ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تایگاسیل (تایگسایکلین) Tygacil (Tigecycline)

نام های تجاری: تایگاسیل مرساکین

موارد مصرف داروی تایگاسیل (تایگسایکلین)

از این دارو در درمان برخی از عفونت های جدی باکتریایی در مواقعی که آنتی بیوتیک های دیگر موثر نمی باشند، استفاده می شود. این دارو از دسته ی داروهای آنتی بیوتیک های تتراسایکلین می باشد و منجر به توقف رشد باکتری ها می شود.

این آنتی بیوتیک فقط عفونت های باکتریایی را درمان می کند و برای عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا) موثر نمی باشد. مصرف هر آنتی بیوتیک در صورت عدم نیاز می تواند برای عفونت های آینده موثر نباشد.

اَشکال دارویی داروی تایگاسیل (تایگسایکلین)

پودر تزریق داخل وریدی (50 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف داروی تایگاسیل (تایگسایکلین)

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید معمولاً هر 12 ساعت ،طبق دستور پزشک ،به صورت وریدی، طی 30 تا 60 دقیقه توسط یک پرستار تزریق شود. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود.

در صورت مصرف این دارو در خانه، تمام دستورالعمل های تهیه و استفاده را از پرستار خود بیاموزید. دارو را به آرامی بچرخانید تا مخلوط شود. از تکان دادن آن خودداری کنید. داروی مخلوط باید به رنگ زرد تا نارنجی باشد. قبل از مصرف، این محصول را از نظر ظاهری، وجود ذرات یا تغییر رنگ سبز / سیاه بررسی کنید. در صورت مشاهده هر یک از این دو مورد، از مصرف مایع خودداری کنید. نحوه صحیح و مطمئن نگهداری و از دسترس خارج کردن لوازم پزشکی را بیاموزید.

بشترین اثربخشی آنتی بیوتیک ها در نتیجه مصرف آن با فواصل مساوی حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

مصرف این دارو را تا پایان مقدار کامل تجویز شده ادامه دهید، حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید قطع شود. قطع زودتر دارو می تواند منجر به بازگشت عفونت شود.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی داروی تایگاسیل (تایگسایکلین)

حالت تهوع، استفراغ، سردرد، سرگیجه یا درد / تورم در محل تزریق می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، خستگی غیرمعمول، درد شدید معده / شکم، تغییرات شنوایی (مانند زنگ زدن در گوش، کاهش شنوایی)، ضربان قلب نامنظم، خونریزی آسان / کبودی، زردی چشم یا پوست، ادرار تیره را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

داروهای تتراسایکلین مانند تیگسیکلین به ندرت ممکن است باعث افزایش جدی فشار در داخل جمجمه (فشار خون داخل جمجمه ای-IH) شوند. خطر این عارضه جانبی برای زنان دارای اضافه وزن در سنین باروری یا مبتلا به IH در گذشته بیشتر می باشد. در صورت ایجاد IH، معمولاً پس از قطع تیژسایکلین از بین می رود. با این حال، احتمال از دست دادن بینایی یا نابینایی دائمی وجود دارد. در صورت بروز عارضه هایی مانند سردردهای شدید یا دائم، حالت تهوع / استفراغ دائم، ایجاد تغییراتی در (مانند تاری / دو دید، کاهش بینایی، نابینایی ناگهانی) فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این دارو به دلیل نوعی باکتری مقاوم ،به ندرت ممکن است باعث بیماری روده ای شدید (اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل) شود. این عارضه ممکن است در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از قطع درمان رخ دهد. در صورت بروز عارضه هایی مانند اسهال دائم، درد / گرفتگی شکم یا معده، خون / مخاط در مدفوع فوراً به پزشک خود اطلاع دهید و از مصرف داروهای ضد اسهال یا مواد افیونی خودداری کنید زیرا این محصولات ممکن است باعث بدتر شدن آنها شوند.

مصرف این دارو برای دوره های طولانی مدت یا مکرر ممکن است منجر به ایجاد برفک دهانی یا عفونت مخمر جدید شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، تغییر ترشحات واژن یا سایر علائم جدید با پزشک خود تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف داروی تایگاسیل (تایگسایکلین)

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا (مانند داکسی سایکلین، مینوسایکلین، تتراسایکلین) و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری های کبدی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تیگسیکلین ممکن است باعث اختلال در عملکرد واکسن های باکتریایی زنده (مانند واکسن تیفوئید) شود. از انجام واکسیناسیون بدون موافقت پزشک خود خودداری کنید.

این دارو ممکن است حساسیت فرد را نسبت به آفتاب افزایش دهد. وقت خود را در زیر نور آفتاب محدود کنید. از استفاده از دستگاه ها و چراغ های سولاریوم پرهیز کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی، تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است کودکان کمتر از 8 سال حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص تغییر رنگ دندان نشان دهند. تغییر رنگ دندان در کودکان بزرگتر و در بزرگسالان جوان نیز مشاهده شده است. در رابطه با خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت بارداری یا قصد بارداری، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از تایگسایکلین به دلیل احتمال آسیب به جین از بارداری خودداری کنید. در صورت بارداری، فوراً در رابطه با خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی تایگاسیل (تایگسایکلین)

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی تیگاسیل را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای رتینوئید خوراکی (مانند استریتین، ایزوترتینوئین).

سوء مصرف 

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بنابراین مگر به دستور پزشک از مصرف آن برای عفونت های دیگر خودداری کنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایش عملکرد کبد، شمارش و کشت سلولهای خونی) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز این دارو طبق برنامه حائز اهمیت می باشد. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک خود یا پزشک داروخانه یک برنامه دوز جدید بخواهید.

نگهداری

برای جزئیات نگهداری ،دستورالعمل های محصول را مطالعه کرده و با پزشک داروخانه مشورت کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش