ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

قطره چشمی کتورولاك Ketorolac Ophthalmic

نام های تجاری: آکولار آکوویل کتروفال سینارولاک (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای تسکین موقت خارش چشم ناشی از آلرژی های فصلی استفاده می شود. همچنین برای پیشگیری و درمان تورم چشم به دلیل جراحی برداشت آب مروارید استفاده می شود. کتورولاک متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) شناخته می شوند. این دارو با جلوگیری از تولید برخی مواد طبیعی در بدن برای کاهش درد و تورم فعالیت می کند.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را معمولاً 4 بار در روز یا طبق دستور پزشک، روی چشم آسیب دیده قرار دهید.

برای استفاده از قطره های چشمی، ابتدا دستان خود را بشویید. برای جلوگیری از ورود آلودگی، نوک قطره چکان را لمس نکنید و اجازه ندهید چشم با هر سطح دیگری تماس پیدا کند.

درحین استفاده از لنز های چشم این دارو را مصرف نکنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

سر خود را به عقب بگیرید، به سمت بالا نگاه کنید و پلک را به طرف پایین بکشید تا فضایی ایجاد کنید. قطره چکان را مستقیماً روی چشم خود بگیرید و یک قطره روی چشم بچکانید. به سمت پایین نگاه کنید و به آرامی چشمان خود را به مدت 1 تا 2 دقیقه ببندید. یک انگشت خود را در گوشه چشم قرار دهید (نزدیک بینی) و فشار ملایمی وارد کنید. این کار از تخلیه دارو جلوگیری می کند. سعی کنید پلک نزنید و چشم های خود را مالش ندهید. اگر این کار را انجام داده اید این مراحل را برای چشم دیگر خود مجددا تکرار کنید.

قطره چکان را زیر آب نگیرید. درپوش قطره چکان را بعد از هر بار استفاده تعویض کنید.

اگر از نوع دیگری از داروهای چشم (مثلا قطره یا پماد) استفاده می کنید، حداقل 5 دقیقه صبر کنید تا سایر داروها را استفاده کنید. از قطره های چشمی قبل از پمادهای چشمی استفاده کنید تا قطره های چشمی به چشم وارد شوند.

این دارو را بیشتر از زمان تجویز شده استفاده نکنید. این دارو معمولاً برای استفاده کوتاه مدت (2 هفته یا کمتر) است، مگر اینکه پزشک تجویز و نظر دیگری داشته باشد. استفاده از قطره چشمی کتورولاک را برای مدت طولانی تر از زمان تجویز شده ادامه ندهید زیرا خطر عوارض جانبی افزایش می یابد.

درصورت تداوم یا تشدید وضعیت بیماری پزشک را مطلع سازید.

عوارض جانبی

این دارو هنگام استفاده، به مدت 1-2 دقیقه چشم را به طور موقت می سوزاند همچنین قرمزی چشم و سردرد می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی: تورم و ترشح چشم به پزشک اطلاع دهید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی: تغییرات بینایی، درد و خونریزی داخل چشم، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن، آسپیرین، سایر NSAID ها (به عنوان مثال، ایبوپروفن، سلکوکسیب)؛ یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی ( مواد نگهدارنده مانند کلرید بنزالکونیوم) باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

در صورت وجود بیماری های خاص از این دارو استفاده نکنید.

 قبل از استفاده از این دارو، در صورته: حساسیت به آسپیرین (سابقه بدتر شدن تنفس با آبریزش یا گرفتگی بینی پس از مصرف آسپرین یا سایر NSAID ها)، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: خونریزی، جراحی قبلی چشم، سایر مشکلات چشمی (به عنوان مثال، سندرم خشکی چشم، مشکلات قرنیه)، دیابت، آرتریت روماتوئید، آسم، پولیپ بینی مطلع سازید.

بینایی فرد به طور موقت پس از مصرف این دارو ناپایدار می شود. تا زمانی که مطمئن نشدید می توانید چنین فعالیت هایی را با خیال راحت انجام دهید، رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید و یا فعالیتی را که نیاز به دید واضح دارد انجام ندهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری مصرف شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست، اما بعید است که به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

پزشکان در مورد هرگونه تداخلات دارویی اطلاع دارند و فرد را تحت نظر خواهند داشت، دوز های دارویی را از قبل بررسی کنید و بدون هماهنگی با پزشک مصرف دارو را شروع، متوقف نکنید یا تغییر ندهید.

قبل از استفاده از این دارو، تمام داروهای تجویز شده و بدون نسخه / گیاهی مانند داروهای کورتیکواستروئید (به عنوان مثال پردنیزون)، سایر داروهای چشم (به عنوان مثال قطره های چشم کورتیکواستروئید) را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

این دارو در صورت استفاده با سایر داروهایی که می توانند باعث خونریزی شوند، خطر خونریزی را افزایش می دهد. به عنوان مثال می توان به داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، "داروهای رقیق کننده خون" مانند دبیگاتران / انوکساپارین / وارفارین و غیره اشاره کرد.

تمام برچسب های داروهای تجویزی و بدون نسخه را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از داروها حاوی تسکین دهنده درد / کاهش دهنده تب (آسپیرین، NSAID ها مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن) هستند. این داروها مشابه کتورولاک هستند و در صورت مصرف همزمان این داروها خطر عوارض جانبی افزایش می یابد. با این حال، اگر پزشک شخص را به مصرف دوز پایین آسپرین جهت جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی (معمولاً 81-162 میلی گرم در روز) راهنمایی کرده است، باید مصرف آسپیرین را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک خلاف این امر را به شخص تجویز کند. جزئیات بیشتر را از پزشک خود یا پزشک داروخانه بخواهید.

این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

این دارو در صورت بلعیدن ممکن است مضر باشد. در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو فقط برای بیماری فعلی شخص تجویز شده است لذا از مصرف آن برای سایر بیماری های چشمی خودداری کنید مگر اینکه به تجویز پزشک باشد.

در صورت وجود حساسیت، سعی کنید تماس با گرده گل و سایر مواد تحریک کننده را به حداقل برسانید. استفاده از کمپرس سرد روی چشم و روان کننده قطره های چشم نیز می تواند به تسکین علائم کمک کند. از پزشک خود و یا پزشک داروخانه اطلاعات بیشتر را بخواهید.

دوز فراموش شده

در صورت وجود برنامه ای برای مصرف دارو، اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند. در صورت تغییر رنگ محلول، کدر شدن یا ایجاد ذرات، این دارو را دور بریزید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش