ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

داکاربازین Dacarbazine

نام های تجاری: دی تی آی سی - دوم ایمیدازول کربوکسامید دی آی سی داکاربازین مداک دی تی آی سلداز داکارباز (بیشتر)

موارد مصرف

داکاربازین برای درمان انواع خاصی از سرطان مانند سرطان پوست و بیماری هوچکین استفاده می شود. این یک داروی شیمی درمانی سرطانی است که برای کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی استفاده می شود.

اَشکال دارویی

پودر تزریق وریدی (100 میلی گرم؛ 200 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک معالج از طریق تزریق وریدی تجویز می شود. دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد، اندازه بدن و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می­ شود.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ و کاهش اشتها می توانند از عوارض این دارو باشند. استفراغ ممکن است تا 12 ساعت طول بکشد. . در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن وعده غذایی کوچک یا  4 تا 6 ساعت نخوردن غذا و محدود کردن فعالیت منجر به کاهش برخی از این اثرات می­شود. این علائم معمولاً پس از 1 تا 2 روز کاهش می یابد. همچنین اسهال، علائم شبیه آنفولانزا (به عنوان مثال، ناراحتی، ناراحتی، بدن درد، سردرد)، تاری دید، یا گرگرفتگی / بی حسی / مورمور شدن صورت نیز می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

از عوارض دیگر این دارو ریزش مو می باشد. که بعد از پایان وقطع دوره درمان، مو به رشد طبیعی خود برمی­گردد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در زمان تزریق اگر دارو از داخل ورید به داخل بافت زیر پوست نشت کند، ممکن است باعث آسیب جدی به بافت وارد کند. در صورت احساس درد، سوزش، قرمزی یا تورم در محل تزریق بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: زخم های دهان، گیجی، تشنج را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف داکاربازین در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کلیوی، بیماری کبدی، اختلالات خونی، کاهش عملکرد مغز استخوان و عفونت های فعلی را مطلع سازید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن فلج اطفال را از راه دهان یا واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

داکاربازین می تواند احتمال ابتلا به بیماری ها و یا شدت بیماری های فعلی را بیشتر کند. بنابراین برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید. از تماس با افرادی که دچار بیماری های مسری هستند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) پرهیز کنید.

همچنین در تماس با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر که احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی دارند، احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث ایجاد تاری دید شود و تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید.

این دارو ممکن است حساسیت شما را نسبت به آفتاب بیشتر کند. وقت خود را در زیر نور آفتاب محدود کنید. از غرفه های برنزه کننده و چراغ های خورشید بپرهیزید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و یا لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی ضروری استفاده شود. در مورد فواید و مضرات این دارو را با پزشک خود در میان بگذارید.

هنوز مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد ، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

در مردان، این دارو می تواند بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد. بنابراین، باید از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری در حین درمان و مدتی بعد استفاده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی داکاربازین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، داروهایی که ممکن است باعث کاهش عملکرد مغز استخوان شوند (به عنوان مثال: آزاتیوپرین، تری متوپریم / سولفامتوکسازول).

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند، شمارش کامل فاکتورهای خون) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود. اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود مشورت کنید.

نگهداری

این دارو قابل نگهداری در منزل نیست و تنها در بیمارستان تجویز می شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش