ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

جنتامایسین Gentamicin

نام های تجاری: جنتامایسین-اکسیر جنتادیک (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو در جلوگیری یا درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی استفاده می شود و رشد باکتری ها را متوقف می کند. این دارو از دسته ی داروهای آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید می باشد.

 

زمان و نحوه مصرف

این دارو باید معمولاً هر 8 ساعت به صورت وریدی یا عضلانی و طبق دستور پزشک تزریق شود. دوز دارو بر اساس شرایط پزشکی، وزن و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود. ممکن است برای کمک به یافتن بهترین دوز برای شرایط فعلی تست های آزمایشگاهی (مانند عملکرد کلیه، سطح دارو در خون) انجام شود.

در صورت مصرف سر خود این دارو، تمام دستورالعمل های تهیه و مصرف آن را از پزشک بپرسید. پیش از مصرف، دارو از نظر ظاهری و وجود ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت مشاهده هر یک از این دو مورد، از مصرف دارو خودداری کنید. روش نگهداری و از دسترس خارج کردن لوازم پزشکی را بیاموزید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید قطع شود. قطع دارو، زودتر از موعد تجویز شده می تواند منجر به بازگشت عفونت شود.

در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت، پزشک را در جریان امور قراردهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، ناراحتی معده یا از دست دادن اشتها می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرکدام از عوارض جانبی نادر اما جدی مانند بی حسی یا سوزن سوزن شدن، گرفتگی یا ضعف عضله، تشنج به پزشک مراجعه کنید.

به دلیل وجود باکتری مقاوم در این دارو، مصرف آن به ندرت باعث بیماری شدید روده ای (اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل) می شود. که در این صورت، وضعیت پیش آمده در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از قطع درمان ادامه خواهد داشت. در صورت دارا بودن علائمی همچون اسهال مداوم، درد یا گرفتگی شکم و معده، خون یا مخاط در مدفوع فوراً به پزشک مراجعه کنید.

استفاده ی طولانی مدت یا مکرر از این دارو منجر به برفک دهانی یا عفونت مخمر جدید خواهد شد. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، تغییر ترشحات واژن یا سایر علائم جدید به پزشک خود مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا سایر آنتی بیوتیک ها (مانند توبرامایسین، آمیکاسین) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی (مانند سولفیت ها) باشد.که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص فیبروز سیستیک، مشکلات شنوایی (از جمله ناشنوایی، کاهش شنوایی)، مشکلات کلیوی، کمبود مواد معدنی در خون (از جمله پتاسیم، منیزیم، کلسیم)، میاستنی گراویس، بیماری پارکینسون مطلع سازید.

جنتامایسین ممکن است سبب عملکرد نادرست واکسن های زنده ی باکتریایی (مانند واکسن تیفوئید) شود. از انجام واکسیناسیون در حین مصرف این دارو بدون تجویز پزشک خودداری کنید.

قبل از عمل جراحی، تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، بدون نسخه یا محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص آسیب کلیوی نشان دهند.

مصرف این دارو در حین بارداری توصیه نمی شود. اگرچه در زنانی که داروهای مشابه مصرف کرده اند، آسیب به نوزادان گزارش شده است، اما ممکن است خطر آسیب این دارو با آنها یکسان نباشد. در مورد خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

مقدار اندکی از این دارو از شیر مادر به نوزاد منتقل می شود. با این حال، بسیاری از پزشکان شیردهی را هنگام مصرف این دارو بی خطر می دانند. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

در صورت مصرف همزمان جنتامایسین با سایر داروهایی که می توانند کلیه ها یا شنوایی را تحت تأثیر قرار دهند، ممکن است خطر آسیب به کلیه یا کاهش شنوایی را افزایش دهند. داروهای خطرساز عبارتند از: آمیکاسین، توبرامایسین، آمفوتریسین B، سیدوفوویر، سیس پلاتین، پلی میکسین B، سفالوسپورین ها مانند سفالوریدین، ​​داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن و غیره اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

ممکن است برای نظارت بر پیشرفت یا بررسی عوارض جانبی دارو تست های آزمایشگاهی (مانند عملکرد کلیه، شمارش کامل سلولهای خون، قند خون) به صورت دوره ای انجام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

برای اطلاع از جزئیات نگهداری دارو به دستورالعمل های دارو مراجعه کنید و با پزشک داروخانه مشورت کنید. تمام داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات نگه دارید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش