ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

لونسرف (تیپیراسیل و تری‌فلوریدین) Lonsurf (Tipiracil & Trifluridine)

نام های تجاری: لونسرف

موارد مصرف

از این دارو در درمان برخی سرطان ها (مانند معده، روده بزرگ / راست روده (سرطان کولورکتال)) استفاده می شود. این دارو منجر به کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (6. 14 میلی گرم -15 میلی گرم؛ 8. 19 میلی گرم -20 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو هر روز مصرف نمی شود. این دارو باید در روزهای معین، طبق دستور پزشک، به صورت خوراکی و معمولاً دو بار در یک روز مصرف شود. دارو را طی 1 ساعت پس از خوردن وعده های صبح و عصر مصرف کنید. قرص ها را کامل ببلعید. از له کردن یا جویدن قرص ها خودداری کنید. به دقت از دستورالعمل های پزشک خود پیروی کنید.

دوز مصرفی بر اساس اندازه بدن، شرایط پزشکی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شوددوز مصرفی را افزایش ندهید و این دارو را بیشتر یا برای مدت طولانی تر از میزان تجویز شده، مصرف نکنید. زیرا با این کار نتنها وضعیت شما سریعتر بهبود نخواهد یافت بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش خواهد یافت.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت استفراغ بعد از مصرف دوز، از مصرف دوز دیگر در آن زمان خودداری کنید. دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب می باشد و می تواند به جنین آسیب برساند، بنابراین زنان باردار یا با احتمال بارداری باید از تماس با این دارو یا استنشاق گرد و غبار کپسول ها خودداری کنند. هنگام مصرف این دارو، از دستکش استفاده کنید و دستان خود را بشویید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، اسهال، استفراغ، تغییر در چشایی یا ریزش مو می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. با این حال، پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر عوارض را کاهش دهد.

این دارو عملکرد مغز استخوان را کاهش می دهد و منجر به کاهش سلول های خونی مانند سلول های قرمز، سلول های سفید و پلاکت ها می شود. همچنین می تواند باعث کم خونی، کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت یا کبودی / خونریزی آسان شود. در صورت بروز علائمی مانند خستگی غیرمعمول، رنگ پریدگی پوست، علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز)، کبودی / خونریزی آسان، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، ماننددرد قفسه سینه، مشکل تنفس را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

با افراد مبتلا به بیماری های مسری (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) در تماس نباشید. در صورت قرار گرفتن در معرض عفونت یا برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

از انجام واکسیناسیون بدون موافقت پزشک خود خودداری کنید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با احتیاط از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر استفاده کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش هایی که افراد در تماس با یکدیگر هستند خودداری کنید.

افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص تضعیف مغز استخوان نشان می دهند.

در صورت بارداری یا تصمیم به بارداری، به پزشک خود اطلاع دهید. از مصرف این دارو در طی باردار خودداری کنید. این دارو می تواند به نوزاد متولد شده آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری تجویز کند. در طی مصرف این دارو و حداقل 6ماه پس از قطع درمان با این دارو، از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنید. در صورت بارداری، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید. مردانی که از این دارو استفاده می کنند، در هنگام رابطه جنسی با زنانی که باردار هستند یا در سنین باروری هستند باید از کاندوم استفاده کنند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، بلافاصله با پزشک خود صحبت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام مصرف این دارو و 1 روز پس از قطع درمان توصیه نمی شود. به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

 در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند شمارش کامل سلولهای خون) غافل نشوید. به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و تمامی تست های آزمایشگاهی را انجام دهید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، از دوز فراموش شده صرف نظر کنید. دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق، در بطری اصلی و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. در صورت نگهداری از دارو در خارج از بطری اصلی، همه ی قرص ها را پس از 30 روز از دسترس خارج کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش