ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

جمزار (جمسیتابین) Gemzar (Gemcitabine)

نام های تجاری: جمزار اینفیوجم جمسیتابین آزودوس جمنیل جمتاز کموجم جم زول جم سیتابین اکتِ جم سیتابین هیدروکلراید جم سیبان جم سی مکس تیاجم جمسی-سل انکوزار ریبوزار جمسیتابین ا ب و (بیشتر)
توضیحات صوتی:

موارد مصرف داروی جمسیتابین (جمزار)

نام تجاری : جمزار

نام عمومی: جمسیتابین

جمزار (جنسیتابین)

مشاوره قیمت خرید داروی جمزار

از این دارو در درمان بعضی از سرطان ها (مانند پستان، ریه، تخمدان، پانکراس (لوزالمعده)) استفاده می شود. این دارو یک داروی شیمی درمانی است که به کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی کمک می کند.

جمزار

اَشکال دارویی جمزار

  • پودر تزریق جمزار داخل وریدی (1 گرم؛ 2 گرم؛ 200 میلی گرم) ؛

  • محلول داخل وریدی جمزار (10 میلی گرم در میلی لیتر-NaCl 0. 9؛ 100 میلی گرم در میلی لیتر؛ 38 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف آمپول جمزار

این دارو توسط یک پرستار یا پزشک به صورت وریدی تزریق می شود. این دارو طبق دستور پزشک و معمولاً طی 30 دقیقه تزریق می شود. دوز دارو طبق شرایط پزشکی، اندازه بدن و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود.

عوارض جانبی داروی جمسیتابین (جمزار)

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، زخم های دهان، خواب آلودگی، درد عضلانی و درد / قرمزی / تورم در محل تزریق می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

ممکن است در طی درمان به طور موقتی مو ریزش پیدا کند. معمولاً پس از قطع مصرف دارو، رشد طبیعی مو به حالت طبیعی باز می گردد.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند. با این حال به خاطر داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت و مراقبت کافی توسط پزشک ممکن است خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

عوارض جمزار

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند علائم مشکلات ریوی (مانند تنگی نفس، سرفه)، سرگیجه / سبکی سر، غش کردن، تورم مچ پا / ساق پا / دست ها، بی حسی / سوزن سوزن شدن پوست، ضربان قلب سریع / آهسته / نامنظم، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر مقدار ادرار، ادرار خونی)، علائم بیماری کبدی (مانند زردی چشم / پوست، ادرار تیره، درد معده / شکم) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز علائمی مانند درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، سردرد شدید، اختلال در تکلم، ضعف یک نیمه بدن، تغییر بینایی، تغییر ذهنی / خلقی (مانند گیجی)، تشنج فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این دارو ممکن است عملکرد مغز استخوان را تضعیف کرده و منجر به کاهش تعداد سلول های خونی مانند سلول های قرمز، سلول های سفید و پلاکت ها شود که در نتیجه باعث کم خونی، کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت یا کبودی / خونریزی آسان شود. بروز علائمی مانند خستگی غیرمعمول، رنگ پریدگی پوست، علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز)، کبودی / خونریزی آسان را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف جمسیتابین (جمزار)

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص ابتلا به بیماری های کبدی، بیماری های کلیوی، رادیوتراپی (پرتودرمانی)، مشکلات قلبی (مانند ضربان قلب نامنظم، نارسایی قلبی) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود و استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند فرد را در معرض ابتلا به عفونت قرار دهد یا ممکن است عفونت های فعلی را تشدید کند. از تماس با افراد مبتلا به بیماری های واگیردار (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. در صورت قرار گرفتن در معرض عفونت یا برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، در استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

ممکن است زنان مسن حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو بخصوص ابتلا به عفونت و کبودی و خونریزی آسان نشان دهند.

در صورت بارداری یا احتمال بارداری به پزشک خود اطلاع دهید. از بارداری در طی مصرف این دارو به دلیل احتمال آسیب به جنین خودداری کنید. پزشک قبل از شروع مصرف دارو باید یک تست بارداری انجام دهد. زنان باید از راه های مطمئن پیشگیری از بارداری در طی مصرف دارو و 6 ماه پس از قطع مصرف دارو و مردان باید از راه های مطمئن پیشگیری از بارداری در طی مصرف دارو و 3 ماه پس از قطع مصرف دارو استفاده کنند. در صورت باردار شدن یا بارداری شریک جنسی خود فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به دلیل احتمال آسیب رسانی به نوزاد، شیردهی به نوزاد در طی درمان و 1 هفته پس از قطع مصرف دارو توصیه نمی شود. بنابراین حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخل دارویی جمسیتابین (جمزار)

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی جمسیتابین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف جمزار

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند شمارش کامل سلولهای خونی، عملکرد کبد / کلیه، سنجش فشار خون) غافل نشوید. به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و تمامی تست های آزمایشگاهی را انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز این دارو طبق برنامه حائز اهمیت می باشد. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک خود یا پزشک داروخانه یک برنامه دوز جدید بخواهید.

نگهداری

این دارو در بیمارستان ها و کلینیک ها تزریق می شود و در خانه نگهداری نمی شود.

مشاوره قیمت خرید و سفارش  داروی جمزار

پرسش های متداول


بله، جمسیتابین (جمزار) نوعی داروی شیمی درمانی است که در درمان سرطان‌های مختلفی از جمله سرطان مثانه و سرطان پستان کاربرد دارد. این دارو در طبقه آنتی متابولیت داروهای شیمی درمانی قرار گرفته و سرعت رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی را کاهش داده و یا متوقف می کند.

ریزش مو یکی از عوارض جانبی شایع در استفاده از جمسیتابین است؛ ریزش موهای سر، صورت و بدن پس از استفاده از این دارو مشاهده شده است. پس از اتمام دوره درمان موها مجدداً رشد می کنند ولی ممکن است جنس، بافت و رنگ آن ها متفاوت باشد.

معمولاً این دارو تا دو ساعت پس از تزریق از طریق ادرار دفع می شود. مصرف مایعات در طول دوره درمان ضروری بوده و از باقی ماندن طولانی مدت دارو در مثانه و بروز آسیب های ناشی از آن جلوگیری می کند.

با توجه به کاهش قدرت ایمنی بدن در هنگام درمان با جمسیتابین، واکسیناسیون و ایمنی سازی اهمیت بسیاری دارد. با این حال باید توجه داشت که از واکسیناسیون با واکسن های حاوی ویروس های زنده باید پرهیز کرد، چرا که احتمال بروز عوارض و بیماری های ناشی از آن بالا می رود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش