ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

داپاگلیفلوزین Dapagliflozin

نام های تجاری: فارکسیگا فورکسیگا داتوپین داپاگلیفلوزین پروپان دیول گلوکسیگا (بیشتر)

موارد مصرف

داپاگلیفلوزین

داپاگلیفلوزین با یک رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی برای کنترل قند خون بالا در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود. این کنترل میزان قند خون بالا از آسیب کلیه، نابینایی، مشکلات عصبی، از دست دادن اندام و مشکلات عملکرد جنسی جلوگیری می کند. کنترل مناسب دیابت همچنین ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهد. این دارو همچنین در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی برای کاهش خطر مراجعه به بیمارستان به دلیل نارسایی قلبی استفاده می شود. داپاگلیفلوزین با افزایش دفع قند توسط کلیه ها کار می کند.

از داپاگلیفلوزین برای درمان نارسایی قلبی نیز استفاده می شود. این درمان باعث می شود که زندگی طولانی تری داشته باشید و خطر جدی برای نارسایی قلبی را کاهش می دهد. داپاگلیفلوزین با افزایش حذف سدیم توسط کلیه ها کار می کند.

داپاگلیفلوزین

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده از داپاگلیفلوزین و هربار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط پزشک داروخانه ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید، می­توانید با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو را طبق دستور پزشک معالج بصورت خوارکی با غذا یا بدون غذا و معمولاً یک بار در روز مصرف کنید. دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می­شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید شرایط به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

تکرر ادرار، سرگیجه یا سبکی سر می توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برای کاهش علائم سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالج این دارو را تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: علائم عفونت ادراری (مانند سوزش / درد / تکرر/ اضطرار/ صورتی و خونی بودن ادرار)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار، تورم ساق پا / پا)، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: خستگی غیرمعمول، حالت تهوع / استفراغ، درد معده / شکم، مشکل تنفس بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

داپاگلیفلوزین گاهی اوقات می تواند باعث ادرار دردناک، صورتی یا خونی شود که معمولاً نشانه هایی از وجود عفونت در دستگاه ادراری است، یا شاید ممکن است نشانه هایی از نوعی بیماری نادر (مانند سرطان مثانه) باشد. سرطان مثانه ممکن است توسط داپاگلیفلوزین ایجاد شود یا نشود. در صورت بروز این علائم بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد عفونت مخمر جدید در واژن یا آلت تناسلی مرد شود. همچنین ممکن است باعث ایجاد عفونت باکتریایی نادر اما بسیار جدی در ناحیه تناسلی / مقعد (گانگرن فورنیر) در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 شود. در صورت مشاهده علائم عفونت مخمر در واژن (مانند ترشحات غیرمعمول واژن / سوزش / خارش / بو)، در آلت تناسلی (مانند قرمزی / خارش / تورم آلت تناسلی مرد، ترشحات غیرمعمول از آلت تناسلی مرد)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. با این حال، در صورت وجود هرگونه درد / قرمزی / تورم در ناحیه تناسلی / مقعد به همراه تب یا احساس ناراحتی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث از بین رفتن بیش از حد آب بدن (کمبود آب بدن) شود. که این عارضه می تواند منجر به آسیب جدی کلیه شود. برای جلوگیری از کم آبی بدن مایعات زیادی بنوشید. اگر نمی توانید به به صورت معمول نوشیدنی مصرف کنید یا مایعات بدن را از دست می دهید (مانند به دلیل استفراغ، اسهال یا تعریق زیاد)، بلافاصله به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید. همچنین در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن مانند ادرار کمتر از حد معمول، خشکی دهان / تشنگی غیرمعمول، ضربان قلب سریع، یا سرگیجه / سبکی سر / غش، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر از داروی داپگلیفلوزین برای دیابت استفاده می کنید، داپاگلیفلوزین معمولاً باعث کاهش قند خون (افت قند خون) نمی شود. اگر این دارو به همراه داروهای دیگر دیابت تجویز شود و شما کالری کافی از غذا مصرف نکنید یا ورزش غیرمعمول سنگین انجام دهید، ممکن است قند خون کاهش یابد. با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد کاهش دوز سایر داروهای دیابت خود، مشورت کنید. علائم افت قند خون شامل تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه یا گزگز دست / پا است. به همراه داشتن قرص یا ژل گلوکز برای درمان قند خون پایین درمان خوبی است. اگر از این انواع مطمئن گلوکز همراه خود ندارید، سعی کنید با خوردن یک منبع سریع الهضم قند مانند قند خوراکی، عسل یا آب نبات، سریع قند خون خود را افزایش دهید یا آب میوه یا نوشابه غیر رژیمی بنوشید. در مورد عوارض و استفاده از این محصول بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. برای جلوگیری از افت قند خون، وعده های غذایی را طبق یک برنامه منظم مصرف کنید و سعی کنید از وعده های غذایی صرف نظر نکنید. با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد کارهایی که هنگام فراموش کردن مصرف وعده های غذایی باید انجام دهید مشورت کنید.

علائم قند خون بالا (هایپرگلیسمی) شامل تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، خواب آلودگی، گرگرفتگی، تنفس سریع و بوی نفس میوه ای (بوی استن) است. در صورت بروز این علائم فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد پزشک داروهای دیابت شما را تنظیم کند.

داپاگلیفلوزین

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف داپاگلیفلوزین در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری / نارسایی کلیوی (دیالیز)، از دست دادن بیش از حد آب بدن (کمبود آب بدن)، سوء مصرف الکل، فشار خون پایین، نارسایی قلبی، سابقه عفونت های مخمری در واژن یا آلت تناسلی مرد مطلع سازید.

اگر به دیابت مبتلا هستید، ممکن است به دلیل قند خون بسیار کم یا زیاد دچار تاری دید، سرگیجه یا خواب آلودگی شوید. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را در حین مصرف این دارو محدود کنید زیرا می تواند خطر ابتلا به قند خون پایین و سطح کتون بالا را افزایش دهد.

در صورت ابتلا به دیابت، قند خون را در مواقع استرس زا در بدن (مانند تب، عفونت، آسیب یا جراحی) به طور سخت تری می توان کنترل کرد. همچنین، اگر به دلیل این شرایط یا هر بیماری دیگری کمتر غذا می خورید یا قادر به خوردن غذا نیستید، این عارضه نیز می تواند منجر به بالا رفتن سطح کتون در هنگام مصرف این دارو شود. با پزشک خود در مورد این امر که ممکن است نیاز به تغییر در برنامه درمانی، داروها یا آزمایش قند خون داشته باشد مشورت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، حساسیت بیشتری به ویژه نسبت سرگیجه / غش (معمولاً هنگام ایستادن)، کمبود آب بدن و بیماری های کلیوی را نشان می دهند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی ضروری استفاده شود. خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

داپاگلیفلوزین

بارداری ممکن است باعث دیابت شود یا آن را تشدید کند. در مورد برنامه کنترل قند خون در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. پزشک ممکن است در طی بارداری درمان دیابت (مانند رژیم غذایی و داروهایی از جمله انسولین) را تغییر دهد.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

با پزشک داروخانه یا پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی داپاگلیفلوزین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

داروهای مسدود کننده بتا (مانند متوپرولول، پروپرانولول، قطره های چشم گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از ضربان قلب سریع / تپنده ای که معمولاً در هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می کنید، جلوگیری کند. سایر علائم کاهش قند خون، مانند سرگیجه، گرسنگی یا تعریق، تحت تأثیر این داروها نیستند.

بسیاری از داروها می توانند بر قند خون تأثیر بگذارند، بنابراین کنترل آنها در افراد دیابتی دشوارتر می شود. قبل از شروع، قطع یا تغییر هر دارویی درمورد اینکه دارو در صورت ابتلا به دیابت ممکن است بر قند خون تأثیر بگذارد، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر علائمی از قند خون بالا یا پایین دارید سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد پزشک داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی شما را تنظیم کند.

اگر آزمایش ادرار شما از نظر گلوکز مثبت شد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی (مانند عملکرد کلیه، عملکرد کبد، قند خون، هموگلوبین A1c، شمارش کامل خون، آزمایش کلسترول، کتون) را قبل از شروع مصرف این دارو و هنگام مصرف آن و همچنین به صورت دوره ای انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

اگر دیابت دارید، در یک برنامه آموزش دیابت شرکت کنید تا درباره چگونگی کنترل دیابت خود با داروها، رژیم غذایی، ورزش و معاینات منظم پزشکی اطلاعات بیشتر کسب کنید. علائم قند خون بالا و پایین و نحوه درمان قند خون پایین را یاد بگیرید. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش