ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

جاکاوی (روکسولیتینیب) Jakavi (Ruxolitinib)

نام های تجاری: روکسولیتینیب فسفات جاکافی جاکاوی ریلاتا
توضیحات صوتی:

کاربرد قرص جاکاوی JAKAVI چیست؟

داروی جاکاوی (Jakavi) با نام عمومی روکسولیتینیب شناخته می شود. این دارو برای درمان اختلالات در مغز استخوان کاربرد دارد. کپسول جاکاوی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا FDA بوده و برای درمان برخی از بیماری های دیگر از جمله بزرگ شدن طحال (اسپلنومگالی) و همچنین پلی سیتمی ورا در بزرگسالان توسط پزشک متخصص تجویز می شود. برای کودکان 12 ساله و بالاتر نیز در درمان بیماری های حاد و یا مزمن پیوند از داروی جاکاوی Jakavi استفاده میشود.

خرید داروی جاکاوی تنها از مراکز معتبر و رسمی فروش دارو امکان پذیر میباشد. برای خرید داروی جاکاوی و یا کسب اطلاع از قیمت داروی جاکاوی با ما در سایت سامانه سلامت سین سا همراه باشید.

قرص جاکاوی JAKAVI

موارد مصرف داروی جاکاوی(JAKAVI)

نام تجاری: جاکاوی

نام عمومی : روکسولیتینیب

کاربرد قرص جاکاوی در درمان برخی از اختلالات مغز استخوان (میلوفیبروز، پلی سیتمی ورا) استفاده می شود. این دارو از تولید موادی در بدن به نام فاکتورهای رشد جلوگیری می کند. فاکتورهای رشد باعث رشد و تقسیم سلول ها شده و منجر به بروز اختلالات یافت شده در سلول های خونی و طحال این بیماری ها می شوند. این دارو از دسته ی داروهای بازدارنده های کیناز می باشد. اگرچه کپسول جاکاوی JAKAVI درمانی برای این اختلالات نمی باشد اما می تواند به بهبود برخی از علائم مانند ناراحتی شکمی، درد زیر دنده های چپ، احساس سیری زودرس، تعریق شبانه، درد استخوان / عضله کمک کند.

 جاکاوی و درمان سرطان

به علاوه از روکسولیتینیب (JAKAVI) (به دلیل خاصیت تضعیف کنندگی سیستم ایمنی بدن) برای درمان برخی مشکلاتی که ممکن است پس از پیوند سلول های بنیادی یا مغز استخوان (بیماری پیوند علیه میزبان- GVHD) رخ دهد، استفاده می شود. 

مشاوره تهیه جاکاوی 

اَشکال دارویی جاکاوی (JAKAVI)

قرص خوراکی جاکاوی (جاکاوی 5 میلی گرم؛ جاکاوی 10 میلی گرم؛ جاکاوی 15 میلی گرم؛ جاکاوی 20 میلی گرم؛ جاکاوی 25 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف روکسولیتینیب (جاکاوی)

پیش از هر بار مصرف کپسول JAKAVI راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید به صورت خوراکی، معمولاً دو بار در روز، طبق دستور پزشک و همراه با غذا یا بدون آن مصرف شود. در صورت ناتوانی در بلع قرص به طور کامل، در رابطه با راه های دیگر مصرف این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

دوز مصرفی دارو بر اساس شرایط پزشکی، نتایج آزمایشگاه، پاسخ بدن به درمان و سایر داروهای مصرفی تعیین می شود. تمام محصولات مصرفی خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک خود و پزشک داروخانه اطلاع دهید.

در هنگام مصرف این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر به توصیه ی پزشک. گریپ فروت می تواند احتمال بروز عوارض داروی جاکاوی را افزایش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

ممکن است پزشک برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی، این دارو را با دوز کم شروع کند و به تدریج میزان دوز را افزایش دهد. به دقت از دستورالعمل های پزشک خود پیروی کنید. از افزایش میزان دوز مصرفی و مصرف طولانی تر از مدت تجویز شده خودداری کنید. زیرا این کار نه تنها به تسریع بهبود کمکی نخواهد کرد بلکه احتمال بروز عوارض جانبی را نیز افزایش می دهد.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از قطع مصرف روکسولیتینیب بدون مشورت با پزشک خودداری کنید. با قطع ناگهانی این دارو، برخی عارضه ها ممکن است تشدید شوند. همچنین امکان دارد علائمی مانند تب، اختلال در تنفس، سرگیجه و خونریزی / کبودی غیرمعمول مشاهده شود. معمولاً برای جلوگیری از بروز این علائم پس از قطع درمان با این دارو، پزشک به تدریج دوز مصرفی را کاهش می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید. بروز علائم جدید یا تشدید آن ها را بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

در صورت عدم بهبود و تشدید بیماری، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

مشاوره خرید داروی جاکاوی 

عوارض قرص جاکاوی JAKAVI

سرگیجه، اسهال، سردرد، افزایش وزن یا گاز معده می تواند از عوارض قرص جاکاوی باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

استفاده از این دارو می تواند عوارض جانبی جدی به همراه داشته باشد. با این حال به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق وضعیت بیمار توسط پزشک می تواند خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند خستگی غیرمعمول، خونریزی / کبودی آسان، تغییرات غیر معمول پوست را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است مصرف کپسول جاکاوی ایرانی یا خارجی توانایی فرد را در مبارزه بر علیه عوامل عفونت زا را کاهش و در نتیجه احتمال ابتلا به عفونت های خطرناک (و به ندرت کشنده) را افزایش داده و یا عفونت های کنونی را تشدید کند. بروز علائم ابتلا به عفونت (مانند تب، لرز، سرفه، عارضه های دردناک پوستی یا تاول، گلودرد مداوم) را به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض داروی جاکاوی

همچنین این دارو ممکن است خطر ابتلا به نوعی عفونت نادر مغزی اما بسیار جدی (و گاه کشنده) (لکوانسفالوپاتی چندکانونی پیش‌رونده-PML) را افزایش دهد. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی مانند از دست دادن هماهنگی اندام و/یا تعادل، ضعف، تغییر ناگهانی افکار (مانند گیجی، اختلال در تمرکز)، اختلال در حرکت دادن عضلات، اختلالات گفتاری، تشنج و تغییرات بینایی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این دارو به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید و دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض داروی جاکاوی JAKAVI این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

مشاوره خرید آمپول جاکاوی 

موارد احتیاطی و منع مصرف داروی جاکاوی

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

JAKAVI

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص عفونت های کنونی / گذشته / عود کننده (مانند سل)، بیماری کلیوی، بیماری کبدی و سرطان پوست مطلع سازید.

داروی جاکاوی ممکن است باعث سرگیجه شود و استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند این سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو می تواند فرد را در معرض ابتلا به عفونت قرار دهد یا ممکن است عفونت های فعلی را تشدید کند. از تماس با افراد مبتلا به بیماری های مسری (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا، سل (توبرکلوزیس)) خودداری کنید. در صورت قرارگیری در معرض عفونت یا برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

از انجام واکسیناسیون بدون مشورت با پزشک خود خودداری کرده و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) پرهیز کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

تنها در صورت لزوم از کپسول جاکاوی در هنگام بارداری استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به دلیل احتمال آسیب رسانی به نوزاد، شیردهی به نوزاد در طی درمان و 2 هفته پس از قطع مصرف دارو توصیه نمی شود. بنابراین حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

خرید داروی جاکاوی 

تداخلات دارویی روکسولیتینیب (جاکاوی)

تداخل  دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای دیگری که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند / خطر عفونت را افزایش می دهند (مانند ناتالیزوماب، ریتوکسیماب).

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. از انجام منظم آزمایش های پزشکی (مانند شمارش کامل سلول های خونی، بررسی سطح کلسترول / تری گلیسیرید، معاینات پوستی) در حین درمان و قبل از شروع مصرف داروی جاکاوی JAKAVI، غافل نشوید. به طور مرتب به پزشک مراجعه نموده و تمامی تست های آزمایشگاهی را انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

کپسول جاکاوی را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

خرید داروی جاکاوی در ایران

خرید داروی جاکاوی (Jakavi) تنها با نسخه پزشک و از مراکز معتبر فروش دارو امکان پذیر است. این دارو به طور معمول برای درمان اسپلنومگالی؛ پلی سیتمی و بیماری حاد پیوند در مقابل میزبان تجویز میشود. این دارو علاوه بر FDA آمریکا، مورد تایید آژانس دارویی اروپا نیز میباشد.

برای سفارش و خرید قرص جاکاوی (جاکافی) می توانید از لینک زیر در سایت سامانه سلامت سین سا اقدام نمایید. همچنین با توجه به دوز مصرفی این دارو، قیمت جاکاوی در دوز های 5mg-10mg-15mg-20mg-25mg متفاوت می باشد.

 

 

سفارش داروی جاکاوی 

پرسش های متداول


خیر، قرص را هرگز خرد یا نصف نکنید و آن را یک جا ببلعید. در صورتی که بلع آن به هر دلیلی امکان پذیر نباشد می توان با نظر پزشک از لوله تغذیه بینی به معده آن را وارد بدن نمود.

اثر جاکاوی روی بدن از 2 تا 4 هفته پس از آغاز درمان شروع می شود، اما معمولاً پزشک درمان را برای حداقل 6 ماه ادامه می دهد تا نحوه اثربخشی آن را مشاهده کند. میزان اثربخشی آن به نوع سرطان، مرحله آن و شرایط بیمار بستگی دارد. ممکن است در صورتی که دارو اثر مثبتی نداشته باشد، درمان با آن قطع شود.

جاکاوی داروی شیمی درمانی نمی باشد. این دارو، در دسته داروهای مورد استفاده در درمان‌های هدفمند قرار گرفته و با اثر روی فاکتورهای مؤثر در تولید سلول‌های خونی و عملکرد سیستم ایمنی بدن، میزان و چگونگی تولید سلول‎های خون را کنترل می کنند.

بهتر است این کار را انجام نداد، قطع ناگهانی دارو می تواند باعث بروز عوارض ناخوشایندی همچون تب، معده درد، تنگی نفس، سرگیجه و کبودی غیرعادی بدن شود. به همین منظور توصیه می شود که این دارو طبق نظر پزشک و به مرور کم شود تا زمانی که بتوان آن را کامل قطع کرد.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش