ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تافینلار (دابرافنیب) Tafinlar (Dabrafenib)

نام های تجاری: تافینلار

موارد مصرف

از دابرافنیب ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با داروی دیگر همچون (ترامتینیب) برای درمان نوعی سرطان پوست (ملانوم) استفاده ­شود. این دارو همچنین به همراه ترامتینیب برای درمان سرطان تیروئید و نوعی سرطان ریه (سرطان ریه سلول های غیر کوچک- NSCLC) استفاده می شود. دابرافنیب باعث کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی در بدن می­شود­.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی (50 میلی گرم؛ 75 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده از دارافنیب وهربار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط داروساز ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید، می­ توانید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو را طبق نظر پزشک معالج معمولاً دو بار در روز و با فاصله 12ساعت، با معده خالی، حداقل 1 ساعت یا 2 ساعت بعد از غذا مصرف کنید. دارو را کامل ببلعید و از جویدن وله کردن دارو اجتناب کنید.

دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می ­شود.

دوز مصرفی دارو را خودسرانه افزایش ندهید و این دارو را بیشتر از زمان تجویز مصرف نکنید. زیرا این کار نه تنها باعث افزایش بهبودی وضعیت شما نخواهد شد بلکه ممکن است خطر عوارض جانبی جدی را برای شما افزایش دهد. از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزادی که هنوز متولد نشده آسیب برساند، بنابراین زنانی که باردار هستند یا فکر می­کنند ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد و غبار حاصل از کپسول ها را استنشاق کنند.

عوارض جانبی

ریزش مو، ضخیم شدن لایه های خارجی پوست، سردرد، تورم / پوسته پوسته شدن از پا / دست و درد مفصل / عضله / کمر می­توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، پزشک را در جریان بگذارید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

اگرچه این دارو برای درمان برخی سرطان های پوست استفاده می شود، اما به ندرت ممکن است باعث سرطان جدید پوست یا برخی دیگر از سرطان ها شود. در صورت مشاهده هرگونه تغییرات پوستی غیرمعمول(مانند زخم های پوستی / توده ها، زگیل، تغییر در اندازه / رنگ خال، برجستگی پوست که خونریزی یا بهبودی ندارد) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما باید قبل از شروع درمان، هر 2 ماه، در طول درمان و تا 6 ماه پس از قطع این دارو، پوست شما را بررسی کند.

این دارو به ندرت ممکن است باعث افزایش قند خون در شما شود، که این اتفاق می تواند باعث یا بدتر شدن دیابت شود. در صورت مشاهده علائم افزایش قند خون مانند افزایش تشنگی / ادرار، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. اگر از قبل دیابت دارید، قند خون خود را به طور منظم طبق دستورالعمل بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. بنابراین پزشک شما نیاز به تنظیم داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی داشته باشد.

در مردان، این دارو می تواند تولید اسپرم را کاهش دهد که این ممکن است باعث کاهش قدرت باروری در مردان شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: کبودی/خونریزی آسان، علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا / پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول / ناگهانی)، علائم عفونت مانند: تب، لرز، گلودرد مداوم، سرفه، سرگیجه / غش و مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: درد چشم / تورم / قرمزی، تغییرات بینایی (مانند تاری دید، حساسیت به نور)، ضربان قلب سریع/ نامنظم، علائم خونریزی در مغز(مانند سردرد شدید، ضعف در یک طرف بدن، مشکلات بینایی، اختلال در گفتار، تشنج یا گیجی)، علائم خونریزی معده/روده (مانند مدفوع سیاه / خونی، استفراغ به تفاله قهوه یا سرگیجه) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

دابرافنیب معمولاً می تواند راش پوستی ایجاد کند که معمولاً جدی نیست. با این حال، شما ممکن است نتوانید آن را جدا از راش پوستی که می تواند نشانه ای از یک عارضه شدید باشد، تشخیص دهید. در صورت بروز راش پوستی بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

دابرافنیب در ترکیب با ترامتینیب به ندرت ممکن است عوارض جانبی جدی دیگری ایجاد کند. بنابراین در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: درد / تورم / قرمزی ناگهانی (معمولاً در پا)، درد قفسه سینه، مشکل تنفس را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، تورم غدد لنفاوی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دابرافنیب، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: کمبود آنزیم خاص (کمبود G6PD)، بیماری کبد و دیابت مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

دارافنیب نباید در دوران بارداری استفاده شود. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً پزشک خود را در جریان بگذارید. چون این دارو ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری را تجویز کند. در هنگام استفاده از این دارو و به مدت 2 هفته پس از قطع درمان (یا به مدت 4 ماه پس از قطع درمان در صورت استفاده از این دارو همراه با ترامتینیب)، در مورد روشهای مطمئن پیشگیری از بارداری غیر هورمونی (از جمله کاندوم و یا دیافراگم های دارای اسپرم کش) اطلاعات کسب کنند. بنابراین مردان و زنان در سنین باروری باید از کاندوم در طول درمان و حداقل 2 هفته پس از قطع درمان (یا حداقل 4 ماه پس از قطع درمان در صورت استفاده از این دارو با ترامتینیب) استفاده کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزادی که هنوز متولد نشده آسیب برساند، بنابراین زنانی که باردار هستند یا فکر می­کنند ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد و غبار حاصل از کپسول ها را استنشاق کنند.

هنوز مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در زمان استفاده از این دارو و 2 هفته پس از درمان (یا 4 ماه پس از قطع درمان در صورت استفاده از این دارو با ترامتینیب) توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی دابرافنیب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

این دارو ممکن است اثر کنترل بارداری هورمونی مانند قرص، پچ یا حلقه را کاهش دهد. که این عمل می تواند منجر به بارداری شود. هنگام استفاده از این دارو باید از شکل قابل اعتماد دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. همچنین اگر دچار لکه بینی یا خونریزی موفقیت آمیز جدید هستید، به پزشک خود بگویید، زیرا اینها ممکن است نشانه هایی باشد که کنترل بارداری شما به خوبی کار نمی کند.

بعضی داروها می توانند بر دفع داروی دافرافنیب از بدن شما تأثیر بگذارند، که این ممکن است بر عملکرد دافرافنیب تأثیر بگذارد. بi عنوان مثال می توان به داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، جمفیبروزیل، آنتی بیوتیک ماکرولید (مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین)، نفازودون، گل راعی، داروهای مورد استفاده در درمان تشنج (مانند فنوباربیتال، فنی توئین) و سایر موارد اشاره کرد.

این دارو می تواند باعث افزایش سرعت دفع سایر داروها از بدن شود، که می تواند بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. از این داروها می توان به میدازولام، وارفارین و غیره اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن، تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند آزمایش BRAF) را قبل از شروع مصرف این دارو و هنگام مصرف آن و همچنین به صورت دوره ای و تا 6 ماه پس از دریافت آخرین دوز انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اما اگر 6 ساعت به زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش