ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دانوروبیسین Daunorubicin

نام های تجاری: سروبیدین دائونومایسین دانوروبیسین هیدروکلراید دانوبلاستینا دونوسین دانوتک دائنئون دائونوزین (بیشتر)

موارد مصرف

دانوروبیسین

از این دارو برای درمان سرطان خون و سایر سرطان ها استفاده می شود. این دارو به گروهی از داروها معروف است که به عنوان آنترا سایکلین شناخته می شوند و با کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی کار می کنند.

دانوروبیسین

اَشکال دارویی

  • پودر تزریق داخل وریدی (20 میلی گرم)؛
  • محلول داخل وریدی (5 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو با تزریق داخل وریدی توسط یک متخصص تجویز می شود. مقدار تجویز آن براساس شرایط پزشکی، اندازه بدن و پاسخ به درمان متفاوت است.

از تماس دارو با چشم و پوست خوداری کنید، در صورت تماس، بلافاصله محل را به خوبی با آب و صابون بشویید، سپس فوراً به مراقبت های پزشکی مراجعه کنید.

 مراقبان اقدامات احتیاطی (مانند استفاده از دستکش) را برای جلوگیری از تماس با ادرار و سایر مایعات بدن بیمار باید انجام دهند.

در حین استفاده از این دارو مایعات زیادی بنوشید، مگر اینکه توسط پزشک شما دستور دیگری داده شده باشد. انجام این کار به کاهش خطر عوارض جانبی خاص (به عنوان مثال، افزایش اسید اوریک) کمک می کند.

عوارض جانبی

سرگیجه، دَوَران سر، سرفه، اسهال و خستگی می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

حالت تهوع، استفراغ، یبوست، اسهال و از دست دادن اشتها می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش برخی از این اثرات کمک کند. در صورت تداوم یا بدتر شدن این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

این دارو ممکن است باعث شود ادرار شما قرمز رنگ شود. این یک اثر طبیعی و بی ضرر دارو است و نباید آن را با خون در ادرار اشتباه گرفت.

ریزش موی موقتی یک عارضه جانبی رایج است. معمولاً رشد مو پس از پایان درمان به حال طبیعی خود باز می گردد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: خونریزی و کبودی غیرمعمول (به عنوان مثال، لکه های قرمز کوچک روی پوست، مدفوع سیاه و خونی، ادرار خونی، استفراغ که شبیه زمین قهوه است) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است درد یا زخم در دهان و گلو ایجاد شود. دندان های خود را به آرامی و مسواک بزنید، از استفاده از دهان شویه حاوی الکل خودداری کنید و دهان خود را مرتبا با آب خنک مخلوط با جوش شیرین یا نمک بشویید. همچنین ممکن است بهترین مصرف غذاهای نرم و مرطوب باشد.

دانوروبیسین

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز، به ویژه از جمله: اختلالات خون و خونریزی (به عنوان مثال، کم خونی، تعداد سلول های خون پایین)، نقرس، بیماری قلبی (به عنوان مثال، نارسایی احتقانی قلب، ضربان قلب نامنظم)، بیماری کلیوی، بیماری کبد، پرتودرمانی (به ویژه در ناحیه قفسه سینه) را به پزشک خود اطلاع دهید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن فلج اطفال یا واکسن آنفولانزا از طریق بینی گرفته اند خودداری کنید. دست های خود را به خوبی بشویید تا از شیوع عفونت جلوگیری کند.

برای کاهش خطر بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

هنگام استفاده از این دارو در کودکان احتیاط انجام می شود زیرا ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به اثرات دارو خصوصاً اثرات آن بر قلب داشته باشند.

این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی شود. این ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. برای جلوگیری از بارداری، زنان و مردان هر دو از این دارو استفاده می کنند باید از فرم های قابل اطمینان برای جلوگیری از بارداری (به عنوان مثال قرص های ضد بارداری، کاندوم) در طول درمان استفاده کنند. برای کسب جزئیات و بحث در مورد اشکال موثر کنترل بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

دانوروبیسین

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای ضد سرطان دیگر (به ویژه آنتراسایکلین ها مانند دوکسوروبیسین)، سیکلوفسفامید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند، آزمایشات عملکرد کلیه و کبد، شمارش کامل خون) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

برای کسب بهترین نتیجه از دارو، دریافت هر دوز برنامه ریزی شده از این دارو طبق دستورالعمل مهم است. اگر یک دوز را فراموش کردید، برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود تماس بگیرید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برای جلوگیری از رطوبت ماده خشک کننده را در بسته دارو نگاه داشته و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش