ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

دانوروبیسین لیپوزومال Daunorubicin (Liposomal)

نام های تجاری: دائونوزوم

موارد مصرف

دانوروبیسین لیپوزومال

از داونوروبیسین برای درمان نوع خاصی از سرطان (سارکوم کاپوزی) استفاده می شود. این دارو به گروهی از داروها معروف است که به عنوان آنترا سایکلین شناخته می شوند و و باعث کاهش یا توقف رشد سلول های خاص می شوند.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک معالج از طریق تزریق وریدی تجویز می شود. دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد، اندازه بدن و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می­ شود.

اگر این دارو به طور تصادفی به داخل پوست / عضله اطراف محل تزریق نشت کند، ممکن است آسیب شدیدی وارد کند. در صورت مشاهده قرمزی، درد یا تورم در محل تزریق یا نزدیک آن، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر این دارو پوست شما را لمس کرد، بلافاصله محل را به خوبی با آب و صابون بشویید. همچنین مراقبان باید اقدامات احتیاطی (مانند استفاده از دستکش) را برای جلوگیری از تماس با ادرار بیمار و سایر مایعات بدن انجام دهند.

در حین استفاده از این دارو مایعات زیادی بنوشید، مگر اینکه پزشک شما تجویز دیگری داده باشد. انجام این کار باعث کاهش بروز عوارض جانبی خاصی (به عنوان مثال، افزایش اسید اوریک) کمک می کند.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، یبوست، اسهال، از دست دادن اشتها، خشکی دهان، سردرد، خشکی / پوسته پوسته شدن، گرگرفتگی و افزایش تعریق ممکن است از عوارض این دارو باشند. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت منجر به کاهش برخی از این اثرات می­شود. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

از عوارض دیگر این دارو ریزش مو می باشد. که بعد از پایان و قطع دوره درمان، مو به رشد طبیعی خود برمی­گردد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: تغییرات شنوایی، تغییرات ذهنی / خلقی (به عنوان مثال: گیجی، افکار / رفتار غیرمعمول، افسردگی)، مشکلات عضلانی (به عنوان مثال: عضلات سفت / دردناک، لرزش، عدم تمایل به راه رفتن)، مشکلات عصبی (به عنوان مثال: بی حسی / گزگز / درد)، خونریزی غیرمعمول / کبودی (به عنوان مثال: لکه های قرمز کوچک روی پوست، مدفوع سیاه / خونی، ادرار خونی، استفراغ شبیه به تفاله قهوه) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است درد یا زخم در دهان و گلو ایجاد شود. دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید، بهتر است از دهان شویه حاوی الکل استفاده نکنید و دهان خود را مرتبا با آب خنک مخلوط با جوش شیرین یا نمک بشویید. همچنین ممکن است بهتر باشد غذاهای نرم و مرطوب مصرف کنید.

در صورت بروز این عارضه جانبی نادر اما بسیار جدی، تشنج را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف داونوروبیسین، در صورت حساسیت به آن یا به آنتراسایکلین های دیگر (به عنوان مثال دوکسوروبیسین) و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: اختلالات خون / خونریزی (به عنوان مثال: کم خونی، تعداد سلول های خون کم)، بیماری قلبی (به عنوان مثال: نارسایی احتقانی قلب، ضربان قلب نامنظم)، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، پرتودرمانی (به ویژه در ناحیه قفسه سینه) مطلع سازید.

 در کودکان، هنگام استفاده از این دارو احتیاط کنید زیرا ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به اثرات دارو خصوصاً اثرات آن بر قلب داشته باشند.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن فلج اطفال را از راه دهان یا واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

همچنین در تماس با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر که احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی دارند، احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

قبل از جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود در مورد اینکه از این دارو استفاده می کنید، اطلاع دهید.

هنگام استفاده از داونوروبیسین نباید باردار شوید. داونوروبیسین ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشک خود را مطلع سازید. هنگام استفاده از این دارو، زنان و مردان هر دو برای جلوگیری از بارداری در مورد روش های مطمئن پیشگیری از بارداری (به عنوان مثال، قرص های ضد بارداری، کاندوم) در طول درمان اطلاعات کسب کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین در مورد روشهای موثر کنترل بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهای ضد سرطان دیگر (به ویژه آنتراسایکلین ها مانند دوکسوروبیسین).

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

بهتر است آزمایش/ یا معاینات پزشکی (مانند آزمایشات عملکرد کلیه / کبد، شمارش کامل فاکتورهای خون، EKG) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود. اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود مشورت کنید.

نگهداری

این دارو را طبق دستورالعملی که برای انجام آن ذکر شده ذخیره کنید برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز خود مشورت کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش