ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ویزیمپرو (داکومیتینیب) Vizimpro (Dacomitinib)

نام های تجاری: ویزیمپرو

موارد مصرف

از داکومیتینیب برای درمان نوع خاصی از سرطان ریه (سرطان ریه سلول کوچک) استفاده می شود. این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (15 میلی گرم؛ 30 میلی گرم؛ 45 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را یک بار در روز، طبق دستورالعمل پزشک به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن مصرف کنید.

برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

اگر بعد از مصرف دارو استفراغ کردید، برای جبران دوز، در آن زمان دوز دیگری مصرف نکنید. دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

دوز مصرفی خود را افزایش ندهید و از این دارو بیشتر از زمان تجویزشده استفاده نکنید.در این حالت شرایط شما نه تنها سریعتر بهبود نخواهد یافت و خطر ابتلا به عوارض جانبی نیز افزایش خواهد یافت.

در طول درمان با داکومیتینیب از مصرف داروهایی که موجب کاهش اسید معده / سوزش معده می شوند (مهارکننده های پمپ پروتون-PPI مانند لانسوپرازول، امپرازول) خودداری کنید. در صورت نیاز در طول درمان با این دارو، از داروهای ضد اسید استفاده کنید. در صورت مصرف سابر داروهایی که باعث کاهش اسید معده / سوزش معده می شوند (مسدود کننده های H2 مانند فاموتیدین، رانیتیدین)، حداقل 6 ساعت قبل یا 10 ساعت پس از مصرف مسدود کننده H2، داروی داکومیتینیب را مصرف کنید.

عوارض جانبی

زخم های دهان، کاهش اشتها، کاهش وزن، تورم / عفونت در اطراف ناخن ها یا خشکی پوستمی تواند از عوارض این دارو باشند. به محض شروع درمان با این دارو از مرطوب کننده برای رفع خشکی پوست استفاده کنید. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

ریزش موی موقت نیز ممکن است رخ دهد. رشد طبیعی مو پس از پایان دوره درمان باز می گردد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

اسهال شایع ترین عارضه جانبی این دارو است. برای کاهش خطر از دست دادن بیش از حد آب بدن (کمبود آب بدن) طبق دستور پزشک مایعات زیادی بنوشید. پزشک برای کنترل علائم داروهای ضد اسهال (مانند لوپرامید) تجویز می کند. در صورت بروز اسهال مداوم یا شدید، علائم کم آبی بدن (مانند کاهش ادرار غیرمعمول، خشکی دهان / تشنگی غیرمعمول، ضربان قلب سریع، سرگیجه / سبکی سر، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید).

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: علائم مشکل جدید / حادتر ریه (مانند تنگی نفس، سرفه، تب).

داکومیتینیب باعث بروز راش پوستی (عارضه های پوستی) می شود که معمولاً جدی نیست. با این حال بیمار ممکن است نتواند عارضه پوستی را از موارد نادر آن که می تواند نشانه ای از یک واکنش شدید باشد، تشخیص دهد. در صورت بروز عارضه های پوستی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف داکومیتینیب، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مطلع سازید.

این دارو ممکن است حساسیت شما را نسبت به نور آفتاب بیشتر کند. یطور محدود زیر نور آفتاب قرار بگیرید. از قرار گرفتن در معرض اتاق های برنزه کننده و چراغ های آفتابی پرهیز کنید. از کرم ضد آفتاب / ترمیم کننده لب استفاده کنید و هنگام بیرون از خانه لباس محافظت کننده بپوشید. در صورت ایجاد آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهیدتمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.همچنین پزشک ممکن است قبل از شروع مصرف این دارو آزمایش بارداری را تجویز کند. این دارو در نباید در دوران بارداری مصرف شود.این دارو می تواند به جنین آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو و حداقل 17 روز پس از پایان درمان، در مورد روش های مطمئن پیشگیری بارداری سوال کنند.

اگر باردار هستید، فوراً در مورد خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید. مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل وجود خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و حداقل برای 17 روز پس از آخرین دوز توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی کابازیتاکسل را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: داروهای خاصی که اسید معده / سوزش معده را کاهش می دهند (مهارکننده های پمپ پروتون-PPI مانند لانزوپرازول، امپرازول).

این دارو می تواند باعث کاهش سرعت حذف سایر داروها از بدن شود، و بر عملکرد آنها تأثیر بگذارد. مانند دکسترومتورفان، پیموزید و سایر موارد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا اختلال در نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایش های پزشکی باید قبل از شروع مصرف این دارو و در حین استفاده از آن انجام شود.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، از مصرف آن صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش