ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دائونوروبیسین و سیتارابین لیپوزومال Cytarabine & daunorubicin (liposomal)

نام های تجاری: ویزئوس

موارد مصرف

این دارو یک محصول ترکیبی از داونوروبیسین و سیتارابین لیپوزوم است و برای درمان سرطان خون استفاده می شود. این یک داروی شیمی درمانی است که باعث کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

پودر تزریق داخل وریدی (100 میلی گرم - 44 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک معالج از طریق تزریق وریدی تجویز می شود. همچنین انجام این عمل تزریق معمولا در مدت بیش از 90 دقیقه انجام می­گیرد. دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد، اندازه بدن و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می­شود.

در زمان استفاده از این دارو سعی کنید مایعات زیادی بنوشید، مگر اینکه پزشک شما دستور دیگری در این خصوص داده باشد. زیرا انجام این کار به کاهش خطر عوارض جانبی خاص (مانند افزایش اسید اوریک) کمک می کند.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، یبوست، اسهال و از دست دادن اشتها می توانند از عوارض این دارو باشند. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن وعده غذایی کوچک یا نخوردن غذا و محدود کردن فعالیت منجر به کاهش برخی از این اثرات می­شود. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

همچنین ممکن است عوارضی مانند درد یا زخم در دهان و گلو ایجاد شود. دندان های خود را با دقت مسواک بزنید، سعی کنید از دهان شویه حاوی الکل استفاده نکنید و دهان خود را غالباً با آب خنک مخلوط با جوش شیرین یا نمک بشویید. همچنین بهتر است غذاهای نرم و مرطوب مصرف کنید.

از عوارض دیگر این دارو ریزش مو می باشد. که بعد از پایان وقطع دوره درمان، مو به رشد طبیعی خود برمی­گردد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: خونریزی غیرمعمول / کبودی (مانند لکه های قرمز کوچک روی پوست، مدفوع سیاه / خونی، ادرار خونی، استفراغ شبیه تفاله قهوه) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

قبل از استفاده از این محصول، اگر به داونوروبیسین، لیپوزوم داونوروبیسین، سیتارابین یا لیپوزوم سیتارابین حساسیت دارید، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مشکلات خون / خونریزی (مانند کم خونی)، نقرس، مشکلات قلبی (مانند نارسایی قلبی، ضربان قلب نامنظم)، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، پرتودرمانی ( به خصوص در ناحیه قفسه سینه) و بیماری ویلسون را مطلع سازید.

این دارو می تواند احتمال ابتلا به بیماری ها و یا شدت بیماری های فعلی را بیشتر کند. بنابراین برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید. از تماس با افرادی که دچار بیماری های مسری هستند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) پرهیز کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن فلج اطفال را از راه دهان یا واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

همچنین در تماس با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر که احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی دارند، احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

این دارو حاوی مس است. بنابراین در صورت داشتن هرگونه بیماری (مانند بیماری ویلسون) که نیاز به محدود کردن و جلوگیری از استفاده از مس دارد، احتیاط کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در کودکان، این دارو می تواند نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه مشکلات قلبی حساسیت بیشتری را نشان دهند.

لیپوزوم داونوروبیسین / سیتارابین نباید در دوران بارداری استفاده شوند. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً پزشک خود را در جریان بگذارید. چون این دارو ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. در هنگام استفاده از این دارو و به مدت6 هفته پس از قطع درمان در مورد روشهای مطمئن پیشگیری از بارداری اطلاعات کسب کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در زمان استفاده از این دارو و 2 هفته پس از درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و اختلال تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند عملکرد کلیه / کبد، شمارش کامل فاکتورهای خون، اسید اوریک، EKG) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود. اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود مشورت کنید.

نگهداری

این دارو قابل نگهداری در منزل نیست و تنها در بیمارستان تجویز می شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش