ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تیمولول Timolol

نام های تجاری: بلوکادرن

موارد مصرف

از تیمولول به همراه برخی دیگر از داروها برای درمان فشار خون بالا (پرفشاری خون) استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته های مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. همچنین پس از حمله قلبی از این دارو برای جلوگیری از بروز حمله قلبی مجدد استفاده می شود. این دارو متعلق به گروهی از داروها به نام مسدود کننده های بتا است؛ که عملکرد برخی مواد شیمیایی طبیعی در بدن مانند اپی نفرین (که بر روی قلب و عروق خونی اثر می گذارد) را متوقف می کند. این تاثیر موجب کاهش ضربان قلب، فشار خون و فشار بر روی قلب می شود. این دارو همچنین برای جلوگیری از سردردهای میگرنی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن، معمولاً یک یا دو بار در روز یا طبق تجویز پزشک، مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. برای درمان فشار خون بالا از مصرف این دارو، بیش از 60 میلی گرم در روز خودداری کنید. همچنین برای پیشگیری از میگرن، بیش از 30 میلی گرم در روز مصرف نکنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

برای درمان فشار خون بالا، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا به طور کامل اثربخشی این دارو را مشاهده کنید. حتی اگر احساس می کنید عارضه بهبود یافته، مصرف دارو را ادامه دهید. چرا که بیشتر افراد مبتلا به فشار خون احساس بیماری نمی کنند.

برای پیشگیری از بروز درد قفسه سینه یا سردردهای میگرنی، مصرف منظم این دارو اهمیت زیادی دارد. در صورت بروز درد در قفسه سینه یا میگرن نباید از این دارو استفاده شود. برای تسکین این حملات ناگهانی، طبق تجویز پزشک از داروهای دیگری استفاده کنید (به عنوان مثال قرص های نیتروگلیسیرین که برای درد قفسه سینه به صورت زیرزبانی مورد استفاده قرار می گیرند، داروهای "تریپتان" مانند سوماتریپتان برای میگرن). برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

در صورت تداوم یا تشدید عارضه (به عنوان مثال، در صورت بالا ماندن یا افزایش میزان فشار خون، افزایش درد قفسه سینه یا میگرن) به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

خستگی، ضربان قلب کند و سرگیجه می تواند در نتیجه مصرف این دارو رخ دهد. کاهش توانایی جنسی نیز به ندرت گزارش شده است. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، به آرامی از حالت خوابیده یا نشسته بلند شوید.

این دارو ممکن است باعث کاهش جریان خون در دست ها و پاها و در نتیجه باعث ایجاد احساس سرما در آنها شود. سیگار کشیدن نیز می تواند موجب تشدید این اثر شود. لباس گرم بپوشید و از مصرف دخانیات خودداری کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

 در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی بعید اما جدی مانند ضربان قلب بسیار کند، سرگیجه شدید، غش، کبودی انگشتان دست و پا، مشکل تنفسی، علائم ایجاد یا تشدید نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا / پا، خستگی غیرمعمول، افزایش غیرمعمول / ناگهانی وزن)، تغییرات (اختلالات) ذهنی / خلقی (مانند گیجی، نوسانات خلقی، افسردگی)، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش (عارضه پوستی)، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فوراً به پزشک یا مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف تیمولول، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

در صورت ابتلا به برخی بیماری ها این دارو تجویز نمی شود. پیش از مصرف این دارو، در صورت بروز انواع خاصی از اختلالات ریتمی قلب (مانند ضربان کند قلب، انسداد دهلیزی - بطنی درجه دو یا سوم)، نارسایی شدید قلب، مشکلات تنفسی (مانند آسم، برونشیت مزمن، آمفیزم) با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به نارسایی پایدار قلب، بیماری کلیوی، بیماری کبدی، بیماری تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید)، واکنش های آلرژیک جدی از جمله مواردی که نیاز به درمان با اپی نفرین دارند، مشکلات گردش خونی (مانند بیماری رینود، بیماری عروق محیطی)، اختلالات روحی / روانی (مانند افسردگی)، برخی بیماری های عضلانی (میاستنی گراویس) مطلع سازید.

در صورت ابتلا به دیابت، این دارو می تواند ضربان قلب تند و تپش قلبی را که معمولاً هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می کنید، مخفی کند. سایر علائم کاهش قند خون، مانند سرگیجه و تعریق، تحت تأثیر این دارو قرار نمی گیرند. همچنین این دارو می تواند کنترل قند خون را دشوار کند. قند خون خود را طبق دستورالعمل ها به طور منظم کنترل کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت مشاهده علائم افزایش قند خون مانند افزایش تشنگی / ادرار، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی تعیین کند.

پیش از جراحی، به پزشک یا دندان پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

عملکرد کلیه با افزایش سن کاهش می یابد. این دارو توسط کلیه ها جذب می شود. بنابراین، افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو از جمله سرگیجه و خستگی حساسیت بیشتری نشان دهند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. درباره خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود و می تواند اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. قبل از شیردهی با پزشک خود در مورد خطرات و فواید آن صحبت کنید.

تداخلات دارویی

ممکن است پزشک عمومی یا پزشک داروخانه در مورد تداخلات احتمالی این دارو آگاه بوده و برای آن ها شما را تحت نظر داشته باشد. بدون تایید پزشک خود یا پزشک داروخانه، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

همچنین پیش از مصرف این دارو، پزشک خود و پزشک داروخانه را در جریان تمام داروهای دارای نسخه و بدون نسخه و محصولات گیاهی مصرفی خود، به خصوص فینگولیمود، داروهایی که بر آنزیم های کبدی اثر گذاشته و تیمولول را از بدن دفع می کنند (مانند کینیدین، ​​داروهای ضد افسردگی SSRI مانند فلوکستین)، مطلع سازید.

برخی از محصولات دارای موادی هستند که می توانند باعث افزایش ضربان قلب یا فشار خون شوند. پزشک داروخانه را در جریان محصولات مصرفی خود قرار دهید و در مورد نحوه مصرف ایمن آنها از او بپرسید (به ویژه داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی، مکمل های غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن / ناپروکسن).

موارد مذکور تمام تداخلات دارویی را در بر نمی گیرد. بنابراین پیش از مصرف این دارو پزشک و داروساز خود را در جریان تمام داروهای مصرفی خود قرار دهید. همچنین لیستی از تمام داروهای مصرفی خود تهیه کرده و همراه داشته باشید و آن را در اختیار پزشک و داروساز خود قرار دهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی دارد با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت ضربان قلب بسیار کند، سرگیجه شدید، ضعف شدید، غش کردن و مشکل تنفسی باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

همچنین با پزشک خود در مورد ایجاد تغییراتی در سبک زندگی که می تواند به عملکرد بهتر این دارو کمک کند صحبت کنید (مانند برنامه های کاهش استرس، ورزش و تغییرات رژیم غذایی).

در طول مصرف این دارو فشار خون و نبض (ضربان قلب) خود را به طور مرتب کنترل کنید. از نحوه اندازه گیری فشار خون و نبض خود در خانه آگاهی یابید و نتایج آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی باید به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

این دارو را در دمای اتاق بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزیدبا قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش