ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دارزالکس فاسپرو (داراتوموماب و هیالورونیداز) Darzalex Faspro (Daratumumab & Hyaluronidase)

نام های تجاری: داراتومومب و هیالورونیداز دارزالکس فاسپرو

موارد مصرف

از این دارو برای درمان نوع خاصی از سرطان (میلوم چندگانه/مالتیپل میلوما) استفاده می شود. این دارو حاوی 2 دارو به نام داراتوموماب و هیالورونیداز می باشد.

داراتوموماب به گروهی از داروها معروف است که به عنوان آنتی بادی مونوکلونال شناخته می شوند. باعث کاهش یا توقف رشد سلول ها در بدن می­شود. از هیالورونیداز برای کمک به جذب دارتوموماب در بدن استفاده می شود که باعث عملکرد بهتر آن می شود.

این دارو همچنین برای درمان آمیلوئیدوز زنجیره سبک (AL) استفاده می شود.

این یاداشت در مورد مشتقات محصولات داراتوموماب / هیالورونیداز همچون: داراتوموماب / هیالورونیداز، داراتوموماب / هیالورونیداز-فیح بیان شده است.

اَشکال دارویی

محلول زیرپوستی (1800 میلی گرم - 30000 واحد / 15 میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده از داراتوموماب/هیالورونیداز و هربار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط داروساز ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید، می­توانید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو را طبق دستور پزشک معالج از طریق تزریق زیر پوست شکم تجویز می شود. تزریق در مدت زمانی حدود 3 تا 5 دقیقه انجام می گیرد. این دارو طبق دستور پزشک در ابتدا (بسته به شرایط پزشکی شما) در یک برنامه درمانی، معمولاً 6 تا 9 هفته اول هفته ای یکبار تجویز می شود.

پس از آن، پزشک ممکن است شما را به دریافت کمتر این دارو راهنمایی کند. برای برنامه درمانی خود با دقت دستورالعمل های پزشک را دنبال کنید.

داراتوموماب / هیالورونیداز در طول درمان یا بلافاصله پس از آن ممکن است واکنش های جدی در اثر تزریق ایجاد کند. پزشک شما ممکن است داروهای دیگری را قبل و بعد از هر درمان برای جلوگیری از این عوارض تجویز کند. در صورت مشاهده علائم این دارو مانند گرفتگی گلو، مشکل تنفس، خارش / آبریزش / گرفتگی بینی، لرز، حالت تهوع، استفراغ، تحریک گلو، تب، سرفه، سردرد، خارش، سرگیجه، ضربان قلب سریع بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می­شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

عوارض جانبی

خستگی، کمردرد، درد مفاصل، اسهال / یبوست، مشکل خواب و از دست دادن اشتها می توانند از عوارض این دارو می باشند. واکنش های پوستی در محل تزریق یا در نزدیکی آن و نیز ممکن است گاهی اوقات بیش از 24 ساعت پس از تزریق اتفاق بیفتد. این علائم ممکن است شامل خارش، تورم، کبودی یا قرمزی پوست باشد. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: کبودی / خونریزی آسان، بی حسی / گزگز / درد در بازوها یا پاها، تورم دست ها / مچ پا / پا، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

از آنجا که این دارو با تضعیف سیستم ایمنی بدن کار می کند، ممکن است توانایی شما در مبارزه با عفونت ها را کاهش دهد. همچنین این دارو می تواند باعث مبتلا شدن شما به یک عفونت جدی(به ندرت کشنده) شود، یا ممکن است عفونت های فعلی را بدتر کند. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند سرفه، گلودرد مداوم، تب، لرز) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در افرادی که از این دارو برای درمان آمیلوئیدوز استفاده می کنند مشکلات قلبی جدی (احتمالاً کشنده) ممکن است رخ دهد. در صورت مشاهده علائم مشکلات قلبی، از جمله: درد قفسه سینه، ضربان قلب نامنظم، تنگی نفس و غش بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف داراتوموماب / هیالورونیداز در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین پیش از استفاده از این دارو، به پزشک یا داروساز خود سابقه پزشکی خود را خصوصاً: مشکلات تنفسی (مانند بیماری انسدادی مزمن ریوی-COPD)، بیماری کبدی (مانند هپاتیت B)، زونا (تبخال زوستر) اطلاع دهید.

داراتوموماب / هیالورونیداز می تواند احتمال ابتلا به بیماری ها و یا شدت بیماری های فعلی را بیشتر کند. از تماس با افرادی که دچار بیماری های مسری هستند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) پرهیز کنید. اگر در معرض بیماری های مسری قرار گرفته اید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این شرایط کسب کنید با پزشک خود صحبت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن استنشاقی آنفولانزا) خودداری کنید.

همچنین در تماس با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر که احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی دارند، احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

استفاده از این دارو در افراد مسن ممکن است باعث افزایش خطر بروز عفونت شود.

داراتوموماب / هیالورونیداز نباید در دوران بارداری استفاده شود. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً پزشک خود را در جریان بگذارید. چون این دارو ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. بنابراین هنگام استفاده از این دارو و حداقل به مدت 3 ماه پس از پایان دوره درمان، در مورد اَشکال مطمئن پیشگیری از بارداری اطلاعات کسب کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی داراتوموماب / هیالورونیداز را پوشش نمی دهد. بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

این دارو می تواند بر روی نتایج برخی تست های آزمایشگاهی و پزشکی (مانند آزمون کومبس) اثر گذاشته و احتمالا منجر به کاذب شدن نتیجه آزمایش می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند شمارش کامل خون، آزمایش ویروس هپاتیت B) را قبل از شروع استفاده از این دارو و در حین استفاده از آن انجام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود. اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود مشورت کنید.

نگهداری

این دارو قابل نگهداری در منزل نیست و تنها در بیمارستان تجویز می شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش