ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

داپاگلی فلوزین و ساکساگلیپتین Dapagliflozin & Saxagliptin

نام های تجاری: کیوترن

موارد مصرف

داپاگلیفلوزین و ساکساگلیپتین

این دارو ترکیبی از 2 دارو به نام های داپاگلیفلوزین و ساکساگلیپتین است. این دارو با یک رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی برای کنترل قند خون بالا در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود. کنترل میزان قند خون بالا از آسیب کلیه، نابینایی، مشکلات عصبی، از دست دادن اندام و مشکلات عملکرد جنسی جلوگیری می کند. کنترل مناسب دیابت همچنین ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهد. داپاگلیفلوزین با افزایش دفع قند توسط کلیه ها عمل می کند. ساکساگلیپتین با افزایش سطح مواد طبیعی به نام اینکرتین ها کار می کند. اینکرتین ها با افزایش ترشح انسولین، به ویژه بعد از غذا، به کنترل قند خون کمک می کنند. آنها همچنین مقدار قندی که کبد ایجاد می کند را کاهش می دهند.

داپاگلیفلوزین و ساکساگلیپتین

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک معمولاً یک بار در روز صبح به صورت خوراکی با غذا یا بدون آن مصرف کنید.

طبق دستور پزشک داروخانه این دارو را به طور کامل باید قورت دهید. با این حال، بسیاری از داروهای مشابه (قرص های سریع الانتشار) می توانند تقسیم یا خرد شوند. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد نحوه مصرف این دارو مطالعه کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید شرایط (به خصوص اینکه قند خون خیلی زیاد یا خیلی پایین باشد) به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

تکرر ادرار، سرگیجه یا سبکی سر می توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالج این دارو را تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: علائم عفونت ادراری (مانند سوزش / درد / تکرر / اضطرار/ صورتی و خونی بودن ادرار)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، درد مفصل، تاول های پوستی غیرمعمول، علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا / پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول / ناگهانی)، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: علائم بیماری پانکراس (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم که ممکن است به پشت سر گسترش یابد)، خستگی غیرمعمول و مشکل تنفس بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد عفونت مخمر جدید در واژن یا آلت تناسلی مرد شود. همچنین ممکن است باعث ایجاد عفونت باکتریایی نادر اما بسیار جدی در ناحیه تناسلی / مقعد (گانگرن فورنیر) شود. در صورت مشاهده علائم عفونت مخمر در واژن (مانند ترشحات غیرمعمول واژن / سوزش / خارش / بو)، در آلت تناسلی (مانند قرمزی / خارش / تورم آلت تناسلی مرد، ترشحات غیرمعمول از آلت تناسلی مرد)، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. با این حال، در صورت وجود هرگونه درد / قرمزی / تورم در ناحیه تناسلی / مقعد به همراه تب یا احساس ناراحتی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو معمولاً باعث کاهش قند خون (افت قند خون) نمی شود. اگر این دارو به همراه داروهای دیگر دیابت تجویز شود و شما کالری کافی از غذا دریافت نکنید یا ورزش غیرمعمول سنگین انجام دهید، ممکن است قند خون کاهش یابد. با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد اینکه ممکن است دوز سایر داروهای دیابت کاهش یابد، مشورت کنید. علائم افت قند خون شامل تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه یا گزگز دست / پا است. به همراه داشتن قرص یا ژل گلوکز برای درمان قند خون پایین درمان خوبی است. اگر از این انواع مطمئن گلوکز همراه ندارید، سعی کنید با خوردن نوعی منبع سریع قند مانند قند خوراکی، عسل یا آب نبات، سریع قند خون خود را افزایش دهید یا آب میوه یا نوشابه غیر رژیمی بنوشید. در مورد عوارض و استفاده از این محصول بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. برای جلوگیری از افت قند خون، وعده های غذایی را طبق یک برنامه منظم مصرف کنید و سعی کنید از مصرف وعده های غذایی صرف نظر نکنید. با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد کارهایی که وعده غذایی را فراموش کردید باید انجام دهید مشورت کنید.

علائم قند خون بالا (هایپرگلیسمی) شامل تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، خواب آلودگی، گرگرفتگی، تنفس سریع و بوی نفس میوه ای (بوی استن) است. در صورت بروز این علائم فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد پزشک داروهای دیابت شما را تنظیم کند.

این دارو ممکن است باعث از بین رفتن بیش از حد آب بدن (کمبود آب بدن) شود که این عارضه می تواند منجر به آسیب جدی کلیه شود. برای جلوگیری از کم آبی بدن مایعات زیادی بنوشید. اگر نمی توانید به صورت معمول نوشیدنی مصرف کنید یا مایعات بدن را از دست می دهید (مانند به دلیل استفراغ، اسهال یا تعریق زیاد)، بلافاصله به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید. همچنین در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن مانند ادرار کمتر از حد معمول، خشکی دهان / تشنگی غیرمعمول، ضربان قلب سریع، یا سرگیجه / سبکی سر / غش، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

داپاگلیفلوزین و ساکساگلیپتین

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف داپاگلیفلوزین یا ساکساگلیپتین در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کلیوی (مانند دیالیز)، از دست دادن بیش از حد آب بدن (کمبود آب)، بیماری لوزالمعده (پانکراتیت)، سوء مصرف الکل، سنگ در کیسه صفرا (سنگ صفرا)، فشار خون پایین، نارسایی قلبی، کلسترول بالا، عفونت های مخمری در واژن یا آلت تناسلی مرد مطلع سازید.

اگر به دیابت مبتلا هستید، ممکن است به دلیل قند خون بسیار کم یا زیاد دچار تاری دید، سرگیجه یا خواب آلودگی شوید. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید.

مصرف الکل را در حین مصرف این دارو محدود کنید زیرا می تواند خطر ابتلا به قند خون پایین و سطح کتون بالا را افزایش دهد.

در صورت ابتلا به دیابت، قند خون را در مواقع استرس زا در بدن (مانند تب، عفونت، آسیب یا جراحی) دشوارتر می توان کنترل کرد. همچنین، اگر به دلیل این شرایط یا هر بیماری دیگری کمتر غذا می خورید یا قادر به خوردن غذا نیستید، این عارضه نیز می تواند منجر به بالا رفتن سطح کتون در هنگام مصرف این دارو شود. با پزشک خود در مورد نیاز به تغییر در برنامه درمانی، داروها یا آزمایش قند خون مشورت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، حساسیت بیشتری به ویژه نسبت ویژه مشکلات کلیوی، کمبود آب بدن، سرگیجه و فشار خون پایین را نشان می دهند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی ضروری استفاده شود. خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

داپاگلیفلوزین و ساکساگلیپتین

بارداری ممکن است باعث دیابت شود یا آن را تشدید کند. در مورد برنامه کنترل قند خون در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. پزشک ممکن است در طی بارداری درمان دیابت (مانند رژیم غذایی و داروهایی از جمله انسولین) را تغییر دهد.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سایر داروها می توانند باعث دفع ساکساگلیپتین از بدن شوند، که ممکن است بر عملکرد ساکساگلیپتین تأثیر بگذارد. بعنوان مثال می توان به داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند ریتوناویر، ساکویناویر)، نفازودون، تلیترومایسین و سایر موارد اشاره کرد.

داروهای مسدود کننده بتا (مانند متوپرولول، پروپرانولول، قطره های چشم گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از ضربان قلب سریع / تپنده ای که معمولاً در هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می کنید، جلوگیری کند. سایر علائم کاهش قند خون، مانند سرگیجه، گرسنگی یا تعریق، تحت تأثیر این داروها نیستند.

بسیاری از داروها می توانند بر قند خون تأثیر بگذارند، بنابراین کنترل آنها در افراد دیابتی دشوارتر می شود. قبل از شروع، قطع یا تغییر هر دارویی درمورد اینکه دارو در صورت ابتلا به دیابت ممکن است بر قند خون تأثیر بگذارد، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر علائمی از قند خون بالا یا پایین دارید سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد پزشک داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی شما را تنظیم کند.

اگر آزمایش ادرارتان از نظر گلوکز مثبت شد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

اگر دیابت دارید، در یک برنامه آموزش دیابت شرکت کنید تا درباره چگونگی کنترل دیابت خود با داروها، رژیم غذایی، ورزش و معاینات منظم پزشکی اطلاعات بیشتر کسب کنید.

علائم قند خون بالا و پایین و نحوه درمان قند خون پایین را یاد بگیرید. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی (مانند عملکرد کلیه، قند خون ناشتا، هموگلوبین A1c، معاینات چشم) را هنگام مصرف دارو و همچنین به صورت دوره ای انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش