ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ایرسا (جفیتینیب) Iressa (Gefitinib)

نام های تجاری: ایرسا جفیسا

موارد مصرف

جفیتینیب، برای درمان سرطان ریه مصرف می شود. این دارو، رشد سلول های سرطانی را کند می کند یا متوقف می سازد. جفیتینیب، پروتئین خاصی (آنزیمی به نام تیروزین کیناز) را مهار می کند.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (۲۵۰ میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف جفیتینیب و درهربار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را، در صورت موجود بودن، مطالعه نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بپرسید.

جفیتینیب را طبق تجویز پزشک، بصورت خوراکی، همراه با غذا یا بدون آن و معمولاً یک بار در روز، مصرف کنید.

اگر در بلعیدن قرص مشکل دارید، قرص را در یک لیوان آب (۱۲۰ تا ۲۴۰ میلی لیتر) قرار دهید و مدت ۱۵ دقیقه خوب هم بزنید سپس همه مخلوط را فوراً بنوشید. سپس بار دیگر فنجان را با ۱۲۰ تا ۲۴۰ میلی لیتر آب پر کرده و آن آب را بنوشید تا مطمئن شوید که دوز دارو را بصورت کامل دریافت کرده اید.

داروهای کاهنده و مسدود کننده اسید معده (مانند مهارکننده های پمپ پروتون، مسدود کننده های H2، آنتی اسیدها)، جذب جفیتینیب و اثر آن را کاهش می دهند. درصورت مصرف مهارکننده های پمپ پروتون (مانند امپرازول، لانزوپرازول) حداقل ۱۲ ساعت قبل یا ۱۲ ساعت بعد از آن، جفیتینیب را مصرف کنید. همچنین اگر درحال مصرف داروهای ضد اسید یا مسدود کننده H2 (مانند فاموتیدین، رانیتیدین) هستید، آنها را حداقل ۶ ساعت قبل یا ۶ ساعت بعد از جفیتینیب مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار، میزان پاسخ دهی او به درمان، تست های آزمایشگاهی و سایر داروهای مصرفی اش، تعیین خواهد شد. حتماً نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید.

بیشترین اثرگزاری این دارو، در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای کمک به یادآوری این امر، دارو را هر روز و در یک زمان خاص مصرف کنید.

دوز دارو و مقدار مصرفی آن را افزایش ندهید. با انجام این امر، بیماری تان سریع تر بهبود نمی یابد بلکه خطرات ناشی از عوارض جانبی افزایش خواهند یافت.

عوارض جانبی

اسهال، راش، آکنه، حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، مشکلات ناخن، ریزش مو، قرمزی / زخم دهان یا گلو یا ضعف غیرعادی، ممکن است رخ دهد. درصورت تشدید یا تداوم هریک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان، این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که براین باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

حالت تهوع مداوم، استفراغ، اسهال یا از دست دادن اشتها ممکن است منجر به کاهش جدی آب بدن (کم آبی بدن) و مشکلات کلیوی شود. در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن از جمله موارد زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: کاهش غیرعادی ادرار، خشکی دهان / تشنگی غیرعادی، ضربان قلب سریع، سرگیجه / سبکی سر.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نامحتمل اما جدی زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: خونریزی غیرعادی (سرفه خونی، خون در ادرار)، تحریک / درد چشم، تورم مچ پا / پا.

جفیتینیب، به ندرت منجر به ایجاد بیماری (احتمالاً کشنده) ریوی می شود (بیماری بینابینی ریه -ILD). در صورت بروز مشکلات تنفسی، سرفه یا تب، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

در صورت داشتن اسهال مداوم یا راش، فوراً با پزشکتان تماس بگیرید. او ممکن است موقتاً جفیتینیب را قطع کند (تا ۱۴ روز) که این امر عوارض جانبی را متوقف خواهد ساخت. سپس دوباره درمان با همان دوز از سر گرفته خواهد شد.

واکنش های آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد با این وجود درصورت وقوع آن، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید. علائم واکنش های آلرژیک عبارتند از: راش شدید، خارش / تورم (مخصوصاً در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه و دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را دربرنمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر مطلع سازید: بیماری های ریوی (مانند فیبروز ریوی)، بیماری کلیوی شدید، مشکلات چشمی، زخم های معده / روده، سایر مشکلات معده / روده (مانند دیورتیکولیت، انسداد، بیماری روده)، سیگار کشیدن و سرطانی که به روده گسترش یافته است.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشکتان را مطلع سازید. هنگام مصرف جفیتینیب نباید باردار شوید زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. هنگام مصرف این دارو و به مدت ۲ هفته پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنید. اگر باردار هستید، فوراً در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشکتان صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل وجود خطرات احتمالی برای نوزاد شیرخوار، شیردهی هنگام مصرف جفیتینیب توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت، حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: " رقیق کننده خون " (وارفارین)، داروهای کاهنده اسید معده (مانند رانیتیدین، سایمتیدین، فاموتیدین، امپرازول، لانزوپرازول، رابِپرازول)، وینورلبین، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (مانند ایبوپروفن، ناپروکسن)، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون).

سوء مصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کند، دچار علائم جدی مانند غش کردن یا دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس یگیرید. سایر علائم سوء مصرف این دارو عبارتند از: اسهال شدید/ مداوم، راش شدید.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سرخود به دیگران تجویز نکنید‌.

از انجام منظم تست های آزمایشگاهی/پزشکی دوره ای (مانند تست های عملکرد کلیه / کبد) غافل نشوید‌. انجام این آزمایش ها می تواند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کند‌.

دوز فراموش شده

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید اما اگر کمتر از ۱۲ ساعت تا مصرف دوز بعدی مانده است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. دوز بعدی را به موقع مصرف کنید. همچنین برای جبران فراموشی، دوز را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید و از آن در حمام و دستشویی نگهداری نکنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

داروها را داخل توالت یا چاه فاضلاب نیندازید. مگراینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. درصورت منقضی شدن محصول یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش