ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

جم فیبروزیل Gemfibrozil

نام های تجاری: جم فیبروزیل-عبیدی جم فیبروزیل -شفا جم فیبروزیل-عبیدی جمفکتو جم فیبروزیل-حکیم جمی پید لوپید جمفیبروزیل (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو به همراه یک رژیم غذایی مناسب برای کمک به کاهش کلسترول "بد" و چربی ها (مانند LDL، تری گلیسیرید) و بالا بردن کلسترول "خوب" در خون استفاده می شود. جم فیبروزیل به گروهی از داروها معروف است که به عنوان "فیبرات" شناخته می شوند. با کاهش مقدار چربی تولید شده توسط کبد کار می کند.کاهش تری گلیسیرید در افرادی که سطح تری گلیسرید بالایی دارند، ممکن است خطرات بیماری پانکراتیت را کاهش دهد.

اما ممکن است اثری روی خطر حمله قلبی یا سکته نداشته باشد. با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای این دارو صحبت کنید.

علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی مناسب (مانند رژیم کم کلسترول / کم چربی)، سایر تغییراتی در سبک زندگی به این دارو کمک میکند بهتر عمل کند و شامل ورزش، کاهش وزن در صورت اضافه وزن و قطع سیگار است. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولاً دو بار در روز 30 دقیقه قبل از وعده های غذایی صبحانه و ناهار به صورت خوراکی مصرف کنید.

میزان مصرف براساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است.

اگر داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول مصرف می کنید مانند کلستیرامین یا کلستیپول، حداقل 1 ساعت قبل یا حداقل 4-6 ساعت پس از مصرف این داروها، جم فیبروزیل را مصرف کنید.

این محصولات می توانند با جم فیبروزیل واکنش نشان دهند و مانع از جذب کامل آن شوند.

این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین بازدهی را برای شما داشته باشد. به یاد داشته باشید که این دارو را هر روز در ساعت های معین مصرف کنید. مصرف این دارو را ادامه دهید حتی اگر احساس بهبودی دارید. بیشتر افراد با کلسترول / تری گلیسیرید بالا احساس بیماری نمی کنند.

 

به توصیه های پزشک در مورد رژیم غذایی و ورزش توجه کنید.

ممکن است حداکثر 3 ماه طول بکشد تا بهبودی کامل بوسیله دارو ایجاد شود

عوارض جانبی

ناراحتی معده، درد معده / شکم یا طعم غیرمعمول رخ میدهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو به ندرت ممکن است باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا و مشکلات کبدی شود. در صورت مشاهده هر یک از این عوارض جانبی جدی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید: درد شدید معده / شکم، تهوع مداوم / استفراغ، زردی چشم / پوست، ادرار تیره.

این دارو به ندرت ممکن است باعث مشکلات عضلانی شود که به بیماری جدی به نام رابدومیولیز منجر میشود.

در صورت بروز هر یک از این علائم، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: درد عضلانی / حساسیت به لمس / ضعف (به ویژه با تب یا خستگی غیرمعمول)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار).

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله: علائم عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم)، کبودی / خونریزی آسان، خستگی غیرمعمول، ضربان قلب نامنظم، بی حسی / سوزن سوزن شدن بازوها و پاها، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری یا حساسیت به "فیبرات" های دیگر مانند فنوفیبرات پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کبدی (مانند سیروز صفراوی)، بیماری کیسه صفرا، بیماری کلیه، مصرف الکل مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارت است از: آسوناپرویر، "داروهای رقیق کننده خون" (مانند وارفارین)، کلشی سین، رپاگلینید، داروهای "استاتین" (مانند آتورواستاتین، لوواستاتین، سیمواستاتین).

این دارو باعث کند شدن دفع داروها از بدن شده، که بر نحوه عملکرد آنها تأثیر می گذارد.

نمونه هایی از این داروهایی که استفاده میشوند شامل الاگولیکس، ایرینوتکان، پیوگلیتازون، سلکسی پگ، یک محصول ترکیبی خاص است که برای درمان هپاتیت C مزمن (اوبیتاسویر / پاریتاپروویر / ریتوناویر / داسابوویر)

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تست های آزمایشگاهی وپزشکی (مانند سطح کلسترول / تری گلیسیرید، آزمایشات عملکرد کلیه / کبد، شمارش کامل خون) باید به صورت دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما کنترل شود و عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش