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف یا گرد آن را تنفس کنند.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، زخم/ درد دهان، از دست دادن اشتها، کاهش وزن، خستگی یا درد عضلات / مفاصل ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید‌.

اسهال، عارضه جانبی شایعی است و گاهی اوقات نیز بسیار شدید می باشد. استفراغ / اسهال مزمن، منجر به از دست دادن جدی آب بدن (کمبود آب) می شود. در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن مانند کاهش غیرعادی ‌ادرار، خشکی دهان / تشنگی غیرمعمول، ضربان قلب سریع یا سرگیجه / سبکی سر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.پزشک برای بیماران در طول مصرف توکاتینیب، داروهای ضد اسهال تجویز خواهد کرد.

مصرف کنندگان این دارو، ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند. با این وجود، پزشک معالجتان این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. نظارت دقیق توسط پزشک، خطرات ناشی از این دارو را کاهش خواهد داد.

توکاتینیب، گاهی اوقات باعث ایجاد یک مشکل پوستی بنام سندرم دست و پا نیز می شود. برای جلوگیری از این امر، از دست و پاهایتان در برابر گرما یا افزایش فشار محافظت کنید. همچنین از فعالیت هایی مانند استفاده از آب گرم، حمام کردن در وان، آهسته دویدن، پیاده روی طولانی یا استفاده از وسایل باغبانی یا خانگی مانند پیچ ​​گوشتی خودداری نمایید. علائم این عارضه عبارتند از: درد، تورم، قرمزی، تاول یا بی حسی دست ها / پاها. پزشک برای کمک به کاهش این علائم، داروهایی را تجویز خواهد کرد.در صورتی که این علائم، فعالیت های روزمره تان را تحت تاثیر قرار داده است، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

توکاتینیب به ندرت منجر به ایجاد بیماری جدی (احتمالاً کشنده) کبدی می شود. پزشک دادن تست های عملکرد کبدی را پیش از شروع مصرف این دارو و هر ۳ هفته یکبار در طول درمان و یا در صورت لزوم توصیه خواهد کرد. در صورت مشاهده علائم آسیب کبدی از جمله موارد زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: حالت تهوع/ استفراغ مزمن، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست و ادرار تیره.

واکنش بسیار جدی آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این وجود، در صورت مشاهده علائم واکنش های جدی آلرژیک از جمله موارد زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: راش، خارش / تورم (مخصوصاً در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و دشواری در تنفس‌.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف توکاتینیب، در صورت داشتن حساسیت به آن و یا هرگونه حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر، مطلع سازید: بیماری های کلیوی، مشکلات کبدی.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید.

از آنجاییکه این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف و یا گرد قرص آن را تنفس کنند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشکتان را مطلع سازید. زنان در سنین باروری می بایست پیش از شروع درمان، تست بارداری دهند. هنگام مصرف توکاتینیب نباید باردار شوید زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. مردان که همسرانی در سنین باروری دارند نیز باید هنگام مصرف این دارو و حداقل به مدت ۱ هفته پس از مصرف آخرین دوز، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند.همچنین زنان در سنین باروری می بایست هنگام مصرف این دارو و حداقل ۱ هفته پس از مصرف آخرین دوز، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. اگر باردار هستید، فوراً در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل وجود خطرات احتمالی برای نوزاد شیرخوار، شیردهی هنگام مصرف این دارو و حداقل ۱ هفته پس از مصرف آخرین دوز، توصیه نمی شود.پیش از شیردهی با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد.این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید.بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید.همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

داروهای زیر، بر دفع توکاتینیب از بدن و عملکرد مناسب آن، تاثیر خواهند گذاشت: ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین، ریفامپین)، گل راعی، داروهای مورد استفاده برای درمان تشنج (مانند کاربامازپین، فنی توئین) و غیره.

توکاتینیب، همچنین می تواند باعث کاهش سرعت دفع داروهای زیر از بدن و عدم عملکرد مناسب آن شوند: آوانافیل، برخی از بنزودیازپین ها (مانند میدازولام، تریازولام)، داروهای ارگوت (مانند ارگوتامین، دی هیدرو ارگوتامین)، برخی از داروهای "استاتین" (مانند لوواستاتین، سیمواستاتین) اوبروژپانت و غیره.

سوء مصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کند، دچار علائم جدی مانند غش کردن یا دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سر خود به دیگران تجویز نکنید.

تست های آزمایشگاهی/ پزشکی (مانند شمارش کامل سلول های خونی، عملکرد کلیه / کبد) می بایست قبل از شروع مصرف این دارو و در طول مصرف آن، انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی تان را حفظ نمایید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را ۲ برابر نکنید.

نگهداری

دارو را بطری اصلی خود در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید و در حمام و دستشویی از آنها نگهداری نکنید. ماده خشک کننده را در بطری قرص ها نگه دارید. پس از باز کردن بطری، دارو را در طول ۳ ماه مصرف کنید/ دور بریزید.همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

داروها را داخل توالت یا در چاه فاضلاب نیندازید. مگراینکه در دستورالعمل مصرف آن چیز دیگری ذکر شده باشد.در صورت منقضی شدن این محصول یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب، آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش