ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تیوگوانین Thioguanine

نام های تجاری: تبلوید 6-تی جی 6- تیوگوانین لانویس

موارد مصرف

از این دارو برای درمان بعضی از سرطان ها(لوسمی حاد میلوئیدی- AML)استفاده می شود. این دارو یک داروی شیمی درمانی است که باعث کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (40 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو طبق توصیه پزشک یکبار در روز به شکل خوراکی همراه با غذا یا بدون آن مصرف می شود. هنگام مصرف این دارو مقدار زیادی آب بنوشید مگراینکه پزشک توصیه دیگری کرده باشد. این امر به کاهش عوارض جانبی استفاده از این دارو(مانند مشکلات کلیوی)کمک خواهد کرد.

دوز این دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد مبتلا، وزن او و میزان پاسخ دهی اش به درمان، تعیین خواهد شد. بدون توصیه پزشک دوز دارو و مقدار مصرفی آن و همچنین مدت زمان استفاده از آن را افزایش ندهید. این امر نه تنها باعث تسریع بهبودی نمی شود بلکه خطر عوارض جانبی ناشی از آن را افزایش خواهد داد.

بیشترین اثربخشی این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین دارو را هر روز و در یک زمان خاص مصرف کنید.

از آن جا که این دارو می تواند از طریق پوست و ریه جذب شود و به جنین آسیب وارد کند، زنان باردار و یا زنانی که قصد بارداری دارند نباید این دارو را مصرف کنند و یا حتی در معرض گرد قرص آن قرار گیرند.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها و ایجاد زخم در دهان، از عوارض جانبی این دارو هستند. در صورت تشدید یا تداوم هریک از این علائم، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

 افرادی که این دارو را مصرف می کنند، ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند اما پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر افراد با مصرف این دارو دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت مشاهده هریک از عوارض جانبی خطرناک زیر، فوراً پزشک خود را مطلع سازید: درد و تورم مفاصل، سیاه شدن مدفوع، استفراغی که شبیه به تفاله قهوه است، علائم بیماری های کبدی(مانند حالت تهوع و استفراغ مزمن، معده درد و دل درد، زرد شدن رنگ پوست و چشم و تیره شدن رنگ ادرار).

این دارو عملکرد مغز استخوان را کاهش می دهد و در نتیجه منجر به کاهش سلول های خونی مانند گلبول قرمز، گلبول سفید و پلاکت ها می شود. که این امر باعث کم خونی، کاهش توانایی بدن در مقابله با عفونت ها یا زخم و کبود شدن آسان بدن می شود. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: خستگی غیرعادی، رنگ پریدگی، نشانه های عفونت(مانند تب، لرز، گلو درد مزمن) و خونریزی و کبودی آسان.

واکنش جدی آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این وجود اگر متوجه هریک از علائم و نشانه های واکنش های آلرژیک شده اید، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید. این علائم عبارتند از: ایجاد راش، خارش، تورم(مخصوصاً در صورت، گلو، زبان)، سرگیجه و مشکلات تنفسی.

البته موارد مذکور تمامی عوارض جانبی ناشی از این واکنش های آلرژیک را در برنمی گیرند. در صورت مشاهده عوارضی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

در صورت داشتن آلرژی به تیوگوانین یا هر آلرژی دیگری، پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگری خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر مطلع سازید: بیماری های کبدی، بیماری های کلیوی، اختلال در برخی از آنزیم های مشخص.

دارو تیوگوانین خطر ابتلا به عفونت های مختلف را افزایش می دهد و یا باعث تشدید عفونت های فعلی در آنها می شود. از تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری(مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. در صورتیکه در معرض عفونتی قرار داشته اید، برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

بدون تائید پزشک واکسیناسیون و ایمن سازی انجام ندهید و همچنین از تماس با افرادی که اخیراً واکسن زنده را دریافت کرده اند، خودداری نمایید.

هنگام کار کردن با اشیا تیز مانند تیغ و ناخن گیر برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا زخمی شدن، احتیاط کنید و همچنین از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری نمایید.

پیش از انجام هرگونه عمل های جراحی نام همه داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشکتان برسانید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشکتان را مطلع سازید. هنگامیکه در حال مصرف تیوگوانین هستید، برای پیشگیری از بارداری از قرص های ضدبارداری  استفاده کنید. در صورت باردار شدن فوراً با پزشک خود درباره فواید و ضررهای مصرف این دارو در دوران بارداری صحبت کنید.

هنوز مشخص نشده است که این دارو می تواند وارد شیر مادر شود یا خیر. به دلیل خطرات احتمالی که نوزاد شیرخوار را تهدید می کند، شیردهی در هنگام مصرف این دارو توصیه نمی شود. اگر قصد استفاده از این دارو در دوران شیردهی را دارید با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و خطر عوارض جانبی را نیز افزایش خواهند داد. البته این یادداشت حاوی تمامی تداخلات دارویی احتمالی نیست. نام همه داروهای مصرفی خود را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید.

سوء مصرف

اگر فردی بیش از اندازه این دارو را مصرف کند، دچار عوارض جانبی جدی مانند غش کردن و دشواری در تنفس می شود، در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای(مانند آزمایش شمارش کامل سلول های خونی، تست های عملکرد کبدی و کلیوی)غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید به محض به خاطر آوردن، آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را ۲برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید و آن را در داخل حمام و دستشویی نگه ندارید. همواره همه داروهایتان را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

داروها را داخل توالت یا فاضلاب نیندازید مگراینکه در دستورالعمل استفاده از آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش