ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

داربی پوئتین آلفا Darbepoetin alfa

نام های تجاری: ارانسپ ارانسپ شورکلیک ارانسپ سینگل جکت ارانسپ بدون آلبومین

موارد مصرف

از این دارو برای درمان کم خونی (پایین بودن شمارش گلبول های قرمز خون) و در افراد مبتلا به بیماری جدی و طولانی مدت کلیوی (نارسایی مزمن کلیه)، افرادی که زیدوودین برای درمان اچ آی وی دریافت می کنند و افرادی که شیمی درمانی برای برخی از انواع سرطان دارند (سرطان های که مغز استخوان یا سلولهای خونی را درگیر می کند). همچنین این دارو نیاز به دریافت خون را کاهش دهد با علامت گذاری مغز استخوان در تولید بیشتر سلول های قرمز خون کار می کند. این دارو بسیار شبیه ماده طبیعی بدن شما (اریتروپویتین) است که از کم خونی جلوگیری می کند.

اَشکال دارویی

محلول تزریقی (10 میکروگرم در 0.4 میلی لیتر؛ 100 میکروگرم در 0.5 میلی لیتر؛ 100 میکروگرم در میلی لیتر؛ 150 میکروگرم در 0.3 میلی لیتر؛ 200 میکروگرم در میلی لیتر در میلی لیتر؛ 200 میکروگرم در میلی لیتر؛ 25 میکروگرم در میلی لیتر در میلی لیتر؛ 200 میکروگرم در میلی لیتر؛ 25 میکروگرم در میلی لیتر در میلی لیتر؛ 25 میکروگرم در میلی لیتر؛ 300 میکروگرم در 0.6 میلی لیتر؛ 300 میکروگرم در میلی لیتر؛ 40 میکروگرم در 0.4 میلی لیتر؛ 40 میکروگرم در میلی لیتر؛ 500 میکروگرم در میلی لیتر؛ 60 میکروگرم در میلی لیتر؛ 60 میکروگرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو به صورت تزریق زیر پوست یا ورید به دستور پزشک تجویز می شود. بیماران همودیالیزی باید این دارو را با تزریق داخل ورید دریافت کنند.

اگر از این دارو در خانه استفاده می کنید، تمام دستورالعمل های تهیه و استفاده را از پزشک خود دریافت کنید.

قبل از استفاده از تکان دادن دارو خودداری کنید و همچنین از نظر ظاهری از نظر ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود تغییر در ظاهر دارو، استفاده نکنید. اگر این دارو را زیر پوست تزریق می کنید، قبل از هر دوز، محل تزریق را با الکل تمیز کنید. هر بار محل تزریق را تغییر دهید تا آسیب دیدگی در زیر پوست کاهش یابد.

بیاموزید که چگونه لوازم پزشکی را با خیال راحت ذخیره و دور بیندازید.

دوز دارو بر اساس شرایط پزشکی، وزن و پاسخ به درمان است. برای بررسی میزان کارایی این دارو و تصمیم گیری در مورد دوز صحیح شما باید آزمایش خون اغلب انجام شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از افزایش دوز خود و از این دارو را بیشتر از زمان تجویز استفاده کنید خوداری کنید. زیرا باعث بهبود سریعتر وضعیت شما نخواهد شد و خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش خواهد داد.

ممکن است 2 تا 6 هفته طول بکشد تا تعداد گلبول های قرمز خون شما افزایش یابد. در صورت عدم بهبود علائم یا بدتر شدن به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

سردرد، بدن درد، اسهال، سرفه، معده و شکم درد، یا درد در محل تزریق می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

مصرف این دارو ممکن است باعث فشار خون بالا یا بدتر از آن شود، به ویژه در بیمارانی که نارسایی کلیوی طولانی مدت دارند. این اثر ممکن است به دلیل افزایش سریع تعداد گلبول های قرمز خون باشد، معمولاً در 3 ماه اول شروع درمان. اگر فشار خون دارید، باید قبل از شروع درمان با این دارو به خوبی کنترل شود. فشار خون شما باید مرتباً بررسی شود. اگر باید یاد بگیرید چگونه فشار خون خود را بررسی کنید، از پزشک خود بپرسید. اگر فشار خون بالا ایجاد یا بدتر شد، دستورالعمل های پزشک خود را در مورد تغییر رژیم غذایی و شروع یا تنظیم داروی فشار خون بالا دنبال کنید. کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی بیشتر کمک می کند. تمام نوبت دهی های آزمایشگاهی را انجام دهید تا تعداد گلبول های قرمز خون و سطح هموگلوبین شما به طور مرتب آزمایش شود تا احتمال این عارضه کاهش یابد.

به ندرت، ممکن است عملکرد دارو پس از مدتی قطع شود زیرا ممکن است بدن شما آنتی بادی ایجاد کند. ممکن است یک کم خونی بسیار جدی ایجاد شود. در صورت بازگشت علائم کم خونی (مانند افزایش خستگی، کمبود انرژی، رنگ پریدگی پوست، تنگی نفس) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول و ناگهانی) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: تشنج، بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث ایجاد مشکلات جدی (گاهی کشنده) از لخته های خون (مانند حمله قلبی، سکته، لخته شدن خون در پاها یا ریه ها) شود. در صورت داشتن: تنگی نفس و تنفس سریع، درد قفسه سینه، فک و بازوی چپ، تعریق غیرمعمول، گیجی، سرگیجه ناگهانی و غش، درد، تورم و گرما در کشاله ران، ساق پا، سردردهای ناگهانی و شدید ،. مشکل در تکلم، ضعف در یک طرف بدن، تغییرات ناگهانی بینایی، لخته شدن خون در محل دسترسی عروقی همودیالیز فوراً از کمک پزشکی استفاده کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: فشار خون بالا، بیماری قلبی (مانند نارسایی قلبی، حمله قلبی و سکته مغزی گذشته)، اختلال تشنج، کم خونی شدید ناشی از آنتی بادی های درمان نوع گذشته اریتروپویتین (آپلازی گلبول قرمز خالص(مطلع سازید

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید..

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز است استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند فشار خون، شمارش کامل خون که شامل سطح هموگلوبین است) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

آزمایش خون برای سطح آهن شما نیز انجام می شود و ممکن است برای شما مکمل های آهن تجویز شود. پزشک شما ممکن است توصیه کند که یک رژیم غذایی متعادل و غنی از آهن (مانند کشمش، انجیر، گوشت، تخم مرغ، سبزیجات، غلات غنی شده با آهن) داشته باشید. دستورالعمل ها و توصیه های رژیم غذایی پزشک را دنبال کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک یا داروساز خود بخواهید یک برنامه دوز جدید دریافت کنید. دوز را برای جبران دو برابر نکنید.

نگهداری

در یخچال نگهداری کنید و از یخ زدگی جلو گیری کنید و از نور مستقیم محافظت کنید. دارو را در کارتن اصلی ذخیره کنید تا زمانی که آماده استفاده شود. قبل از استفاده بگذارید دارو به دمای اتاق برسد. برای ویال های یکبار مصرف، فوراً هر داروی بدون استفاده را دور بریزید. برای ویال های چند منظوره، ویال های باز شده را در یخچال نگهداری کنید و هر داروی بدون استفاده را پس از 3 هفته دور بریزید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش