ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تیوتروپیوم Tiotropium

نام های تجاری: کی پی-تیوا استاپیوا اسپیریوا تیوتروپیوم بروماید Spiriva Respimat 30 Dose Spiriva Respimat 14 Dose Spiriva Respimat 28 ACT Spiriva Respimat 60 ACT Spiriva Respimat 10 ACT (بیشتر)

موارد مصرف

از تیوتروپیوم برای درمان بیماری های ریوی مانند آسم و COPD (برونشیت، آمفیزم) استفاده می شود. همچنین برای جلوگیری از خس خس سینه و تنگی نفس باید به طور مرتب از این دارو استفاده شود. این دارو با کاهش انقباضات ماهیچه های اطراف مجاری تنفسی باعث تسهیل تنفس می شود. تیوتروپیوم متعلق به داروهای ضد کولینرژیک است. همچنین کنترل علائم مشکلات تنفسی می تواند زمان از دست رفته در محل کار یا مدرسه را کاهش دهد.


این دارو برای موثر واقع شدن نیاز به مصرف منظم دارد و بلافاصله پس از مصرف تاثیر نمی گذارد.همچنین نباید برای تسکین اختلالات ناگهانی تنفسی استفاده شود. می توانید در زمان بروز خس خس سینه و یا تنگی نفس ناگهانی از داروهای استنشاقی تسکین سریع (اسپری) استفاده کنید.(مانند آلبوترول که در بعضی کشورها به آن سالبوتامول گفته می شود)

زمان و نحوه مصرف

برای استفاده صحیح از دارو صفحه دستورالعمل دارو را مطالعه کنید و اگر سوالی دارید با پزشک یا پزشک داروخانه مشورت کنید.
در صورت استفاده از اسپری برای اولین بار یا عدم استفاده از آن برای بیش از سه روز یا بیش از 21 روز، دستورالعمل آزمایش اسپری ها در هوا را دنبال کنید.هنگام آزمایش اسپری در هوا دقت کنید که اسپری را دور از صورت آزمایش کنید تا با چشم تماس نداشته باشد. حرکت آرام ذرات اسپری نشان دهنده ی عملکرد صحیح دستگاه استنشاق(اسپری) است.
این دارو باید روزی 2 بار طبق دستورالعمل پزشک در دهان اسپری شود. همچنین از مصرف بیش از دو بار در 24 ساعت خودداری کنید.
از ورود دارو به داخل چشم ها خودداری کنید. ورود دارو به چشم میتواند منجر به احساس درد و تحریک چشم، تاری دید موقت و سایر اختلالات بینایی شود.علاوه بر این، هنگام اسپری دارو لب های خود را محکم در اطراف محل قرار گرفتن دهان بر روی اسپری(دمیار) قرار دهید.
پس از استفاده از اسپری دهان برای جلوگیری از خشکی دهان و تحریک گلو، دهان خود را شستشو دهید.
در صورت استفاده از اسپری های دیگر، بین مصرف هر کدام حداقل یک دقیقه صبر کنید.
بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.
دوز مصرفی یا تعداد دفعات مصرف و یا مدت مصرف دارو را از مقدار تجویز شده افزایش ندهید.زیرا با اینکار به بهبود سریعتر خود کمک نکرده و باعث افزایش خطر عوارض جانبی می شوید.
در اطراف محل قرار گرفتن دهان بر روی اسپری(دمیار) را حداقل هفته ای یکبار تمیز کنید.
برای بهره مندی از فواید دارو برای درمان آسم باید 4 تا 8 هفته از آن استفاده کنید.
اسپری های روزانه خود را از اسپری هایی مواقع تشدید تنگی نفس، تفکیک کنید.همچنین در صورت بروز سرفه یا تنگی نفس جدید یا بدتر، خس خس سینه، افزایش خلط، بیدار شدن از خواب شبانه به دلیل دشواری در تنفس و یا استفاده ی بیشتر از اسپری تنگی نفس خود و یا اگر بنظر می رسد، اسپری تنفسی خوب کار نمی کند، قبل از موعد از پزشک خود درباره ی اقدامات لازم سوال کنید.
همچنین بدانید که چه زمانی می توانید مشکلات ناگهانی تنفسی را خودتان درمان کنید و چه زمانی باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.
در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به خشکی دهان و سرگیجه اشاره کرد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.
به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.


در صورت بروز هرگونه عوارض جانبی جدی ای از جمله دشواری در ادرار و یا احساس درد هنگام ادرار کردن فوراً پزشک خود را در جریان بگذارید.
در موارد نادری، بلافاصله پس از مصرف دارو، فرد دچار اختلالات تنفسی شدید می شود.در صورت تشدید اختلالات تنفسی از اسپری تنفسی خود استفاده کنید و به پزشک مراجعه کنید.
در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله درد چشم، تورم یا قرمزی، تغییرات بینایی (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف چراغ ها در شب، تاری دید) بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه کنید.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا ایپراتروپیوم و اتروپین و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی یا خانوادگی ابتلا به گلوکوم (نوع بسته شدن زاویه)، مشکل در ادرار کردن، بزرگ شدن پروستات و بیماری های کلیوی مطلع سازید.
این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
احتمال ابتلا به مشکلات ادراری هنگام مصرف این دارو در مردان مسن بسیار بیشتر است.
تنها در صورت لزوم از این دارو هنگام بارداری استفاده کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی تیوتروپیوم را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از : کولینرژیک های دیگر (مانند ایپراتروپیوم و اتروپین )

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایشات عملکرد ریه) غافل نشوید و به طور منظم به پزشک مراجعه کنید. از مواردی که باعث تحریک و یا ایجاد واکنش آلرژیک و در نتیجه تشدید دشواری در تنفس می شوند دوری کنید. برای مثال دود سیگار، گرده، پوسته بدن حیوانات خانگی، گرد و غبار و کپک.
اگر از این دارو برای درمان آسم استفاده می کنید، استفاده از یک اوج جریان سنج را بیاموزید و روزانه از آن استفاده کنید و در صورت تشدید دشواری در تنفس (مانند قرار گرفتن نشانه در محدوده زرد یا قرمز و افزایش استفاده از اسپری های تسکین دهنده سریع) فوراً به پزشک خود گزارش دهید.
با توجه به تشدید دشواری در تنفس توسط ویروس آنفولانزا، با پزشک خود در رابطه با تزریق سالانه واکسن آنفولانزا مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از یخ زدن دارو جلوگیری کنید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید.دارو باید پس از قفل شدن اسپری (که به معنی اتمام دارو است) و 3 ماه پس از قرار دادن کارتریج در اسپری، حتی اگر دارویی در کارتریج باقی مانده باشد، دور ریخته شود .همچنین همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش