ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دانازول Danazol

نام های تجاری: آنارژیل دانوژن آزول دانوکرین

موارد مصرف

این دارو برای درمان درد در ناحیه لگن و ناباروری به دلیل نوع خاصی از اختلال رحم (آندومتریوز) و همچنین برای درمان درد / حساسیت / گره های پستانی به دلیل عارضه های خاص پستان (بیماری فیبروکیستیک پستان) استفاده می شود. این دارو در مردان و زنان برای جلوگیری از تورم شکم / بازوها / پاها / صورت / مجاری هوایی به دلیل بیماری مادرزادی خاص (آنژیوادم ارثی) استفاده می شود.

دانازول یک آندروژن مشابه تستوسترون است. این دارو با کاهش میزان هورمون های ساخته شده توسط تخمدان برای درمان آندومتریوز و بیماری فیبروکیستیک پستان به کار می رود. این هورمون ها معمولاً شرایط را بدتر می کنند. دانازول با افزایش مقدار پروتئین خاصی در سیستم دفاعی بدن (سیستم ایمنی بدن) برای درمان آنژیوادم استفاده می شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را بصورت خوراکی، معمولاً دو بار در روز یا طبق دستور پزشک مصرف کنید. می توانید این دارو را همراه با غذا یا بدون غذا مصرف کنید، اما مهم است که دارو همیشه به یک صورت مصرف شود.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

افزایش وزن، آکنه، گرگرفتگی، تعریق، تغییر صدا (گرفتگی صدا، تغییر در تن صدا)، رشد غیر طبیعی موهای بدن (در خانم ها)، خشکی واژن / تحریک یا کاهش اندازه پستان می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: تورم دست / مچ پا / پا، تغییر در قاعدگی (مانند لکه بینی، از بین رفتن دوره های قاعدگی)، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند عصبانیت، نوسانات خلقی).

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دانازول، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری قلبی / رگهای خونی (مانند بیماری عروق کرونر، سکته مغزی)، فشار خون بالا (فشار خون بالا)، دیابت، سطح کلسترول بالا، سرطان پستان، بیماری کبدی، بیماری کلیوی، تشنج، سردردهای میگرنی، خونریزی غیر معمول واژن، برخی از اختلالات خونی ( پورفیری، پلی سیتمی)، سرطان پروستات مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است بر ماهیت اسپرم تأثیر بگذارد. برای دریافت جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. این دارو می تواند به جنین آسیب برساند. اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً در مورد خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید. (به بخش هشدار مراجعه کنید.)

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل وجود خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی دانازول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دوز دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: "داروهای رقیق کننده خون" (مانند وارفارین)، برخی داروهای کلسترول "استاتین" (لوواستاتین، سیمواستاتین).

این دارو می تواند بر روی نتایج برخی تست های آزمایشگاهی و پزشکی (از جمله سطح هورمون های مردانه مانند تستوسترون) اثر گذاشته و احتمالا منجر به کاذب شدن نتیجه آزمایش می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و مشکلات تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت زردی چشم / پوست، درد شدید معده / شکم، ادرار تیره باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تست های آزمایشگاهی و پزشکی (مانند عملکرد کبد، سطح کلسترول) باید به صورت دوره ای انجام شود تامیزان پیشرفت درمان یا عوارض جانبی بررسی شود. برای دریافت جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش