ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دارولوتامید Darolutamide

نام های تجاری: نوبکا

موارد مصرف

دارولوتامید برای درمان نوع خاصی از سرطان پروستات استفاده می شود. این دارو متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان ضد آندروژن (ضد تستوسترون) شناخته می شوند. این دارو با جلوگیری از اثرات تستوسترون باعث کند کردن رشد و گسترش سرطان پروستات می شود.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (300 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده از دارولوتامید و هر بار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط داروساز ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید، می­توانید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولاً دو بار در روز مصرف کنید. قرص را کامل ببلعید و از جویدن وله کردن آن اجتناب کنید.

دوز مصرفی براساس شرایط پزشکی، پاسخ به درمان و سایر داروهایی است که ممکن است مصرف کنید تعیین می شود. حتماً تمام داروهای مصرفی خود(از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزادی که هنوز متولد نشده آسیب برساند، بنابراین زنانی که باردار هستند یا فکر می­کنند ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد و غبار حاصل از کپسول ها را استنشاق کنند.

عوارض جانبی

خستگی، ضعف، حالت تهوع یا درد دست / پا / دست / پا میتوانند از عوارض این دارو می باشند. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو ممکن است باعث افزایش فشار خون شما شود. بدین منظور فشار خون خود را مرتباً چک کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک اطلاع دهید.

این دارو می تواند باعث کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت شود. در صورت بروز علائم عفونت مانند: تب، لرز یا گلودرد مداوم، پزشک را سریعاً مطلع کنید.

در مردان، این دارو می تواند تولید اسپرم را کاهش دهد که این ممکن است باعث کاهش قدرت باروری شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارولوتامید، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی مطلع سازید.

پیش از جراحی تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزادی که هنوز متولد نشده آسیب برساند، بنابراین زنانی که باردار هستند یا فکر می­کنند ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد و غبار حاصل از کپسول ها را استنشاق کنند.

این دارو به خصوص در دوران بارداری یا شیردهی توسط خانمها نباید استفاده شود. چون ممکن است به نوزاد متولد نشده یا شیرده آسیب برساند. برای کسب اطلاعات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

بنابراین مردان و زنان در سنین باروری باید از روشهای مطمئن جلوگیری از بارداری در طول درمان و به مدت 1 هفته پس از قطع درمان استفاده کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سایر داروها می توانند باعث از بین بردن دارولوتامید از بدن شما شوند، که ممکن است بر نحوه کار دارولوتامید نیز اثر بگذارد. به عنوان مثال می توان به ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین، ریفامپین)، داروهایی برای درمان تشنج (مانند کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین)، گیاه گل راعی و غیره اشاره کرد.

این دارو می تواند باعث کاهش سرعت دفع سایر داروها از بدن شود، که می تواند بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. از این داروها می توان به روزوواستاتین و سایر موارد اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن، تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است باعث تشنج شود.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند سطح PSA، فشار خون) را هنگام مصرف آن انجام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اما اگر 6 ساعت به زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش