ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دابیگاتران Dabigatran

نام های تجاری: پراداکسا دابیگاتران اتکسیلات دابکسا بریلکسا داگاتران (بیشتر)

موارد مصرف

دابیگاتران

در صورت وجود نوع خاصی از ضربان قلب نامنظم (فیبریلاسیون دهلیزی)، از دابیگاتران برای جلوگیری از سکته مغزی و لخته شدن خون مضر (مانند پاها یا ریه ها) استفاده کنید. دابیگاتران همچنین برای درمان لخته شدن خون در وریدهای پاها (ترومبوز ورید عمقی) یا ریه ها (آمبولی ریوی) و کاهش خطر وقوع مجدد آنها استفاده می شود. این دارو همچنین ممکن است برای جلوگیری از تشکیل این لخته های خون پس از جراحی تعویض مفصل ران استفاده شود. دابیگاتران نوعی داروی ضد انعقاد خون است که با انسداد ماده ای خاص (پروتئینی لخته کننده به نام ترومبین) در خون عمل می کند. همچنین به روان شدن خون در بدن کمک می کند تا خون جریان داشته باشد. برای جلوگیری از تشکیل لخته خون پس از تعویض دریچه قلب مصنوعی، نباید از دبیگاتران استفاده شود. اگر جراحی دریچه قلب انجام داده اید، با پزشک خود در مورد بهترین  نوع دارو برای خود مشورت کنید. بدون اینکه ابتدا با پزشک خود مشورت کنید، مصرف هیچ دارویی از جمله دابیگاتران را قطع نکنید.

دابیگاتران

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده دابیگاتران و هربار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط پزشک داروخانه ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید ، می­توانید با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو را طبق دستورالعمل پزشک معمولاً دو بار در روز بصورت خوراکی به همراه غذا یا بدون آن مصرف کنید.  همچنین برای جلوگیری از لخته شدن بعد از جراحی تعویض مفصل ران یا زانو این دارو را معمولاً یک بار در روز مصرف کنید. ظرف 24 ساعت پس از جراحی از مصرف آنتی اسیدها خودداری کنید، در غیر این صورت ممکن است دابیگاتران به خوبی عمل نکند. اگر ناراحتی معده دارید، دارو را همراه غذا مصرف کنید.

کپسول ها را با یک لیوان آب کامل (8 اونس / 240 میلی لیتر) ببلعید. سعی کنید از خرد کردن، جویدن و شکستن کپسول ها خودداری کنید. زیرا انجام این کار می تواند تمام دارو را به صورت یکجا آزاد کند و خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. این دارو را در جعبه قرص یا جعبه یادآوری دارو قرار ندهید. باید در شیشه اصلی (یا بسته تاول) محکم بسته شود تا از رطوبت در امان بماند.

دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد، عملکرد کلیه و میزان پاسخ بدن به دارو و سایر داروهای مصرفی، تعیین می­شود. بنابراین تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک معالج و پزشک داروخانه اطلاع دهید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو را خودسرانه افزایش ندهید و این دارو را بیشتر از زمان تجویز مصرف نکنید. بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید.

عوارض جانبی

کبودی آسان، خونریزی جزئی (مانند خون دماغ، خونریزی ناشی از بریدگی ها)، ناراحتی یا سوزش معده می توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالج این دارو را تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

سوء مصرف این دارو می تواند بر پروتئین های لخته کننده خون تأثیر بگذارد و باعث خونریزی جدی شود. در صورت مشاهده علائم خونریزی جدی، از جمله: درد غیرمعمول / تورم / ناراحتی، کبودی غیرمعمول / آسان، خونریزی طولانی مدت از بریدگی ها یا لثه ها، خونریزی مداوم / مکرر از بینی، جریان قاعدگی غیرمعمول سنگین / طولانی مدت، ادرار صورتی / تیره، سرفه خونی، استفراغ شبیه تفاله قهوه، سردرد شدید، سرگیجه / غش، خستگی / ضعف غیرمعمول یا مداوم، مدفوع خونی / سیاه / قیر مانند، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: درد معده / شکم، دل درد شدید / تهوع / استفراغ، خستگی غیرمعمول، ادرار تیره و زردی چشم / پوست، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

دابیگاتران

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دابیگاتران در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: دریچه مکانیکی قلب، بیماری کلیوی، مشکلات خونریزی (مانند خونریزی معده / روده/ مغز)، اختلالات خونی (مانند کم خونی، هموفیلی، ترومبوسیتوپنی)، بیماری کبد، آسیب دیدگی اساسی / جراحی اخیر، سکته مغزی، نوعی اختلال خاص لخته شدن (سندرم آنتی فسفولیپید) و سقوط مکرر / آسیب دیدگی مطلع سازید.

بهتر است که در مورد مصرف دابیگاتران به تمام پزشکان و دندانپزشکان اطلاع دهید. همچنین پیش از جراحی یا هرگونه اقدامات پزشکی / دندانپزشکی در مورد مصرف این دارو و تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید. زیرا ممکن است پزشک دستور دهد که مصرف این دارو را قبل از جراحی قطع کنید. دستورالعمل های پزشک خود را با دقت دنبال کنید.

از تزریق عضلانی این دارو خودداری کنید. در صورتیکه لازم باشد این دارو را به عضله تزریق کنید (به عنوان مثال تزریق آنفولانزا)، تقاضا کنید که این عمل در بازو انجام شود. که به این ترتیب در صورت خونریزی و یا استفاده از باند تحت فشار بررسی آسان تر خواهد بود.

این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. همچنین استفاده روزانه از الکل در هنگام استفاده از این دارو ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. از پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد میزان الکلی که می توانید با خیال راحت مصرف کنید سوال کنید.

این دارو می تواند باعث خونریزی شدید شود. همچنین در تماس با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر که احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی دارند، احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید. سعی کنید هنگام تراشیدن از تیغ برقی و هنگام مسواک زدن از مسواک نرم استفاده کنید. در صورت سقوط یا آسیب رساندن به خود، به ویژه اگر به سر خود ضربه وارد شده، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است پزشک نیاز به معاینه شما داشته باشد.

دابیگاتران

افراد مسن هنگام استفاده از این دارو ممکن است در معرض خطر بیشتری برای خونریزی باشند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی ضروری استفاده شود. بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

میفپریستون ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد.

سایر داروها می توانند باعث دفع دابیگاتران از بدن شوند، که ممکن است بر عملکرد دابیگاتران تأثیر بگذارد. بعنوان مثال می توان به داروهای کوبیسیستات، سیکلوسپورین، دروندارون، کتوکونازول، ریفامپین، گل راعی  و سایر موارد اشاره کرد.

آسپیرین ، داروهای شبه آسپیرین (سالیسیلات ها) و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID ها مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب) ممکن است اثراتی مشابه دابیگاتران داشته باشند. این داروها اگر در طول درمان با دابیگاتران مصرف شوند، ممکن است خطر مشکلات خونریزی را افزایش دهند. تمام برچسب های روی محصولات بدون نسخه (از جمله داروهایی که روی پوست مانند کرم های تسکین دهنده درد استفاده می شوند) را به دقت بررسی کنید زیرا این محصولات ممکن است حاوی NSAID یا سالیسیلات باشند. در مورد استفاده از داروی متفاوت (مانند استامینوفن) برای درمان درد / تب با پزشک خود مشورت کنید. اگر به دلایل خاص پزشکی مانند حمله قلبی یا پیشگیری از سکته مغزی، دوز کم آسپیرین و داروهای مرتبط (مانند کلوپیدوگرل، تیکلوپیدین) تجویز شده است، از پزشک خود در مورد تداوم مصرف یا تغییر نسخه. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود و یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن، تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل: مدفوع خونی / سیاه / قیر، ادرار صورتی / تیره، خونریزی غیرمعمول / طولانی مدت  باشند.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. زیرا این کار خلاف قانون است.

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی (مانند عملکرد کلیه / کبد، زمان لخته شدن) را قبل از شروع مصرف این دارو و هنگام مصرف آن و همچنین به صورت دوره ای انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را در ساعات اولیه مصرف کنید. اما اگر کمتر از 6 ساعت نزدیک به زمان دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. . این دارو را در بطری اصلی نگه دارید. این دارو را در جعبه قرص یا جعبه یادآوری دارو قرار ندهید. هر بار فقط یک بطری را باز کنید و پس از باز شدن بطری، دارو باید پس از 4 ماه دور ریخته شود. اگر کپسول ها درون یک بسته قرار دارند، آنها را در بسته نگه دارید تا زمانی که آماده مصرف دارو شوید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش